Włosi uwielbiają gotować, jeść i spędzać czas z bliskimi na długim biesiadowaniu. Nic więc dziwnego, że kuchnia we Włoszech jest jednym z najważniejszych pomieszczeń, a do jej wyposażenia i wystroju przykłada się dużą wagę. Jednocześnie kuchnia w stylu włoskim jest piękna, a jej wystrój zachęca wszystkich, aby zostać na dłużej. Estetyką jest najbardziej zbliżona do stylu rustykalnego, zwłaszcza jeśli mowa jest o tradycyjnej kuchni w stylu toskańskim. Jak zaprojektować kuchnię we włoskim stylu?
Co jest charakterystyczne dla kuchni w stylu włoskim?
Kuchnie w stylu włoskim mogą być bardzo różnorodne, co oznacza, że każdy może znaleźć w nich inspiracje, które pomogą stworzyć pomieszczenie funkcjonalne i idealnie dopasowane do naszego gustu. Mimo dużej różnorodności są pewne cechy wspólne, którymi charakteryzują się wszystkie kuchnie we włoskim stylu. O czym należy pamiętać, urządzając włoską kuchnię?
Meble - duże, solidne i bardzo pojemne. Zazwyczaj wykonane z drewna w naturalnym kolorze lub pomalowane na biało. We włoskiej kuchni zazwyczaj króluje stół, który musi być na tyle duży, aby umożliwić biesiady w rodzinnym gronie. Ważna jest też duża ilość szafek do przechowywania wszystkich akcesoriów.
Naturalne materiały - poza drewnem warto wykorzystać kamień na ścianie lub podłodze. Dobrze sprawdzi się też ceramika i metal, które wyglądają elegancko i pasują niemal do każdego wnętrza.
Kolory - kuchnie w stylu włoskim wypełnione są naturalnymi, zazwyczaj jasnymi barwami. Biały, jasny beż, kremowy, czy pastelowy żółty zagwarantują ciepłe i jasne wnętrze. Mocniejsze akcenty kolorystyczne można wykorzystać w dodatkach, jeśli będą się dobrze komponować z wnętrzem.
Ściany i podłogi - zazwyczaj pokryte są jasnymi lub kolorowymi płytkami. Pierwsze sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się bardziej przestronne i jasne. Z kolei kolorowa terakota nada kuchni niepowtarzalnego charakteru i wprowadzi trochę żywych akcentów, ale nie będzie pasować do każdego wnętrza. Ściany można również pomalować lub wyłożyć naturalnym kamieniem, który świetnie wygląda w dużych kuchniach i wspaniale komponuje się z drewnianymi meblami.
Sprzęty w rustykalnym stylu - we włoskich kuchniach często wykorzystuje się stylizowane sprzęty, aby pasowały do nieco rustykalnego stylu mebli i dodatków.
Dodatki - w kuchni we włoskim stylu nie ma miejsca na niepotrzebne bibeloty. Jednak często eksponowane są przybory kuchenne takie jak pojemniki na produkty, garnki, czy patelnie zazwyczaj są wyeksponowane i mają bardziej tradycyjny charakter. Patelnie można podwiesić pod sufitem lub nad blatem roboczym, a inne akcesoria ustawić na półkach ściennych. Ważne, aby wszystkie akcesoria były spójne estetycznie i wysokiej jakości, dzięki czemu w kuchni zagości elegancja.
Dekoracje - w kuchni to przede wszystkim firany, zasłony i obrusy wykonane z naturalnych materiałów. Często mają jasne lub kolorowe wzory, które nawiązują do słonecznych regionów Włoch. Bardzo charakterystyczna jest również czerwono-biała kratka. Na dużej ścianie można również powiesić obrazy z włoskimi pejzażami. W prawdziwej włoskiej kuchni nie powinno też zabraknąć ziół w glinianych lub ceramicznych doniczkach, które doskonale dopełnią wnętrze.
We włoskiej kuchni zazwyczaj króluje stół, umożliwiający biesiady w rodzinnym gronie. (fot. Pixels)
Kuchnia w stylu włoskim - tradycyjna, czy nowoczesna?
Kuchnie we włoskim stylu mogą się od siebie bardzo różnić w zależności, czy są urządzone w bardziej nowoczesnym, czy tradycyjnym stylu. Te drugie odznaczają się elegancją i minimalizmem.
Zazwyczaj są przestronne, wyposażone w dużą ilość mebli do przechowywania i bardzo jasne. Duże okna i delikatne barwy sprawiają, że wyglądają czysto i naturalnie. Tradycyjne kuchnie w stylu włoskim wypełnione są naturalnymi materiałami głównie drewnem i kamieniem.
Urządzone są za pomocą pakowanych mebli i obowiązkowo mają duży stół, przy którym może zgromadzić się cała rodzina. Ciekawe są również kuchnie w stylu toskańskim, które wyróżniają się cieplejszą paletą barw (beżowy, kremowy, oliwkowy i złocisty brązowy) oraz większą ilością dekoracji (firanki, kolorowa terakota).
Odważne osoby, które nie boją się łączenia stylów, powinny zwrócić uwagę na kuchnie w stylu śródziemnomorskim, które nawiązują do włoskiej tradycji, ale czerpią też inspiracji z Francji, Maroka, Hiszpanii i Grecji, dzięki czemu są dużo bardziej kolorowe. Można w nich wykorzystać mocną czerwień, wspaniały turkus, szmaragd, czy gorący żółty.
Ważne, aby wszystkie akcesoria były spójne estetycznie i wysokiej jakości, dzięki czemu w kuchni zagości elegancja. (fot. Pixels)
Kuchnia w stylu włoskim w tradycyjnym wydaniu sprawdzi się przede wszystkim w podmiejskich domkach, w których pomieszczenia są odpowiednio duże. Pozwoli to połączyć kuchnię z jadalnią i stworzyć niesamowite miejsce, w którym wszyscy będą chcieli spędzać czas.
Do mniejszych domów i mieszkań lepiej sprawdzi się nowoczesna kuchnia w stylu włoskim, gdzie panuje większy minimalizm, co ułatwi uzyskanie odpowiedniego efektu. Stworzenie tradycyjnej, włoskiej kuchni w małym mieszkaniu w bloku może być bardzo trudne, a często efekt nie będzie tak spektakularny, ale jest to możliwe.
Włoska kuchnia kojarzy się przede wszystkim z ciepłem, wspólnym czasem z rodziną i leniwymi porankami przy kubku aromatycznej kawy, dlatego styl ten jest coraz chętniej stosowany zwłaszcza przez ludzi, którzy lubią gotować i cenią sobie wygodę, a jednocześnie poszukują piękna i niewyszukanej elegancji.
Meble powinny być duże, solidne i bardzo pojemne. Zazwyczaj wykonane z drewna w naturalnym kolorze lub pomalowane na biało. (fot. Pixels)
Kuchnia w stylu włoskim - skąd czerpać inspiracje?
Pomysły na kuchnię we włoskim stylu można czerpać z portali wnętrzarskich i Internetu, a także sklepowych wystaw. Jednak, chcąc uzyskać prawdziwie niepowtarzalny wygląd, warto również inspirować się włoskimi filmami. Można tam znaleźć wiele ciekawych pomysłów na oryginalne aranżacje, które pozwolą stworzyć bajeczną, włoską kuchnię we własnym domu.
Co więcej, pozwoli to obejrzeć różne style i ułatwi wybór tego, który będzie najlepiej pasował do naszego gustu i osobowości oraz dostępnej przestrzeni.
Z mediami związany od ponad 25 lat. Przygodę w prasie zaczynał jako redaktor w magazynie komputerowym ENTER, następnie przez wiele lat związany z magazynem komputerowym PC Format. W branży budowlanej od 2019 roku - na początku jako redaktor online w miesięczniku Murator, obecnie jako redaktor prowadzący serwis BudownictwoB2B.pl. Autor artykułów poradnikowych, majsterkowicz i ogrodnik. Wolny czas spędza w bliskim kontakcie z naturą, remontując swoją starą chałupę na Kurpiach.