Jak urządzić kuchnię w stylu vintage? Inspiracje i aranżacje
Jak urządzić kuchnię w stylu vintage? Inspiracje i aranżacje
Aranżacja kuchni nigdy nie jest łatwą sprawą i zawsze powinna być dobrze przemyślana. To pomieszczenie, które powinno być przede wszystkim praktyczne i zapewnia odpowiednią ilość miejsca do swobodnego gotowania i przechowywania niezbędnych akcesoriów. Jednak warto, aby kuchnia miała swój własny niepowtarzalny styl, dzięki czemu przebywanie w niej będzie czystą przyjemnością. Zwłaszcza że to często właśnie kuchnia staje się sercem domu. Urządzając kuchnię, dobrze jest postawić na jeden styl, a prawdziwym hitem w aranżacji kuchni stał się styl vintage. Jak urządzić kuchnię w stylu retro?
Kuchnia w stylu vintage to kuchnia z duszą, w której królują stylowe dodatki i inspiracje z przeszłości. Pełna jest elementów, które mają swoją historię lub wyglądają, jakby pochodziły z innej epoki. To styl idealny dla osób, które cenią sobie wysmakowany styl, oryginalny wystrój i ponadczasowy wygląd mieszkania. Sprawdzi się również dla miłośników starych mebli i złotych rączek, które lubią nadawać starym rzeczom nowe życie.
Nie ma dwóch jednakowych pomieszczeń urządzonych w stylu retro, gdyż styl ten to po prostu efekt umiejętnego połączenia przedmiotów, które pochodzą (lub są stylizowane na takie) sprzed 20 lat lub więcej. To oznacza, że styl vintage może nawiązywać do lat 90., czasów PRL-u, a nawet jeszcze wcześniejszych trendów.
Co więcej, kuchnia w stylu vintage może być w pełni urządzona typowo dla danych czasów, ale można też zdecydować się na nowoczesną kuchnię, w której zostaną wprowadzone elementy w stylu retro, stanowiące ciekawy smaczek. To oznacza, że możliwości aranżacji kuchni w stylu retro są właściwie nieograniczone. Są jednak pewne cechy wspólne, które łączą wszystkie wnętrza w tym stylu - to ponadczasowość, przytulny wygląd i niewyszukana elegancja.
Kuchnia z stylu retro pełna jest elementów, które mają swoją historię lub wyglądają, jakby pochodziły z innej epoki. (fot. Pixels)
Kuchnia w stylu vintage - aranżacja
Aranżacja kuchni w stylu retro powinna być dobrze przemyślana i zaplanowana tak, aby pomieszczenie było przede wszystkim praktyczne. Należy zadbać o odpowiednią ilość blatu roboczego, aby przygotowywanie posiłków było łatwe, a wszystkie sprzęty można było łatwo ustawić.
Należy też pamiętać o odpowiedniej liczbie szafek i szuflad - w małych kuchniach warto wykorzystać też szafki podwieszane, które pozwolą lepiej spożytkować dostępną przestrzeń. Rezygnując z górnych szafek, trzeba pomyśleć o większej ilości dolnych szafek.
Trzeba przy tym pamiętać, aby pomiędzy rzędami szafek było co najmniej 90 cm, a najlepiej 120 cm odstępu, co umożliwi swobodne ich otwieranie i mijanie się dwóch osób. Dużą popularnością cieszą się szuflady, w których można pomieścić dużo rzeczy, a dostęp do nich jest dużo łatwiejszy niż w głębokich szafkach.
Kuchnia w stylu vintage powinna być dobrze zaplanowana tak, aby pomieszczenie było praktyczne. (fot. Pixels)
Kuchnia w stylu vintage - kolorystyka i wyposażenie
Nie ma określonej kolorystyki w stylu vintage i można zdecydować się na najróżniejsze połączenia barw i odważne zestawienia. Jednak najczęściej wybierana jest jasna paleta barw: biały, szary, beżowy i delikatny róż lub błękit. Delikatne kolory będą stanowić idealne tło dla stworzonej aranżacji. Daje to też możliwość wyboru bardziej zdecydowanych dodatków w mocnych kolorach.
Dodatkowo pastelowe kolory pasują praktycznie do wszystkich innych barw, więc łatwiej stworzyć ciekawe i spójne połączenie kolorystyczne. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie płytek ściennych w stylu retro, wzorzystej tapety czy boazerii na ścianie. Całości dopełnią drewniane meble, które mogą zostać pokryte lakierem, dzięki czemu zyskają połysk. Drewniane mogą być też blaty i szafki z ramkami oraz żłobieniami.
Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie na ścianie wzorzystej tapety. Całości dopełnią drewniane meble. (fot. Pixels)
Do kuchni w stylu vintage świetnie pasuje cegła, którą można wykorzystać przy oknie (patrz zdjęcie poniżej). Bez trudu można znaleźć również sprzęt AGD w stylu retro: stylowa kuchenka, czerwona lodówka z klamką, czy starodawny okap świetnie podkreślą styl vintage w naszej kuchni, sprawiając, że pomieszczenie stanie się prawdziwym wehikułem czasu.
Kuchnia w stylu retro - dodatki i akcesoria
Odpowiedzią na rosnącą popularność stylu vintage jest coraz większa ilość dodatków i akcesoriów stylizowanych na stare lub nawiązujących do wcześniejszych trendów. Dzięki temu z łatwością można wybrać dekoracje, które idealnie podkreślą styl naszej kuchni. Największą popularnością cieszą się czajniki (zarówno klasyczne, jak i elektryczne) w stylu retro, emaliowane garnki, pojemniki do przechowywania oraz zastawa stołowa.
Dobrym pomysłem są również zakupy na pchlim targu, na którym można znaleźć ciekawe i oryginalne elementy wyposażenia kuchni np. stoły, krzesła, młynki do kawy, pojemniki na przyprawy, puszki na kawę i oczywiście niebanalne zastawy stołowe, czy doniczki na zioła.
Trzeba jednak pamiętać, aby nie przesadzać z ilością dodatków, a każdy ze sprzętów powinien być praktycznym elementem wyposażenia - zagracona kuchnia z dużą ilością akcesoriów wygląda na zabałaganioną i trudniej jest ją utrzymać w czystości.
Lepiej wybierać sprzęty, które są faktycznie potrzebne domownikom, a jednocześnie współgrają z zaaranżowaną przestrzenią niż kupować niepotrzebne akcesoria tylko dlatego, że nam się podobają. Umiar powinien być podstawą podczas urządzania mieszkania!
Popularne są emaliowane dzbanki, garnki i czajniki w stylu retro oraz pojemniki do przechowywania. (fot. Pixels)
Kuchnia w stylu retro - inspiracje
Inspiracje na kuchnię w stylu vintage można znaleźć praktycznie wszędzie: w internecie, magazynach i sklepach. Skarbnicą pomysłów mogą być też stare zdjęcia, domek naszych babć i oczywiście stare filmy.
Warto podpatrzeć jak wyglądały dawniej meble i dodatki oraz jak aranżowano przestrzenie. Dobrze jest też wybrać się na pchli targ, gdzie można wypatrzeć wiele ciekawych akcesoriów i dodatków, które sprawią, że wnętrze nabierze niepowtarzalnego charakteru.
Wiele osób decyduje się również na zakup starych, używanych mebli, które można odnowić za pomocą papieru ściernego i specjalnych farb. Nie jest to trudne ani czasochłonne, a uzyskany efekt może być zaskakująco dobry.
Opracowanie: Sebastian Malinowski
Fot. otwierająca oraz fotografie w artykule: Pixels
Z mediami związany od ponad 25 lat. Przygodę w prasie zaczynał jako redaktor w magazynie komputerowym ENTER, następnie przez wiele lat związany z magazynem komputerowym PC Format. W branży budowlanej od 2019 roku - na początku jako redaktor online w miesięczniku Murator, obecnie jako redaktor prowadzący serwis BudownictwoB2B.pl. Autor artykułów poradnikowych, majsterkowicz i ogrodnik. Wolny czas spędza w bliskim kontakcie z naturą, remontując swoją starą chałupę na Kurpiach.