Urządzamy kuchnię, łazienkę, salon i sypialnię - praktyczne porady
Urządzamy kuchnię, łazienkę, salon i sypialnię - praktyczne porady
Urządzając poszczególne pomieszczenia, warto sięgnąć po inspiracje do czasopism wnętrzarskich. W planowaniu wnętrz pomocne są też programy komputerowe, które umożliwiają tworzenie prostszych i bardziej skomplikowanych wizualizacji. Najwięcej dylematów trzeba rozstrzygnąć planując kuchnię i łazienkę.
Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, szczególnie dla tych, którzy lubią gotować. W jej urządzaniu liczy się przede wszystkim ergonomia. Aby ułatwić przygotowywanie posiłków, zaleca się podzielić ją na kilka stref. Pierwsza, zlokalizowana najbliżej wejścia, to miejsce przechowywania żywności. Tu należy zaplanować spiżarnię lub wydzieloną część na produkty żywieniowe, a także lodówkę i zamrażarkę. Kolejna to strefa zmywania, ze zlewozmywakiem i koszem na odpadki.
W strefie przygotowywania posiłków najważniejszy jest wygodny blat, na którym będziemy poddawać obróbce produkty spożywcze. I najważniejsza strefa - gotowania i pieczenia - z kuchenką, ale także piekarnikiem, mikrofalówką itp. Meble kuchenne najlepiej ustawić w kształt litery L lub U, co ułatwi dostęp do wszystkich urządzeń i produktów.
Jeżeli dysponujemy większą przestrzenią, możemy pomyśleć o usytuowaniu na środku kuchni wyspy, składającej się z blatu i kuchenki. Taka aranżacja sprzyja integracji większej grupy osób przy wspólnym gotowaniu.
Ze względu na specyfikę wykonywanych czynności, bardzo duże znaczenie ma prawidłowe oświetlenie kuchni. Warto więc zaplanować w niej kilka źródeł światła, a szczególnie doświetlić strefę przygotowywania posiłków.
Najważniejszą zasadą przy urządzaniu kuchni jest jej podzielenie na kilka stref. Jedną z nich jest strefa zmywania, ze zlewozmywakiem i koszem na odpadki. (fot. Dornbracht)
Urządzamy łazienkę - praktyczne porady
Urządzenie łazienki zazwyczaj nie sprawia kłopotów, o ile pomieszczenie to jest wystarczająco przestronne. Bez problemu zmieści się w nim wanna, np. wzbogacona o funkcję hydromasażu, a dodatkowy komfort zapewni kabina prysznicowa. W dużej łazience świetnie sprawdzi się też mała sauna, na którą potrzeba przynajmniej 4 m².
Gdy brakuje przestrzeni, pole do popisu jest znacznie mniejsze. W małych łazienkach zazwyczaj rezygnuje się z wanny na rzecz kabiny prysznicowej. Mniejsze muszą być też wszystkie elementy wyposażenia: umywalka, pralka, a w miarę możliwości także sedes.
Kosmetyki i przybory kąpielowe należy poukrywać w pojemnych szafkach, które powinny być dobrze rozlokowane, np. pod umywalką czy nad spłuczką. Niewielkie wnętrze można optycznie powiększyć - montując lustro na całą ścianę, kładąc jasne płytki czy stosując kilka źródeł światła.
W mniejszej łazience warto zainstalować wannę z parawanem, w której będzie można brać prysznic. (fot. Ravak)
Urządzamy pozostałe pomieszczenia - praktyczne porady
W przypadku salonu, sypialni i garderoby nie obowiązują żadne sztywne reguły dotyczące aranżacji. Ich rozplanowanie jest przede wszystkim kwestią gustu, choć wiele zależy też od wielkości pomieszczenia. Generalnie większa przestrzeń to większe możliwości urządzenia wnętrza. Przykładowo w przestronnym salonie łatwo wydzielić oddzielne strefy do oglądania telewizji czy biesiadowania przy stole. Można też pozwolić sobie np. na ustawienie sofy lub zestawu wypoczynkowego na środku pokoju, a nie pod jedną ze ścian.
W sypialni najważniejszym meblem jest oczywiście duże i wygodne łóżko - warto umiejscowić je tak, aby było do niego dojście z obu stron. Z racji funkcji tego miejsca, oświetlenie w nim może być dyskretne - w przeciwieństwie do salonu. Upychanie dodatkowych pomieszczeń "na siłę" nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zatem jeśli nie dysponujemy przynajmniej 4 m² wolnej przestrzeni, zrezygnujmy z garderoby. Korzystanie z tak małego wnętrza będzie znacznie mniej wygodne niż z przestronnej szafy.
Norbert Skupiński Na zdjęciu otwierającym: Modnym sposobem na aranżację kuchni jest stworzenie tzw. wyspy. Takie rozwiązanie wymaga jednak odpowiednio dużej przestrzeni. (fot. Ciarko)
Z mediami jestem związany od 20 lat. Bardzo lubię pisać i redagować, starając się dopasować przekaz do konkretnej grupy odbiorców. W AVT Korporacja pracuję od dekady. Początkowo zajmowałem się infrastrukturą sportową, potem budownictwem - w miesięczniku „Budujemy Dom” i w tematycznych dodatkach specjalnych.
Moją największą pasją jest zwiedzanie bliższych i dalszych miejsc, o których piszę na swoim blogu podróżniczym. Poza tym interesuję się tematyką międzynarodową i geografią polityczną. W wolnych chwilach jeżdżę na rowerze, pływam i gram w koszykówkę.
Dla mnie najważniejsze jest to, aby moje wnętrze było spokojne i stonowane. Lubię ciemne podłogi, bo wydaje mi się, że dzięki niej nasza kuchnia czy salon są cieplejsze, przytulniejsze.