Urządzamy kuchnię, łazienkę, salon i sypialnię - praktyczne porady

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Urządzamy kuchnię, łazienkę, salon i sypialnię - praktyczne porady

Urządzając poszczególne pomieszczenia, warto sięgnąć po inspiracje do czasopism wnętrzarskich. W planowaniu wnętrz pomocne są też programy komputerowe, które umożliwiają tworzenie prostszych i bardziej skomplikowanych wizualizacji. Najwięcej dylematów trzeba rozstrzygnąć planując kuchnię i łazienkę.

Urządzamy kuchnię - praktyczne porady

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, szczególnie dla tych, którzy lubią gotować. W jej urządzaniu liczy się przede wszystkim ergonomia. Aby ułatwić przygotowywanie posiłków, zaleca się podzielić ją na kilka stref. Pierwsza, zlokalizowana najbliżej wejścia, to miejsce przechowywania żywności. Tu należy zaplanować spiżarnię lub wydzieloną część na produkty żywieniowe, a także lodówkę i zamrażarkę. Kolejna to strefa zmywania, ze zlewozmywakiem i koszem na odpadki.

W strefie przygotowywania posiłków najważniejszy jest wygodny blat, na którym będziemy poddawać obróbce produkty spożywcze. I najważniejsza strefa - gotowania i pieczenia - z kuchenką, ale także piekarnikiem, mikrofalówką itp. Meble kuchenne najlepiej ustawić w kształt litery L lub U, co ułatwi dostęp do wszystkich urządzeń i produktów.

Jeżeli dysponujemy większą przestrzenią, możemy pomyśleć o usytuowaniu na środku kuchni wyspy, składającej się z blatu i kuchenki. Taka aranżacja sprzyja integracji większej grupy osób przy wspólnym gotowaniu.

Ze względu na specyfikę wykonywanych czynności, bardzo duże znaczenie ma prawidłowe oświetlenie kuchni. Warto więc zaplanować w niej kilka źródeł światła, a szczególnie doświetlić strefę przygotowywania posiłków.

Kobieta używająca wyciąganej wylewki nad zlewozmywakiem
Najważniejszą zasadą przy urządzaniu kuchni jest jej podzielenie na kilka stref. Jedną z nich jest strefa zmywania, ze zlewozmywakiem i koszem na odpadki. (fot. Dornbracht)

Urządzamy łazienkę - praktyczne porady

Urządzenie łazienki zazwyczaj nie sprawia kłopotów, o ile pomieszczenie to jest wystarczająco przestronne. Bez problemu zmieści się w nim wanna, np. wzbogacona o funkcję hydromasażu, a dodatkowy komfort zapewni kabina prysznicowa. W dużej łazience świetnie sprawdzi się też mała sauna, na którą potrzeba przynajmniej 4 m².

Gdy brakuje przestrzeni, pole do popisu jest znacznie mniejsze. W małych łazienkach zazwyczaj rezygnuje się z wanny na rzecz kabiny prysznicowej. Mniejsze muszą być też wszystkie elementy wyposażenia: umywalka, pralka, a w miarę możliwości także sedes.

Kosmetyki i przybory kąpielowe należy poukrywać w pojemnych szafkach, które powinny być dobrze rozlokowane, np. pod umywalką czy nad spłuczką. Niewielkie wnętrze można optycznie powiększyć - montując lustro na całą ścianę, kładąc jasne płytki czy stosując kilka źródeł światła.

Wanna z parawanem
W mniejszej łazience warto zainstalować wannę z parawanem, w której będzie można brać prysznic. (fot. Ravak)

Urządzamy pozostałe pomieszczenia - praktyczne porady

W przypadku salonu, sypialni i garderoby nie obowiązują żadne sztywne reguły dotyczące aranżacji. Ich rozplanowanie jest przede wszystkim kwestią gustu, choć wiele zależy też od wielkości pomieszczenia. Generalnie większa przestrzeń to większe możliwości urządzenia wnętrza. Przykładowo w przestronnym salonie łatwo wydzielić oddzielne strefy do oglądania telewizji czy biesiadowania przy stole. Można też pozwolić sobie np. na ustawienie sofy lub zestawu wypoczynkowego na środku pokoju, a nie pod jedną ze ścian.

W sypialni najważniejszym meblem jest oczywiście duże i wygodne łóżko - warto umiejscowić je tak, aby było do niego dojście z obu stron. Z racji funkcji tego miejsca, oświetlenie w nim może być dyskretne - w przeciwieństwie do salonu. Upychanie dodatkowych pomieszczeń "na siłę" nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zatem jeśli nie dysponujemy przynajmniej 4 m² wolnej przestrzeni, zrezygnujmy z garderoby. Korzystanie z tak małego wnętrza będzie znacznie mniej wygodne niż z przestronnej szafy.

Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Modnym sposobem na aranżację kuchni jest stworzenie tzw. wyspy. Takie rozwiązanie wymaga jednak odpowiednio dużej przestrzeni. (fot. Ciarko)

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Maryśka

24 Lis 2016, 16:20

Dla mnie najważniejsze jest to, aby moje wnętrze było spokojne i stonowane. Lubię ciemne podłogi, bo wydaje mi się, że dzięki niej nasza kuchnia czy salon są cieplejsze, przytulniejsze.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak zaplanować wygodną szafę?
Jak zaplanować wygodną szafę?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje