Od czego zacząć malowanie ścian i jak pozbyć się purchli?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2014-09-17 06:49:04
Od czego zacząć malowanie ścian i jak pozbyć się purchli?

Planuję odświeżyć pokoje. Chcę to zrobić we własnym zakresie. Do pomalowania są zarówno sufity, jak i ściany. Część ścian jest w bardzo dobrym stanie. Jednak są miejsca, w których porobiły się purchle. Od czego zacząć malowanie ścian i jak pozbyć się purchli?


Odpowiedź eksperta: Purchle to najczęściej efekt zbyt szybkiego nałożenia kolejnej warstwy farby – przed wyschnięciem poprzedniej. Mogą być również skutkiem odparowywania wilgoci z zawilgoconego muru np. na ścianie pomiędzy pokojem i łazienką.

Wszystkie prace związane z malowaniem należy skrupulatnie wykonać według poniższej kolejności:

1) Staranne przygotowanie podłoża. Sufit oraz ściany, które planujemy odnowić należy wyczyścić z różnego rodzaju brudu. Jeśli stara farba jest popękana, odstaje od podłoża lub są purchle, a miejscami nawet pęknięcia, należy wszystko zeskrobać za pomocą szpachelki. Pęknięcia ścian należy dodatkowo pogłębić i poszerzyć np. szpachelką, dokładnie zeskrobać brzegi, a następnie odpylić. Tak przygotowane podłoże należy umyć gąbką zamoczoną w wodzie z detergentem (np. z mydłem malarskim).

 

2) Ochrona i zabezpieczenie przed rozpoczęciem prac. Zaleca się dokładne zabezpieczenie wszystkich elementów, które mogłyby ulec zabrudzeniu farbą np. okien, grzejników, kontaktów. W tym celu należy użyć taśmy oraz folii malarskiej. W przypadku podłóg trzeba przykryć je nie tylko folią ale i tekturą. Tekturę układamy na podłodze pasami, z których każdy osobno mocujemy taśmą.

 

3) Szpachlowanie. W miejscach ubytków nakładamy masę szpachlową (gotową lub sami przygotowujemy wg instrukcji producenta). Masę nakładamy wzdłuż pęknięć zatapiając w niej taśmę fizelinową (lub siatkę zbrojącą). Następnie wyrównujemy, aby była niewidoczna. Po wyschnięciu szpachlę należy zeszlifować w celu uzyskania gładkiej i równej powierzchni.

 

4) Gruntowanie. Dlaczego należy gruntować powierzchnię przed położeniem farby? Jest kilka powodów, najważniejsze z nich to: poprawienie przyczepności oraz zmniejszenie chłonności, czyli zwiększenie wydajności farby, jak również skuteczniejsze krycie starego koloru. Do gruntowania służą specjalne preparaty, które mogą być gotowe do użytku lub wymagają rozcieńczenia w odpowiednich proporcjach wg zaleceń producenta. Preparat nakładamy za pomocą wałka lub pędzla warstwami. Pierwsza warstwa pionowo, druga poziomo. Dzięki temu mamy pewność, że cała powierzchnia zostanie dokładnie zagruntowana.

 

5) Malowanie. Przed rozpoczęciem prac, farbę należy dokładnie wymieszać. Malowanie pomieszczenia zaczynamy od sufitu. Na początku pokrywamy wąskim pędzlem krawędzie wokół kontaktów, włączników, przewodów elektrycznych żyrandola, potem wzdłuż narożników, listew przypodłogowych oraz innych miejsc niedostępnych dla grubego pędzla oraz wałka. Jeżeli farbę nakładamy dwukrotnie na podłoże postępujemy tak jak w przypadku gruntowania, malujemy raz pionowo, drugi raz poziomo. Gdy używamy wałka, farbę nanosimy na środek malowanego pasa i równomiernie ją rozprowadzamy na całej długości. Dzięki temu uzyskamy jednolitą warstwę. Ostatnią warstwę nanosimy od okna, dzięki temu jeśli powstaną jakieś smugi, to będą niewidoczne. Ściany malujemy podobnie, jak sufit.

 

6) Wietrzenie. Pomieszczenie trzeba wietrzyć po skończonych pracach. Nie należy jednak robić tego zbyt intensywnie w upały lub nadmiernie podgrzewać go zimą (do ponad 25°C).

Redakcja BD
fot. Richard Goose Neck

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość piotr

07 Mar 2016, 16:44

czytam sobie ten artykuł iszlag mnie bierze ze oto fachowiec podpowiada dlaczego wychodza purchle ale nic nie mówi co zrobic jak juz wyszły.ja nie jestem ekspertem ale napewno praktykiem i powiem co zrobic gdy w czasie malowania wyszly te purchle. ...po prostu malowac dalej bo purchle wielkosci ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Naprawa i wykończenie ścian - dlaczego warto stosować system? Rady eksperta
Naprawa i wykończenie ścian - dlaczego warto stosować system? Rady eksperta
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny