Od czego zacząć malowanie ścian i jak pozbyć się purchli?

Od czego zacząć malowanie ścian i jak pozbyć się purchli?

Planuję odświeżyć pokoje. Chcę to zrobić we własnym zakresie. Do pomalowania są zarówno sufity, jak i ściany. Część ścian jest w bardzo dobrym stanie. Jednak są miejsca, w których porobiły się purchle. Od czego zacząć malowanie ścian i jak pozbyć się purchli?

Odpowiedź eksperta: Purchle to najczęściej efekt zbyt szybkiego nałożenia kolejnej warstwy farby - przed wyschnięciem poprzedniej. Mogą być również skutkiem odparowywania wilgoci z zawilgoconego muru np. na ścianie pomiędzy pokojem i łazienką.

Wszystkie prace związane z malowaniem należy skrupulatnie wykonać według poniższej kolejności:

1) Staranne przygotowanie podłoża. Sufit oraz ściany, które planujemy odnowić należy wyczyścić z różnego rodzaju brudu. Jeśli stara farba jest popękana, odstaje od podłoża lub są purchle, a miejscami nawet pęknięcia, należy wszystko zeskrobać za pomocą szpachelki. Pęknięcia ścian należy dodatkowo pogłębić i poszerzyć np. szpachelką, dokładnie zeskrobać brzegi, a następnie odpylić. Tak przygotowane podłoże należy umyć gąbką zamoczoną w wodzie z detergentem (np. z mydłem malarskim).

2) Ochrona i zabezpieczenie przed rozpoczęciem prac. Zaleca się dokładne zabezpieczenie wszystkich elementów, które mogłyby ulec zabrudzeniu farbą np. okien, grzejników, kontaktów. W tym celu należy użyć taśmy oraz folii malarskiej. W przypadku podłóg trzeba przykryć je nie tylko folią ale i tekturą. Tekturę układamy na podłodze pasami, z których każdy osobno mocujemy taśmą.

3) Szpachlowanie. W miejscach ubytków nakładamy masę szpachlową (gotową lub sami przygotowujemy wg instrukcji producenta). Masę nakładamy wzdłuż pęknięć zatapiając w niej taśmę fizelinową (lub siatkę zbrojącą). Następnie wyrównujemy, aby była niewidoczna. Po wyschnięciu szpachlę należy zeszlifować w celu uzyskania gładkiej i równej powierzchni.

4) Gruntowanie. Dlaczego należy gruntować powierzchnię przed położeniem farby? Jest kilka powodów, najważniejsze z nich to: poprawienie przyczepności oraz zmniejszenie chłonności, czyli zwiększenie wydajności farby, jak również skuteczniejsze krycie starego koloru. Do gruntowania służą specjalne preparaty, które mogą być gotowe do użytku lub wymagają rozcieńczenia w odpowiednich proporcjach wg zaleceń producenta. Preparat nakładamy za pomocą wałka lub pędzla warstwami. Pierwsza warstwa pionowo, druga poziomo. Dzięki temu mamy pewność, że cała powierzchnia zostanie dokładnie zagruntowana.

5) Malowanie. Przed rozpoczęciem prac, farbę należy dokładnie wymieszać. Malowanie pomieszczenia zaczynamy od sufitu. Na początku pokrywamy wąskim pędzlem krawędzie wokół kontaktów, włączników, przewodów elektrycznych żyrandola, potem wzdłuż narożników, listew przypodłogowych oraz innych miejsc niedostępnych dla grubego pędzla oraz wałka. Jeżeli farbę nakładamy dwukrotnie na podłoże postępujemy tak jak w przypadku gruntowania, malujemy raz pionowo, drugi raz poziomo. Gdy używamy wałka, farbę nanosimy na środek malowanego pasa i równomiernie ją rozprowadzamy na całej długości. Dzięki temu uzyskamy jednolitą warstwę. Ostatnią warstwę nanosimy od okna, dzięki temu jeśli powstaną jakieś smugi, to będą niewidoczne. Ściany malujemy podobnie, jak sufit.

6) Wietrzenie. Pomieszczenie trzeba wietrzyć po skończonych pracach. Nie należy jednak robić tego zbyt intensywnie w upały lub nadmiernie podgrzewać go zimą (do ponad 25°C).

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Malowanie ścian za pomocą wałka, umożliwia uzyskanie jednolitej powierzchni bez smug. Po wyschnięciu pierwszej warstwy farby, można nałożyć kolejną, malując poprzecznymi pasami w stosunku do wcześniej zaaplikowanej. (fot. Greinplast)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość piotr
07-03-2016 17:44
czytam sobie ten artykuł iszlag mnie bierze ze oto fachowiec podpowiada dlaczego wychodza purchle ale nic nie mówi co zrobic jak juz wyszły.ja nie jestem ekspertem ale napewno praktykiem i powiem co zrobic gdy w czasie malowania wyszly te purchle. ...po prostu malowac dalej bo purchle wielkosci ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz