Aranżacja salonu w odcieniach szarości

Aranżacja salonu w odcieniach szarości

Nie należy wykonywać poprawek na podeschniętej powierzchni, gdyż może to spowodować nierównomierne rozłożenie pigmentu - mówi Dorota, Czytelniczka Budujemy Dom.

Rodzaj pomieszczenia: salon o powierzchni 33 m2 otwarty na kuchnię; wymiary wykończonej w ten sposób ściany 4 × 2,7 m.

 

Opis dekoracji: farba lateksowa pokryta warstwą transparentnej farby wymieszanej z diamentowym pudrem Diamentowa kolekcja Ewy Minge – perłowa poświata.

 

Sposób wykończenia pozostałych ścian: na parterze i schodach pomalowane są farbą w jasnym odcieniu szarości, jedna ściana w sypialni na piętrze pokryta jest tapetą, a w pokoju dziecka dominuje fiolet w dwóch odcieniach.

Podświetlona ściana lśni tysiącem drobnych pyłków Podświetlona ściana lśni tysiącem drobnych pyłków
Podświetlona ściana lśni tysiącem drobnych pyłków

Decyzja: wybór padł na odcienie szarości, gdyż chcieliśmy zdecydowanej odmiany. W poprzednim mieszkaniu przeważały beże i brązy. Ścianę telewizyjną przemalowaliśmy na początku, chcieliśmy wyróżnić ją innym, mocnym kolorem. W pierwszej wersji była to wiosenna zieleń. Ładnie komponowała się z szarością pozostałych ścian, ale ograniczała możliwości wystroju. Zdecydowaliśmy się na przemalowanie jej na kolor, który da więcej możliwości na zmianę choćby zasłon i poduszek.

 

Wybraliśmy kolor grafitowy, który nawiązuje do płytek w kuchni oraz balustrady schodów. Ściana nie przytłacza, gdyż obok znajduje się bardzo duże okno, a wpadające przez nie światło mocno ją rozświetla. Nie poprzestaliśmy na farbie. Wierzchnią warstwę stanowi perłowy puder, który nadaje ścianom subtelny efekt jedwabistego połysku, a podświetlona ściana lśni tysiącem drobnych pyłków.

 

Sposób wykonania: odpowiednio przygotowane podłoże pomalowaliśmy odporną na szorowanie farbą lateksowo-akrylową. Na wyschniętą ścianę nałożyliśmy wałkiem dokładnie wymieszany z farbą transparentną perłowy pigment.

Jedna ze ścian białej sypialni została pokryta białą tapetą o zróżnicowanej strukturze Pokoj dziecka pomalowano w ulubionych kolorach małej właścicielki
Jedna ze ścian białej sypialni została pokryta białą tapetą o zróżnicowanej strukturze Pokój dziecka pomalowano w ulubionych kolorach małej właścicielki

Niezbędne narzędzia: wałek, pędzel.

 

Rady i przestrogi:

 

– Nie należy wykonywać poprawek na podeschniętej powierzchni, gdyż może to spowodować nierównomierne rozłożenie pigmentu.

 

Koszty: materiały: ściana w salonie – farba akrylowa Tikurilla 2,7 l – ok. 90 zł, "Diamentowa kolekcja Ewy Minge" Dekoral 0,75 l – ok. 90 zł, oświetlenie LED – ok. 200 zł; ściana w sypialni – tapeta winylowa na flizelinie – 2 rolki po ok. 62 zł/szt., klej do tapet – 17 zł;

 

Robocizna wszystkie prace wykonaliśmy sami.

Joanna Dąbrowska

Joanna Dąbrowska
Joanna Dąbrowska

W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.

Komentarze

Gość patrycja
14-12-2014 11:03
szarości są ok, ale pod warunkiem, że przełamie się je jakimś innym, bardziej energetycznym kolorem. Bo inaczej wygląda to nieco depresyjnie. Mam w ten sposób zaaranżowany jeden pokój: dwie ściany to grafitowy marmur, a pozostałe ściany to taki lekki wrzosowy kolor. Plus jasne ...
Gość miron
04-09-2014 20:07
brzydkie, ciężko w tych kolorach wypoczać
Gość Kamila
22-05-2013 13:09
Zgadzam się, że szary jest teraz w modzie, ale można go łączyć z innymi kolorami np. czerwonym, żółtym. Jak dodamy do tego jeszcze jakiś fajny kamień dekoracyjny na ścianę.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz