Jak pielęgnować drewnianą podłogę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak pielęgnować drewnianą podłogę?

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się sezon remontowy. Podczas aranżacji wnętrz wybór coraz częściej pada na podłogi drewniane, które wymagają specjalnej pielęgnacji. Jak czyścić podłogi z drewna i sprawić, aby służyły przez długie lata? Sprawdź praktyczne porady eksperta Baltic Wood.

aktualizacja: 2019-04-05 05:54:29

Drewno to jeden z najszlachetniejszych materiałów, z którego produkuje się podłogi. Jest niezwykle eleganckie, jednocześnie doskonale prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach, jak również w tych zaprojektowanych w stylu rustykalnym. Podczas wyboru odpowiedniej podłogi warto zastanowić się, który rodzaj najlepiej odda charakter i design całego pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że drewniana podłoga wymaga specjalnej uwagi. Podpowiemy, jak zadbać o jej prawidłową pielęgnację.

Na początek musimy odpowiedzieć sobie na pytanie - jak wykończona jest moja podłoga? Na rynku istnieją dwie opcja uszlachetniania - lakier lub olej. Pielęgnacja każdej z nich rządzi się swoimi prawami i wymaga innych zabiegów pielęgnacyjnych.

Fot. Dąb Classic 1R by Baltic Wood
Fot. Dąb Classic 1R by Baltic Wood

Jak utrzymać piękno podłogi olejowanej?

Podłogi olejowane od lat królują w europejskich wnętrzach. W niezwykły sposób podkreślają naturalność surowca, uwypuklają jego strukturę i rysunek drewna. Powierzchnia podłogi jest pokryta warstwami oleju, który ją impregnuje. W tym celu często wykorzystuje się m.in. olej lniany oraz słonecznikowy.

Podłogę olejowaną można w łatwy sposób odświeżyć, niwelując wszelkie, drobne uszkodzenia spowodowane jej codziennym użytkowaniem. Do pielęgnacji podłogi olejowanej potrzebujesz jedynie delikatnie nasączonej ściereczki, np. z mikrofibry. Niezwykle istotne jest również użycie koncentratu do czyszczenia, który jest dedykowany podłogom olejowanym - np. takiego jak środek z serii Baltic Protect System.

Pielęgnacja podłogi olejowanej wymaga również częstego odkurzania. Nadmiar piasku oraz innych twardych drobin sprawia, że wierzchnia warstwa surowca może ulec zarysowaniom. W tym celu idealnie sprawdzi się odkurzacz z miękką szczotką lub zwyczajna zmiotka.

Fot. Dąb Classic 1R by Baltic Wood
Fot. Dąb Classic 1R by Baltic Wood

Jak pielęgnować podłogę lakierowaną?

Aby wybrana podłoga lakierowana była z Tobą przez długie lata konieczne jest, aby do jej pielęgnacji stosować jedynie dedykowane produkty, które są bezpośrednio dla niej przeznaczone. Takie rozwiązanie przedłuży trwałość drewna, a także pokryje zarysowania, które mogą pojawić się podczas użytkowania. Do odkurzania podłóg lakierowanych również konieczne jest stosowanie miękkiej szczotki przy odkurzaczu lub zmiotki. Raz na tydzień użyj koncentratu dedykowanego podłogom lakierowanym bez dodatku alkoholu.

Inwestycja na lata

Dobrą rekomendacją jest podłoga lakierowana Dąb Classic 1R, którą oferuje polski producent z 20-letnim doświadczeniem rynkowym Baltic Wood. Naturalny charakter dębowego surowca jest niezwykle trwały, doskonale sprawdzi się we wnętrzach o natężonym ruchu, takich jak przedpokój lub salon.

Jej specjalna budowa, w której wierzchnią część stanowi warstwa drewna szlachetnego, a środek i spód są wykonane z drewna świerkowego, zapewnia wysoką jakość i trwałość parkietu. Konstrukcja warstwowa stabilizuje podłogę i zabezpiecza przed zmianami zachodzącymi w pomieszczeniach pod wypływem zmian temperatury i wilgoci w sezonie letnim i zimowym. Podłoga dojrzewa wraz z domownikami i z czasem nabiera jeszcze większej elegancji i szlachetności.

Warto zdecydować się na podłogę z prawdziwego drewna, która stanie się naturalną dekoracją pomieszczenia. Dzięki niej masz gwarancję uzyskania niezwykle wyrafinowanego, przytulnego, ale także pełnego ciepła wnętrza.

Piotr Wójcikiewicz
Product Manager Baltic Wood

Dodaj komentarz

time image
time image
Podłoga z desek na ogrzewaniu podłogowym - jakie deski wybrać i jak je układać?
Podłoga z desek na ogrzewaniu podłogowym - jakie deski wybrać i jak je układać?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny