Na co należy zwrócić uwagę, wybierając klej do płytek na zewnątrz?

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając klej do płytek na zewnątrz?

Okładziny z płytek ceramicznych, gresowych czy kamiennych w warunkach zewnętrznych są narażone na duże obciążenia spowodowane działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych takich jak mróz, silne słońce, deszcz lub śnieg oraz zmienną temperaturę. Odpowiedzialność za trwałość całej konstrukcji spoczywa w głównej mierze na zaprawie klejowej, która powinna charakteryzować się właściwościami odpowiednimi dla miejsca zastosowania.

Jeśli zatem chcemy układać płytki na zewnątrz budynku, musi być ona wodo- i mrozoodporna - to oczywiste, ale to nie wszystko. Klej do płytek na zewnątrz powinien być odkształcalny (klasa S1 lub S2) i charakteryzować się wysoką przyczepnością (klasa C2). Tylko wówczas będzie mógł skutecznie kompensować naprężenia powstające pod wpływem oddziaływania czynników zewnętrznych oraz mechanicznych pomiędzy okładziną a podłożem.

Zamierzając płytkami ozdobić elewację, ogrodzenie, czy inne powierzchnie pionowe, upewnijmy się czy zaprawa klejowa, której zamierzamy użyć, jest także tiksotropowa (T), tzn. czy charakteryzuje się zmniejszonym spływem. Dzięki temu montaż będzie łatwiejszy, a okładzina nie będzie się obsuwać podczas schnięcia zaprawy. Z kolei wydłużony czas otwarty (E) da nam więcej czasu na dokładniejsze wypoziomowanie płytek.

Podsumowując, jeśli mierzymy się z zadaniem układania płytek na balkonie, tarasie, ogrodzeniu, elewacji lub w innych miejscach na zewnątrz budynków, wybierzmy zaprawę klejową z oznaczeniem C2TES1 lub S2, która będzie odporna na warunki atmosferyczne i obciążenia eksploatacyjne, minimalizując tym samym ryzyko wystąpienia uszkodzeń. Przy układaniu płytek na zewnątrz trzeba również pamiętać o warstwie hydroizolacji.

Tomasz Dzierwa
Product Manager Baumit Polska
baumit.pl
fot. otwierająca: baumit.pl

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz