Wybór powinien uwzględniać stan dachu i szczególne potrzeby danego miejsca. Jeżeli problemem była duża ilość organicznych zanieczyszczeń, farba lub warstwa podkładu powinna przede wszystkim uodparniać na pojawienie się szkodliwych porostów czy mchu. Jeśli natomiast dach był zanieczyszczony w niewielkim stopniu, a dachówka uległa przebarwieniom i straciła swój dawny blask - uwagę można skupić głównie na dekoracyjnym aspekcie farb.
Często spotykane jest rozróżnienie ze względu na rozpuszczalnik użyty w farbach do dachówek. Dwa podstawowe rodzaje farb obejmują w tym przypadku farby rozpuszczalnikowe i wodorozcieńczalne.
Farby rozpuszczalnikowe - oparte na różnego rodzaju żywicach. W przypadku dachów używane głównie do malowania blachodachówki. Powłoka uzyskana z tego typu farby jest trwała, odporna na czynniki zewnętrzne i o doskonałych parametrach mechanicznych.
Farby wodorozcieńczalne - zróżnicowana grupa łączona wspólnym rozcieńczalnikiem: wodą. Najpopularniejszym rodzajem farby stosowanym do malowania dachówki ceramicznej, betonowej czy cementowej są farby akrylowe lub akrylowo-winylowe.
Wybór zależy od stopnia zanieczyszczenia, występowania ewentualnej korozji i indywidualnej preferencji właściciela dachu.
Kinga Kroczyńska
ekspert Polifarb-Łódź Sp. z o.o.
fot. otwierająca: Polifarb-Łódź Sp. z o.o.
Przeczytaj
Może cię zainteresować