Jak szybko i skutecznie kleić różne materiały?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak szybko i skutecznie kleić różne materiały?

Klejenie to jeden z najprostszych i najchętniej wybieranych sposobów mocowania i łączenia. Podstawą solidności spojenia jest dobranie odpowiedniego kleju, zwłaszcza jeśli mamy do przytwierdzenia ciężkie lub trudno dostępne elementy. Wiktor Loręcki, Specjalista ds.produktu marki Bostki podpowiada, na co zwrócić uwagę, aby połączenie było trwałe, a jednocześnie powierzchnie nie uległy uszkodzeniu.

aktualizacja: 2019-04-05 07:15:01

Klej Mamut Glue to preparat od lat już cieszący się zaufaniem zarówno majsterkowiczów, jak i profesjonalnych budowlańców. I nic dziwnego, bo dzięki innowacyjnej formule i szerokiemu spektrum zastosowań zrewolucjonizował prace naprawcze i remontowe. Produkt znany dotąd pod marką Den Braven, od stycznia 2019 r. zyskał nowe opakowanie i logo Bostik. Nowa etykieta i marka to jedyne aspekty, które uległy zmianie. W kartuszach z charakterystycznym zielonym gekonem znaleźć bowiem można ten sam sprawdzony, niezawodny klej montażowy na bazie MS Polimeru. Dlaczego i kiedy warto po niego sięgnąć?

Solidne mocowanie ciężkich elementów

Może wydawać się, że montowanie przedmiotów o znacznej wadze wymaga łączenia mechanicznego, za pomocą np. śrub, gwoździ czy nitów. Są to jednak metody wymagające ingerencji w strukturę materiału i często dające niezadowalający efekt estetyczny. Kuszącą alternatywą jest klejenie, pozwalające w prosty sposób, bez użycia specjalistycznych narzędzi uzyskać niewidoczne połączenie. Jednak czy klej utrzyma rynnę, ciężki parapet, blat kuchenny, panel dekoracyjny, tablicę czy półkę?

Jedną z kluczowych cech kleju, wpływających na trwałość połączeń i możliwość stosowania go w przypadku dużych obciążeń, jest wytrzymałość na zerwanie. Mamut Glue wytrzymuje obciążenia nawet do 22 kg/cm2. Co więcej, jest trwale elastyczny, dzięki czemu amortyzuje drgania i kompensuje ruchy podłoża oraz mocowanego elementu - wyjaśnia ekspert marki Bostik.

W przypadku wielu klejów, szczególnie gdy mamy do czynienia ze znacznym obciążeniem, wymagane jest podparcie do chwili pełnego związania. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy trudno jest zamontować jakąś konstrukcję wspierającą lub ścisnąć spajane elementy.

Mamut Glue zapewnia natychmiastowy, mocny chwyt, który pozwala na montaż nawet stosunkowo ciężkich elementów bez konieczności ich podpierania. Wystarczy nałożyć klej pionowymi pasami w odstępach co ok. 20 cm, za pomocą dołączonego, specjalnego aplikatora, następnie złączyć i docisnąć elementy. Pamiętajmy o pozostawieniu szczeliny wentylacyjnej o grubości 2-3 mm, która daje gwarancję pełnego utwardzenia. Dzięki temu można bez problemu używać kleju nawet w trudno dostępnych miejscach - podkreśla Wiktor Loręcki z marki Bostik.

Od plastiku, przez kamień i metal, do szkła i luster

Kolejną ważną kwestią, decydującą o skuteczności klejenia, jest dobór produktu dostosowanego do zespalanych materiałów. Można zastosować wyspecjalizowane preparaty przeznaczone do danego rodzaju powierzchni. Skutkuje to jednak koniecznością kupowania wielu różnych klejów, a szczególnie kłopotliwe może okazać się w przypadku łączenia różnych materiałów.

Jednoskładnikowy Mamut Glue dobrze współpracuje z wieloma materiałami. Może być aplikowany m.in. na drewno, ceramikę, beton, PCW, szkło, metal, czy kamień. Nie zawiera szkodliwych izocyjanianów, silikonu, rozpuszczalników, polichlorku winylu i plastyfikatorów. Dzięki neutralności chemicznej nie uszkodzi nawet tak wrażliwych powierzchni jak warstwa srebrzankowa luster - mówi Specjalista ds. produktu marki Bostik.

Firma powiązana:
Bostik Profesjonalna chemia budowlana

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
6 błędów popełnianych podczas pracy z drewnem
6 błędów popełnianych podczas pracy z drewnem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny