Kleje produkowane są na bazie poliuretanu i w przeciwieństwie do tych, wykorzystujących m.in. żywice fenolowo-poliestrowe, są bezzapachowe. Co najważniejsze, są dużo bardziej trwałe od dotychczas dostępnych na rynku.
Przeprowadzone próby wytrzymałościowe potwierdziły, że odporność poliuretanowych ładunków klejowych jest znacznie wyższa niż wymogi stawiane przez kopalnie miedzi i węgla. Ich wytrzymałość przekracza siłę 200 kN, przy wymaganiach obowiązujących na poziomie 100–120 kN.
Równie istotną kwestią jest proces utwardzania. Ładunki klejowe na bazie poliuretanu nie ulegają samoczynnemu utwardzaniu, nawet do pół roku pozostają miękkie, co znacząco przedłuża żywotność kotew i ułatwia proces przechowywania. Odpowiednio dopracowany kształt i forma pozwala na stosunkowo łatwe i bezpieczne umieszczenie w praktycznie każdym otworze. Masa klejowa wtłoczona jest do cylindrycznego opakowania, wykonanego z folii poliamidowej, natomiast wewnątrz masy, wzdłuż osi ładunku, znajduje się szczelnie zamknięta szklana ampułka z MDI.
Ładunki klejowe na bazie poliuretanu produkowane są w dwóch podstawowych rodzajach: – LK/Cu, czyli ładunek wolnowiążący; – LK-B/Cu, czyli ładunek szybkowiążący.
Oba produkty dość znacząco różnią się od siebie tzw. czasem żelowania. Obecnie produkowane są laski kleju o długości w zakresie od 200 do 650 mm, natomiast średnice mieszczą się w przedziale od20 do 38 mm.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Co ważne, dobór odpowiedniego rodzaju ładunku klejowego uzależniony jest od charakteru wyrobisk górniczych oraz od klasy stropu.
Produkcja poliuretanowych ładunków klejowych opiera się na całkiem nowej technologii. Maszyna i cała linia produkcyjna, znajdująca się w Zakładzie Poliuretanów w Mysłowicach, została zaprojektowana przez zespół pracowników od podstaw.