Tym, co wyróżnia ogrodzenie kute, jest przede wszystkim wysoka jakość materiałów, z których jest wykonane. Jakie są rodzaje ogrodzeń kutych? Co jest ich zaletą, a co wadą? Z jakim kosztem trzeba się liczyć, planując takie ogrodzenie?
Do produkcji tego typu ogrodzeń używa się metalu, który może być wykuwany na dwa sposoby:
metodą na gorąco,
metodą na zimno.
Metoda kucia na gorąco polega na ogrzaniu metalu powyżej temperatury krystalizacji. Dzięki temu na obrabianym materiale, który pod wpływem ciepła staje się plastyczny, nie tworzą się odpryski i pęknięcia. Jest to najczęściej stosowana technologia.
Natomiast metoda kucia na zimno polega na uderzaniu ciężkim narzędziem w metal - zazwyczaj wtłoczony w matrycę - w temperaturze pokojowej lub nieco wyższej. Podczas tego procesu materiał nabiera odporności na odkształcenia.
Ogrodzenie kute będzie trwałe pod warunkiem, że zostanie przeprowadzony proces cynkowania ogniowego, zgodnie z normą PN-EN ISO 1461. Wszystkie metalowe elementy zostają zanurzone w płynnym cynku o temperaturze ok. 450°C. Wówczas tworzy się powłoka antykorozyjna, a ogrodzenie nie wymaga regularnej konserwacji.
Ogrodzenia kute najczęściej łączy się z: cegłą, kamieniem, drewnem. Jeśli decydujemy się na połączenie ogrodzenia kutego z drewnem, należy pamiętać o regularnej impregnacji elementów drewnianych.
Ogrodzenia kute mają wypełnienia (tralki) z:
profili zamkniętych,
kątowników,
sztachet metalowych,
pełnej stali.
Ogrodzenia kute dobrze wyglądają w połączeniu z cegłą. (fot. Lilianna Jampolska)
Zalety i wady ogrodzeń metalowych
Do najważniejszych zalet ogrodzeń kutych zaliczamy:
Im bardziej skomplikowany wzór ogrodzenia kutego, tym wyższa cena.
Cena ogrodzeń kutych
Cena tych ogrodzeń zależy od tego, czy płot jest wykonany z czystej stali, czy jest ona połączona z innym surowcem. Duże znaczenie ma również kształt ogrodzenia - im bardziej skomplikowany, tym koszt będzie wyższy.
Najtańsze są ogrodzenia kute połączone z drewnem, a najdroższe wykonane w całości ze stali o fantazyjnych kształtach i bogatych zdobieniach. Do najbardziej popularnych ogrodzeń kutych należą proste formy geometryczne, np. prostokąty, kwadraty, romby. Za te ogrodzenia zapłacimy najmniej.
Ceny ogrodzeń kutych wahają się od ok. 380-600 zł za mb. Do tego należy doliczyć koszt montażu wraz z podmurówką, który wynosi ok. 133-176 zł za mb (w zależności od regionu).
Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.