Jakie wybrać nasiona na trawnik, by rzadziej go kosić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie wybrać nasiona na trawnik, by rzadziej go kosić?

W zeszłym roku założyłem trawnik z taniej mieszanki nasion. Nie dość, że po zimie część trawy przemarzła, to teraz w sezonie rośnie jak szalona i muszę ją kosić co kilka dni. Planuję zerwać darń i założyć trawnik od nowa. Jakie trawy wybrać, by rzadziej kosić?

aktualizacja: 2018-05-30 11:37:20

Odpowiedź eksperta: Tanie mieszanki nasion często zawierają szybkorosnące gatunki i odmiany traw (np. rajgras oldenburski/życica mieszańcowa lub rajgras włoski/życica wielokwiatowa). Dają one natychmiastowy efekt zielonego dywanu, ale rosną bardzo szybko, więc wymagają częstego koszenia - nawet dwa razy w tygodniu. Gorzej też zimują od droższych traw gazonowych, z których powinno się zakładać trawniki przydomowe.

Na nasionach nie warto jednak oszczędzać, bo od składu mieszanki zależy wygląd i trwałość przyszłej murawy. By trawnik był dekoracyjny, mocny i wymagał rzadszego koszenia warto wybierać mieszanki nasion renomowanych producentów, które w swoim składzie zawierają jak najwięcej kostrzewy czerwonej (Festuca rubra), życicy trwałej/rajgrasu angielskiego (Lolium perenne) oraz wiechliny łąkowej (Poa pratensis).

Niestety nie ma gatunków traw, których nie trzeba kosić! Darń, by długo była zwarta, mocna i zdrowa będzie potrzebowała przycinania w sezonie raz na 7-10 dni! Trzeba także pamiętać, że intensywne nawożenie azotowe pobudza trawnik do wzrostu.

Warto więc stosować nawozy, które zawierają więcej fosforu i potasu (tzw. nawozy jesienne). Nawożenie azotowe lepiej ograniczyć do jednej dawki na początku sezonu. Taki trawnik będzie rósł wolniej, ale będzie mocniejszy i bardziej odporny na suszę.

Paweł Romanowski
FOT. © SKITTERPHOTO / PIXABAY.COM

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak zbudować i zaimpregnować domek narzędziowy?
Jak zbudować i zaimpregnować domek narzędziowy?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje