Jakie wybrać nasiona na trawnik, by rzadziej go kosić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jakie wybrać nasiona na trawnik, by rzadziej go kosić?

W zeszłym roku założyłem trawnik z taniej mieszanki nasion. Nie dość, że po zimie część trawy przemarzła, to teraz w sezonie rośnie jak szalona i muszę ją kosić co kilka dni. Planuję zerwać darń i założyć trawnik od nowa. Jakie trawy wybrać, by rzadziej kosić?

aktualizacja: 2018-05-30 11:37:20

Odpowiedź eksperta: Tanie mieszanki nasion często zawierają szybkorosnące gatunki i odmiany traw (np. rajgras oldenburski/życica mieszańcowa lub rajgras włoski/życica wielokwiatowa). Dają one natychmiastowy efekt zielonego dywanu, ale rosną bardzo szybko, więc wymagają częstego koszenia - nawet dwa razy w tygodniu. Gorzej też zimują od droższych traw gazonowych, z których powinno się zakładać trawniki przydomowe.

Na nasionach nie warto jednak oszczędzać, bo od składu mieszanki zależy wygląd i trwałość przyszłej murawy. By trawnik był dekoracyjny, mocny i wymagał rzadszego koszenia warto wybierać mieszanki nasion renomowanych producentów, które w swoim składzie zawierają jak najwięcej kostrzewy czerwonej (Festuca rubra), życicy trwałej/rajgrasu angielskiego (Lolium perenne) oraz wiechliny łąkowej (Poa pratensis).

Niestety nie ma gatunków traw, których nie trzeba kosić! Darń, by długo była zwarta, mocna i zdrowa będzie potrzebowała przycinania w sezonie raz na 7-10 dni! Trzeba także pamiętać, że intensywne nawożenie azotowe pobudza trawnik do wzrostu.

Warto więc stosować nawozy, które zawierają więcej fosforu i potasu (tzw. nawozy jesienne). Nawożenie azotowe lepiej ograniczyć do jednej dawki na początku sezonu. Taki trawnik będzie rósł wolniej, ale będzie mocniejszy i bardziej odporny na suszę.

Paweł Romanowski
FOT. © SKITTERPHOTO / PIXABAY.COM

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje