Z nawierzchnią z kostki klinkierowej wytrzymałam tylko 4 lata

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Z nawierzchnią z kostki klinkierowej wytrzymałam tylko 4 lata

Zobaczyłam dzieło brukarzy po ukończeniu podjazdu o powierzchni 25 m2. Kostka była czerwona i zbyt matowa, nie taka, jaką wybrałam. Okazało się, że producent nie uznaje reklamacji - mówi Kasia, Członkini Klubu Budujących Dom, która kostkę klinkierową położyła w 2012 r., a kamienną w 2016 r.

Działka: grunt ilasty.

Kostka brukowa:

  • na podjeździe - najpierw kostka z klinkieru, obecnie z łupka granitowego;
  • pod wiatą - kostka z klinkieru.

Decyzja: w nowym domu zbudowałam elewacje z cegły klinkierowej, bo cenię piękny wygląd, długowieczność i trwałość tego materiału oraz brak konserwacji i obsługi. Podobnych cech oczekiwałam od utwardzonej nawierzchni w przedogródku i wokół budynku. Pomyślałam, że tu również najlepiej sprawdzi się klinkier. Pojechałam do składu z klinkierem i starannie dopasowałam kolorystykę kostki do koloru elewacji. Ale później nie wszystko poszło, jak trzeba.

Nawierzchnia z klinkieru - rady i przestrogi:

Na ścianach domu mam cegłę cieniowaną, o oryginalnym śliwkowo-szarym kolorze. Zadałam sobie dużo trudu, żeby dobrać do niego odpowiedni kolor kostki. W składzie na palecie znalazłam wreszcie pasujący i zadowolona zleciłam usługę brukarzom. Akurat wtedy musiałam pójść do szpitala, więc wykonawcy działali sami.

Zobaczyłam ich dzieło po ukończeniu podjazdu o powierzchni 25 m2. Kostka była czerwona i zbyt matowa, nie taka, jaką wybrałam. Kolory się gryzły. Zatrzymałam prace - docelowo bruki miały objąć powierzchnię 120 m2 - i u sprzedawcy złożyłam reklamację, a on wystosował zapytanie do niemieckiej fabryki.

Wkrótce uzyskałam odpowiedź, że producent nie uznaje reklamacji, ponieważ odstępstwo kolorystyczne mieści się w granicach normy. Cóż miałam robić, kiedy zapłaciłam za bruk 15 000 zł i drugie tyle za jego ułożenie? Brukarze dokończyli zlecenie, a ja zostałam z nawierzchnią, którą nie do końca akceptowałam. Owszem, wykonano ją prawidłowo, zgodnie z technologią. W głębokim wykopie znajduje się podbudowa z tłucznia, piasku i piasku z cementem. Równiutka nawierzchnia z minimalną fugą nigdzie się potem nie zapadła, ani nie wypuczyła, nie miała odprysków. Łatwo się ją myło, zamiatało, odśnieżało.

Jednak denerwował mnie dysonans kolorystyczny. Wytrzymałam… 4 lata. Wtedy samodzielnie zdemontowałam większość nawierzchni, klinkier zostawiłam tylko pod wiatą gospodarczą, a resztę odsprzedałam. Kupiłam... szary granit. Jednak nie drogą kostkę, lecz odpady z jej produkcji. Brukarze osadzili elementy na nieco grubszej (25 cm) podbudowie piaskowo-cementowej. Między kamienie wsypali na końcu cement i miał granitowy.

Choć nowa nawierzchnia jest nierówna, dla mnie jest pod każdym względem wspaniała, także kolorystycznym. Nie ubrudziła się nawet po zalaniu olejem silnikowym (pies przegryzł opakowanie) - posypałam plamę preparatem do oleju, resztę zrobiło słońce i deszcz.

Po demontażu bruku z klinkieru ułożono granitowy, przywieziony od producenta na Śląsku.

Nawierzchnia z klinkieru i kamienia - koszty:

  • kostka klinkierowa z ułożeniem 30 000 zł (po demontażu odsprzedano część materiału);
  • granit odpadowy z ułożeniem 10 000 zł, w tym kamień 6000 zł (20 t × 30 zł).

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Marta

13 Cze 2019, 16:08

Dzień dobry. Nawierzchnia jest piękna i oryginalna, a przy tym trwała i niedroga. Mam pytanie, orientacyjnie ile m2 wychodzi z 1 tony takiego granitu. Ja planuję coś takiego na ścieżki łączone z podkładami kolejowymi - czyli jasnoszary z ciemnym brązem.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Malowanie budki lęgowej dla jerzyków
Malowanie budki lęgowej dla jerzyków
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje