Z nawierzchnią z kostki klinkierowej wytrzymałam tylko 4 lata

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Z nawierzchnią z kostki klinkierowej wytrzymałam tylko 4 lata

Zobaczyłam dzieło brukarzy po ukończeniu podjazdu o powierzchni 25 m2. Kostka była czerwona i zbyt matowa, nie taka, jaką wybrałam. Okazało się, że producent nie uznaje reklamacji - mówi Kasia, Członkini Klubu Budujących Dom, która kostkę klinkierową położyła w 2012 r., a kamienną w 2016 r.

Działka: grunt ilasty.

Kostka brukowa:

  • na podjeździe - najpierw kostka z klinkieru, obecnie z łupka granitowego;
  • pod wiatą - kostka z klinkieru.

Decyzja: w nowym domu zbudowałam elewacje z cegły klinkierowej, bo cenię piękny wygląd, długowieczność i trwałość tego materiału oraz brak konserwacji i obsługi. Podobnych cech oczekiwałam od utwardzonej nawierzchni w przedogródku i wokół budynku. Pomyślałam, że tu również najlepiej sprawdzi się klinkier. Pojechałam do składu z klinkierem i starannie dopasowałam kolorystykę kostki do koloru elewacji. Ale później nie wszystko poszło, jak trzeba.

Nawierzchnia z klinkieru - rady i przestrogi:

Na ścianach domu mam cegłę cieniowaną, o oryginalnym śliwkowo-szarym kolorze. Zadałam sobie dużo trudu, żeby dobrać do niego odpowiedni kolor kostki. W składzie na palecie znalazłam wreszcie pasujący i zadowolona zleciłam usługę brukarzom. Akurat wtedy musiałam pójść do szpitala, więc wykonawcy działali sami.

Zobaczyłam ich dzieło po ukończeniu podjazdu o powierzchni 25 m2. Kostka była czerwona i zbyt matowa, nie taka, jaką wybrałam. Kolory się gryzły. Zatrzymałam prace - docelowo bruki miały objąć powierzchnię 120 m2 - i u sprzedawcy złożyłam reklamację, a on wystosował zapytanie do niemieckiej fabryki.

Wkrótce uzyskałam odpowiedź, że producent nie uznaje reklamacji, ponieważ odstępstwo kolorystyczne mieści się w granicach normy. Cóż miałam robić, kiedy zapłaciłam za bruk 15 000 zł i drugie tyle za jego ułożenie? Brukarze dokończyli zlecenie, a ja zostałam z nawierzchnią, którą nie do końca akceptowałam. Owszem, wykonano ją prawidłowo, zgodnie z technologią. W głębokim wykopie znajduje się podbudowa z tłucznia, piasku i piasku z cementem. Równiutka nawierzchnia z minimalną fugą nigdzie się potem nie zapadła, ani nie wypuczyła, nie miała odprysków. Łatwo się ją myło, zamiatało, odśnieżało.

Jednak denerwował mnie dysonans kolorystyczny. Wytrzymałam… 4 lata. Wtedy samodzielnie zdemontowałam większość nawierzchni, klinkier zostawiłam tylko pod wiatą gospodarczą, a resztę odsprzedałam. Kupiłam... szary granit. Jednak nie drogą kostkę, lecz odpady z jej produkcji. Brukarze osadzili elementy na nieco grubszej (25 cm) podbudowie piaskowo-cementowej. Między kamienie wsypali na końcu cement i miał granitowy.

Choć nowa nawierzchnia jest nierówna, dla mnie jest pod każdym względem wspaniała, także kolorystycznym. Nie ubrudziła się nawet po zalaniu olejem silnikowym (pies przegryzł opakowanie) - posypałam plamę preparatem do oleju, resztę zrobiło słońce i deszcz.

Po demontażu bruku z klinkieru ułożono granitowy, przywieziony od producenta na Śląsku.

Nawierzchnia z klinkieru i kamienia - koszty:

  • kostka klinkierowa z ułożeniem 30 000 zł (po demontażu odsprzedano część materiału);
  • granit odpadowy z ułożeniem 10 000 zł, w tym kamień 6000 zł (20 t × 30 zł).

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Marta

13 Cze 2019, 16:08

Dzień dobry. Nawierzchnia jest piękna i oryginalna, a przy tym trwała i niedroga. Mam pytanie, orientacyjnie ile m2 wychodzi z 1 tony takiego granitu. Ja planuję coś takiego na ścieżki łączone z podkładami kolejowymi - czyli jasnoszary z ciemnym brązem.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak dbać o trawnik po zimie?
Jak dbać o trawnik po zimie?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje