Szlifierki

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2007-11-08 12:52:43
Szlifierki
Szlifierki to najczęściej kupowane elektronarzędzia. Pośród nich prym wiodą szlifierki kątowe, które służą w przeciętnym warsztacie domowym nie tylko do szlifowania lecz także do cięcia.
Szlifierek jest jednak kilka rodzajów. Decyzja, którą wybrać, zależy od przewidywanego zakresu prac, oraz częstotliwości używania.

Najważniejsze parametry wszystkich typów szlifierek

 • powierzchnia szlifująca czyli średnica tarczy lub wielość stopy - zależy od niej wydajność pracy. Im jest większa, tym szybciej oszlifuje się dużą powierzchnię,

   

 • liczba oscylacji - oznacza ilość wychyleń, jakie tarcza wykonuje w ciągu minuty. Im więcej, tym szlifowanie dokładniejsze,

   

 • mimośrodowość - czyli wielkość wychylenia tarczy w stosunku do własnej osi, podawana jest w milimetrach. Im większa, tym efektywniejsze szlifowanie,

   

 • do szlifowania kamienia na mokro i polerowania wykorzystuje się szlifierki wolnoobrotowe 1500 - 3000 obr/min.

Zabezpieczenia

 • Przy nadmiernym obciążeniu szlifierka może się zatrzymać, co grozi uszkodzeniem silnika. Dlatego w niektórych modelach montowane są wyłączniki przeciążeniowe, wyłączające maszynę, gdy wystąpi nadmierne obciążenie i wzrośnie temperatura silnika.

   

 • Układy tzw. miękkiego startu, łagodnie zwiększają obroty silnika i zabezpieczają przed silnym szarpnięciem podczas rozruchu.

   

 • Podczas rozruchu może też zadziałać bezpiecznik nadprądowy.

   

 • Brak blokady wyłącznika w pozycji „włączony”, powoduje natychmiastowe odłączenie zasilania, jeśli szlifierka zostanie wyrwana z ręki.

   

 • Silniki szlifierek mogą być wyposażone w samowyłączające szczotki węglowe, która zapobiegają możliwości uszkodzenia silnika, kiedy się zużyją.

   

 • Droższe szlifierki mają też system antywibracyjny poprawiający komfort pracy.

   

 • Niektóre mają mechanizm, dzięki któremu tarcza szlifierska nie zwalnia podczas dociśnięcia do ciętego materiału.
Szlifierka kątowaSzlifierki kątowe budową przypominają trochę wiertarki. Z tym że zamiast wiertła do obrotowego wrzeciona mocowana jest tarcza tnąca, tarcza ścierna lub metalowa szczotka ścierająca. Służą głównie do przecinania i szlifowania metalu i innych twardych materiałów. Nie jest to jednak urządzenie do szlifowania precyzyjnego.

 

Najczęściej wykorzystuje się je do przecinania blachy, prętów zbrojeniowych i kształtowników stalowych, do cięcia betonowych i ceramicznych elementów o niedużej grubości oraz do zeszlifowywania spawów z metalowych powierzchni. Wraz ze wzrostem średnicy tarczy potrzebna jest coraz większa moc silnika, do pokonania oporów pracy.

 

tarczamoc
115 mm600 W
125 mm800 W
180-230 mm2000-2300 W

 

Szlifierki oscylacyjne nadają się do szlifowania powierzchni płaskich oraz do zgrubnego szlifowania powierzchni delikatnie zaokrąglonych. Prostokątna stopa umożliwia też dotarcie do narożników. Materiał ścierny przyczepiany jest do prostokątnej stopy. Najnowsze modele wykorzystują w tym celu rzepy, które ponoć nawet po 1000-krotnym użyciu będą mocno przytrzymywały warstwę ścierającą. Im większa stopa, tym mniej czasu potrzeba na oszlifowanie dużej powierzchni. Liczba oscylacji na minutę (drgania, falowanie, wahanie się, ruch wahadłowy) ma wpływ na dokładność szlifowania.

 

Szlifierka typu "Delta"Szlifierki typu „Delta” Gdy stopa kształtem przypomina trójkąt czy żelazko, mamy do czynienia ze szlifierką oscylacyjną typu „delta”. Nazwa pochodzi od kształtu greckiej litery delta. Doskonale sprawdzają się podczas szlifowania miejsc trudno dostępnych, narożników, kątów.

 

Do szlifierek typu „delta” dodatkiem mogą być tak zwane stopy języczkowe umożliwiające szlifowanie elementów wklęsłych lub wypukłych. Można dokupić też stopy mające kształt szpachli. To urządzenie pomocne przy zdzieraniu starych tapet lub wykładzin. Ze względu na nieduże rozmiary stopy zalecane są do szlifowania niedużych powierzchni.

 

Szlifierka taśmowaSzlifierki taśmowe różnią się między sobą szerokością szlifu. Ze względu na swoją dużą wydajność są przeznaczone do obróbki większych powierzchni płaskich i czołowych. Usuwają warstwy lakieru i farby z powierzchni drewnianych, gwarantują też dokładne oczyszczenie zniszczonych na powietrzu drewnianych ławek czy drzwi. Szeroko i wąskotaśmowe, przeznaczone są do zgrubnego szlifowania dużych powierzchni płaskich.

 

Im większa taśma, tym szybsze szlifowanie, ale mniejsza precyzja. Im szybszy przesuw taśmy, tym większa wydajność. Do ich głównych urządzeń ochronnych należą osłony kół taśmowych i ssawy do odprowadzania pyłu. Są szybsze od mimośrodowych. Aby szlifować delikatniej, trzeba je uzbroić w specjalną ramkę. Korzystając ze statywu, można zamienić szlifierkę taśmową w urządzenie stacjonarne.

 

Szlifierka mimośrodowaSzlifierki mimośrodowe Mimośrodowość - czyli wielkość wychylenia tarczy w stosunku do własnej osi, im większa, tym efektywniejsze szlifowanie Nadają się do zdzierania warstw farby, lakieru i powierzchni szpachlowanych, do obróbki powierzchniowej drewna. Dzięki mocowaniu na rzep talerz szlifierski można łatwo zdemontować, zakładając w jego miejsce nowy.

 

Do szlifowania krawędzi użytkownik ma do dyspozycji miękkie talerze szlifierskie. Talerze średniotwarde i twarde szybko usuwają stare powłoki z powierzchni płaskich. Po zmianie tarczy szlifierki mimośrodowe zamieniają się w polerkę.

 

 

Artykuł pochodzi z miesięcznika Młody Technik

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Piła łańcuchowa - konserwacja
Piła łańcuchowa - konserwacja
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny