Na szczęście obecnie można kupić niedrogo wszelkiego rodzaju narzędzia i stosownie wzbogacać swoją kolekcję. W sklepach dostępne są też tak zwane skrzynki narzędziowe z gotowym kompletem kluczy czy narzędzi. Kupić można też puste pojemniki specjalnie przystosowane do przechowywania naszego zestawu narzędziowego. Jednak aby dokonać właściwego wyboru, musimy najpierw wiedzieć, jakie narzędzia będą dla nas niezbędne.
Zawartość skrzynki z narzędziami - na początek
Każdemu na początek, będzie potrzebny młotek, wkrętak i kombinerki. Młotek powinien ważyć około pół kilograma, natomiast wkrętak musi mieć różnego rodzaju wymienne końcówki. W naszej praktyce spotykamy się stale z różnymi rodzajami wkrętów i to do nich musimy dopasować wielkość i kształt końcówki wkrętaka. Dobrze jest, gdy wkrętak ma terkoczącą zapadkę, tzw grzechotkę. Używając takiego wkrętaka, wystarczy wykonać niewielki (ćwierć obrotu) ruch dłonią i śruba zostaje wkręcona lub wykręcona.
Praca jest wtedy łatwiejsza, a ręka się nie męczy. Przy prostych naprawach domowej instalacji elektrycznej, na przykład przewodów wtyczek, bardzo wygodne są cęgi do ściągania izolacji. Przy tego rodzaju pracach powinniśmy mieć śrubokręt lub czujnik z neonowym wskaźnikiem. Czerwone światełko, zapalając się po dotknięciu określonej części, pokaże, czy przypadkiem nie zabieramy się do czegoś, co jest pod napięciem i ostrzeże nas przed porażeniem.
Zawartość skrzynki z narzędziami - do drewna
Zwykle jednak początkujący majsterkowicze zaczynają od tak wdzięcznego i bezpiecznego materiału, jakim jest drewno. Do cięcia drewna potrzebna jest piła rozpłatnica, którą możemy przecinać deski czy kantówki. Do cięcia sklejki i wycinania precyzyjnych kształtów służy piła włośnicowa. Do niej trzeba zgromadzić zapas cieniutkich brzeszczotów. Te istnieją także w dwóch rodzajach: do drewna i metalu.
Brzeszczotami do metalu można z powodzeniem ciąć także drewno. Praca z drewnem wymaga kilku pilników. Z pewnością będzie to półokrągły zdzierak i pilniki z drobnymi nacięciami. Te powinny być trzy: płaski, trójkątny i okrągły. Do równania drewna zastosujemy papier ścierny, ale też strug stolarski. Zapewni nam on idealne gładkie płaskie powierzchnie. Do ostrzenia noża struga, w naszej skrzynce musi znaleźć się ostrzałka. Powinna mieć co najmniej dwie powierzchnie o różnych stopniach szorstkości. Najpierw ostrze ostrzymy zgrubnie, a potem jeszcze wygładzamy.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Pracując tępymi narzędziami, zwykle nie uzyskamy dobrych rezultatów, za to łatwo możemy się pokaleczyć. Mam nadzieję, że wszyscy majsterkowicze wiedzą, gdzie jest dobrze zaopatrzona domowa apteczka. Dodajmy jeszcze do skrzynki dłutka. Są niedrogie, a mogą okazać się niezbędne do usunięcia niektórych problemów na naszej drodze majsterkowicza. Dłutka także często ostrzymy, bo tylko takimi dobrze naostrzonymi można skutecznie pracować.
Zawartość skrzynki z narzędziami - do wiercenia
Oczywiście nie sposób jest majsterkować, nie wykonując otworów. Do tego potrzebny jest komplet wierteł i wiertarka. Na początek i do pracy w drewnie oraz wiercenia cienkich blaszek czy tworzyw sztucznych może być ręczna. Blachę przed wierceniem należy zawsze napunktować. Wtedy wiertło nie ślizga się po powierzchni i wierci tam, gdzie my chcemy. Dorzucamy do kompletu naszych narzędzi punktak. By zamocować obrabiane przedmioty, musimy mieć imadło stołowe. Jeśli obrabiamy małe części, bardziej użyteczne może być imadło zegarmistrzowskie. Często nieocenione usługi oddają ściski stolarskie. Ich też powinno być kilka. Do wyciągania gwoździ mamy zwykłe obcęgi.
Zawartość skrzynki z narzędziami - do metalu
Jeśli potrzebujemy, a jest to nieuniknione w naszej dalszej praktyce warsztatowej, obrabiać metale, w naszej skrzyni warsztatowej powinny znaleźć się nożyce do blachy i ostry rysik do jej trasowania. Trasowanie to rysowanie po blasze linii, po których będzie ona cięta lub piłowana. Do cięcia metalu potrzebujemy piły do metalu, a już na pewno brzeszczotu i oprawki do niego. Powinniśmy wiedzieć, że można kupić brzeszczoty, które po jednej stronie mają drobne ząbki do cięcia metalu, a z drugiej większe do drewna. Do wyginania drutu użyjemy szczypców z okrągłymi końcówkami. Do precyzyjnej pracy w metalu dorzućmy jeszcze komplet pilniczków kluczykowych.
Zawartość skrzynki z narzędziami - do wykonywania domowych napraw
W domu zdarza się, że podejmiemy się prostych prac hydraulicznych. Jeśli trzeba wymienić uszczelki w kranie czy zmienić giętki wężyk doprowadzający wodę, potrzebne są specjalne klucze. Tu powinniśmy w naszej skrzynce z narzędziami znaleźć klucz nastawny. Jeszcze lepiej dwa - mały i duży. Małym nie poradzilibyśmy sobie z odkręceniem dużej mutry, a z kolei duży często nie mieści się w ciasnych miejscach.
Jeśli do naszej skrzynki dodamy linijkę, ołówek stolarski, papier ścierny - jesteśmy gotowi. A jeszcze dwa pędzelki, mały i duży, do pomalowania modelu, jeśli tego trzeba.
Na koniec nie od rzeczy będzie dodać, że nasze narzędzia powinniśmy trzymać w porządku i czystości. Każde z nich powinno mieć swoje stałe miejsce. Nic tak nie irytuje podczas majsterkowania, jak ciągłe szukanie potrzebnego, zaginionego wiertła czy pilniczka. Jeśli zapewnimy sobie takie warunki, możemy brać się do dzieła.
Posiadanie użytecznego kompletu narzędzi daje dużo możliwości oraz radości i satysfakcji ze sprawnie wykonanych za ich pomocą modeli, zabawek czy choćby samodzielnie wykonanych napraw.
Artykuł pochodzi z miesięcznika Młody Technik
fot. otwierająca: kazac-maksim / pixabay.com