Instalacja z wykopem

Instalacja z wykopem

Zasada podłączania przewodów do gniazda z bolcem Kilka niewielkich urządzeń zabezpieczających może uratować nasze zdrowie, dom, sprzęt (fot. Moeller)Elektryczność jest najbardziej „wstrząsającą” instalacją, określaną często układem nerwowym budynku. Wnosi do naszych domów światło, dźwięk, obraz, ale też liczne niebezpieczeństwa. Dlatego najważniejszym elementem tej instalacji są zabezpieczenia chroniące nas zarówno przed awariami systemu, jak i przed...

Zasada podłączania przewodów do gniazda z bolcem
Kilka niewielkich urządzeń zabezpieczających może uratować nasze zdrowie, dom, sprzęt (fot. Moeller)

Elektryczność jest najbardziej „wstrząsającą” instalacją, określaną często układem nerwowym budynku. Wnosi do naszych domów światło, dźwięk, obraz, ale też liczne niebezpieczeństwa. Dlatego najważniejszym elementem tej instalacji są zabezpieczenia chroniące nas zarówno przed awariami systemu, jak i przed nami samymi.

Współczesny dom wyposażony jest w wiele instalacji nazywanych ogólnie elektrycznymi. Podstawowa zasila oświetlenie, AGD, urządzenia technicznej obsługi domu, sprzęt audiowizualny itp. Oprócz tego przeważnie mamy też instalację sygnalizacji dzwonkowej, telefoniczną, zewnętrznej ochrony przed skutkami wyładowań, wewnętrznej ochrony przed skutkami wyładowań atmosferycznych i przepięć występujących w sieci zasilającej budynek oraz instalację ochronnych uziemień wyrównawczych. W zależności od standardu wyposażenia mogą także występować: instalacja telewizyjna oraz sygnalizacyjna, wykrywająca różne zagrożenia, takie jak pożar czy włamanie, instalacja dystrybucji dźwięków i obrazu tzw. multiroom (wielopokojowa), jak też instalacja komputerowa. Skoncentrujmy się jednak na instalacjach podstawowych i ochrony wewnętrznej.

 

Projekt przed czy po?

 

Przez długie lata instalację wykonywano w oparciu o wcześniej przygotowany projekt. Dokumentacja pozwalała na lepsze rozplanowanie rozmieszczenia opraw oświetleniowych zainstalowanych na stałe, gniazdek wtyczkowych, tras układania przewodów itp. Jeżeli instalacja została wykonana zgodnie z projektem, inwestor dysponuje dokumentacją niezbędną podczas eksploatacji domu – szczególnie ważną przy wszystkich „ingerencjach” w ściany, od wbicia gwoździa do ich przesuwania i wyburzania. Dziś projekt instalacji również jest wykonywany przed budową domu, ale inwestorzy coraz rzadziej z niego korzystają. Mnogość instalacji dodatkowych oraz projektowanie parteru jako jednej przestrzeni – kuchni, jadalni, salonu i holu – sprawiają, że inwestorzy mają więcej możliwości indywidualnego urządzenia domu. Pojawiają się też nietypowe potrzeby. Bardzo często do wykonania projektu jest zatrudniany specjalista (koniecznie z uprawnieniami), który planuje instalację wraz z właścicielami, już po postawieniu domu, dosłownie chodząc po nim i pokazując palcem, co, gdzie będzie stało.

 

Koszt dokumentacji w stosunku do całości nakładów jest niewielki – w zależności od zakresu opracowania wynosi od 3 do 6 tysięcy złotych.

 

Niezmiennym punktem instalacji jest jej „centrum dowodzenia”, czyli tablica rozdzielcza. Umieszcza się ją w zamykanej wnęce lub szafce, najczęściej w wiatrołapie. Tablica, będąca elementem nowo wykonywanej lub modernizowanej instalacji, powinna zawierać zarówno zabezpieczenia nadmiarowoprądowe, jak i różnicowoprądowe, a także aparaturę wewnętrznej ochrony od przepięć atmosferycznych i łączeniowych.

 

Stoją na straży

 

Dobór zabezpieczeń (podobnie jak całej instalacji) wymaga wiedzy fachowej, dlatego też sprawę zawsze należy powierzać specjaliście elektrykowi ze stosownymi uprawnieniami. Źle dobrane lub niesprawne zabezpieczenie grozi pożarem i może oznaczać zagrożenie dla naszego życia. Może być także przyczyną zniszczenia instalacji i urządzeń z niej zasilanych.

 

Zabezpieczenia nadmiarowoprądowe to wyłączniki, reagujące na przeciążenia lub zwarcia występujące w chronionym obwodzie. W modernizowanych instalacjach należy zastąpić nimi bezpieczniki topikowe, tzw. korki. Wyłączniki instalacyjne nadmiarowoprądowe o charakterystyce B służą do ochrony obwodów zasilających urządzenia oświetleniowe i grzejne. Wyłączniki o charakterystyce C należy stosować w obwodach zasilających silniki o mocach do kilku kilowatów, np. pompy i sprężarki. Zabezpieczenia różnicowoprądowe to wyłączniki reagujące na wszelkie nieprawidłowości, np. uszkodzenie izolacji przewodu lub zasilanego urządzenia, i odłączające obwód w czasie na tyle krótkim, aby nie powstało zagrożenie dla ludzi lub zagrożenie pożarowe. Wyłączniki te występują w dwu grupach. Aparat na prąd różnicowy 300 lub 500 mA chroni przed pożarem, który mógłby być wywołany przez niesprawną instalację lub urządzenia elektryczne. Jest on jednocześnie wyłącznikiem głównym. Drugą grupą są aparaty na prąd różnicowy 30 lub 10 mA. Służą do zabezpieczania jednego lub kilku obwodów, a ich zadaniem jest ochrona domowników przed porażeniem. Wyłącznik różnicowy wyposażony jest w element wykrywający upływ prądu z chronionej instalacji do ziemi, tzw. transformator Ferrantiego. Może on być spowodowany bezpośrednim kontaktem człowieka z częścią instalacji znajdującą się pod napięciem lub pośrednim – w wyniku dotknięcia fragmentu o osłabionej izolacji. Inną przyczyną upływu prądu mogą być uszkodzenia instalacji lub zasilanych z niej urządzeń elektrycznych. Dlatego też zamontowanie centralnego wyłącznika różnicowoprądowego na prąd 30 mA w starej instalacji może powodować mylne wyłączenia.

 

Na obudowie czołowej wyłącznika umieszczona jest dźwigienka służąca do włączania i wyłączania obwodu oraz przycisk kontrolny (z napisem „TEST”) do sprawdzania prawidłowości działania aparatu. W ostatnim czasie zaczęto konstruować wyłączniki różnicowoprądowe spełniające dwie funkcje: zabezpieczenia od przeciążeń i od prądów upływu.

 

Ochronniki przeciwprzepięciowe chronią instalację oraz przyłączone do niej odbiorniki (przede wszystkim zawierające elementy elektroniczne) przed przepięciami atmosferycznymi oraz powstającymi w sieci w wyniku czynności łączeniowych.

 

Obwody jednofazowe wykonuje się jako trzyżyłowe, a obwody trójfazowe jako pięciożyłowe. Każdy z obwodów musi mieć odrębny wyłącznik nadmiarowoprądowy, a grupa kilku obwodów – wyłącznik różnicowoprądowy. Obciążenie obwodu jednofazowego nie powinno przekraczać 2 kW, a trójfazowego 6 kW. Do zabezpieczenia obwodów zasilających silniki elektryczne potrzebne są bardziej rozbudowane aparaty. W starych instalacjach zasilających silniki, spotyka się obwody wyposażone w bezpieczniki topikowe i wyłącznik ręczny dla małych mocy oraz wyłącznik samoczynny z wyzwalaczami termicznymi dla większych silników. W nowych instalacjach stosuje się rozwiązania bardziej nowoczesne. Łączą one w sobie cechy stycznika i wyłącznika, zawierają niezbędne zabezpieczenia chroniące silnik. Aparatem można sterować przyciskami. Wyłącznik umieszcza się w pobliżu silnika, tak aby możliwa była obserwacja włączonego urządzenia.

 

Tradycyjna instalacja

 

Najczęściej instalację układa się pod tynkiem w bruzdach lub w tynku (mocowane na surowej ścianie przed tynkowaniem). Do wykonania instalacji wtynkowej stosuje się płaskie przewody typu DYT. Mocuje się je do podłoża klejem, małymi gwoździkami, wstrzeliwanymi zszywkami, lub niewielkimi porcjami tynku. Teoretycznie instalacja podtynkowa powinna być układana w rurkach z tworzyw sztucznych, gładkich lub karbowanych. Do rurek wciąga się jednodrutowe przewody w izolacji z tworzywa sztucznego. W praktyce często odchodzi się od stosowania rurek. Jakość wielożyłowych przewodów DYT jest tak wysoka, że można je układać pod tynkiem bez dodatkowej osłony. Przewodów jednożyłowych nie wolno układać luzem, ponieważ nie mają one powłok ochronnych, w które są wyposażone wielożyłowe przewody kabelkowe.

 

W instalacji ułożonej w tynku lub pod tynkiem stosuje się puszki podtynkowe okrągłe, kwadratowe i prostokątne. Puszki, podobnie jak rurki i przewody, montuje się przed położeniem tynków. W puszkach rozgałęźnych instaluje się specjalne pierścienie z zaciskami do przyłączania i rozgałęziania przewodów. Puszki zamyka się specjalnymi pokrywkami. W miejscach, w których mają być umieszczone łączniki i gniazda wtyczkowe umieszcza się puszki okrągłe bez pokrywek – zamknie je osprzęt.

Janusz Strzyżewski, Anna Olszewska-Krysztofiak

Pozostałe artykuły z tego numeru
Roboty wykończeniowe - prowadzenie instalacji, co na ściany i podłogi
Rozważne ustalenie kolejności prac wykończeniowych pozwoli uniknąć wielu niepotrzebnych wydatków. Pamiętajmy też, że na budowie małego domu nie powinno jednocześnie pracować więcej niż 6-8 osób, gdyż w przeciwnym razie będą sobie przeszkadzały. Od czego zacząć? Roboty wykończeniowe prowadzimy najczęściej w chłodnych porach roku, gdy dzień jest krótki, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy uruchomić...
Roboty wykończeniowe - prowadzenie instalacji, co na ściany i podłogi
Bramę garażową
To z nią zaczynamy i kończymy dzień. Dlatego powinna być sprawna, ładna, lekko chodząca i w miarę możliwości ocieplona. Brama garażowa może ułatwić lub utrudnić nam codzienne życie. Wybór zamknięcia garażu zależy nie tylko od naszego gustu, ale także od możliwego sposobu zamontowania bramy. Na przykład – gdy podjazd jest zbyt krótki...
Bramę garażową
Centralny odkurzacz
Centralny odkurzacz, to nie tylko dziura w ścianie, do której można podłączyć rurę, ale też liczne udogodnienia, jak automatyczne szufelki, urządzenia do czyszczenia kominka czy samochodu. Bez takich wygód można oczywiście żyć, ale są sytuacje, w których warto zainwestować kilka tysięcy złotych i trochę czasu na wybranie, kupienie i dopilnowanie instalacji urządzenia. Tradycyjny odkurzacz zwraca...
Centralny odkurzacz
Kałużom stop!
Prowadząca do drzwi wejściowych ścieżka powinna być prosta i szeroka (fot. Buszrem) Ścieżki powinny prowadzić do różnych zakątków (fot. Libet) Nawierzchnie z betonu porowatego szczególnie dobrze odprowadzają wodę (fot. EHL) Kostki z dodatkiem kruszywa również są barwione na różne kolory (fot. Rouwdach) Z kostek o specjalnym kształcie można układać efektowne rozety (fot. Pomtech)W ogrodzie za domem bujnie...
Kałużom stop!
Zapraszamy do środka, ale nie wszystkich...
Drzwi trzeba dopasować do zewnętrznych elementów domu (fot. Tomstol) Drzwi ze skrzydłami poszerzającymi wejście (fot. Natura) Kiedy lewe, a kiedy prawe? (fot. Boryszew, Humdrex)Drzwi zewnętrzne można z pełnym przekonaniem nazwać drzwiami specjalnego przeznaczenia. A to za sprawą zadań, jakie mają do spełnienia, bo bycie eleganckim wejściem do domu jest tylko jednym z wielu. Drzwi zewnętrzne...
Zapraszamy do środka, ale nie wszystkich...
Stawiamy dom, czyli liczymy korzyści
Z betonu komórkowego można wybudować cały dom (fot. A. Rembisz) Masywne ściany z silikatów dobrze chronią przed hałasem (fot. Grupa Silikaty)Chociaż cegła jest wciąż symbolem budownictwa, to jednak nie tylko z cegieł wznosi się dzisiaj domy. Nie oznacza to wcale, że na placach budów nie ma już murarzy, a tylko sami monterzy....
Stawiamy dom, czyli liczymy korzyści
Jasne jak prąd
Estetycznie wygląda, jeżeli w całym domu zamontujemy osprzęt tej samej firmy. Dlatego przed zakupem powinniśmy sprawdzić, czy w wybranej przez nas serii są wszystkie potrzebne rodzaje gniazd i włączników (fot. A. Olszewska-Krysztofiak) Światło powinno być rozproszone, ciepłe i miękkie, dobrze jeżeli dodatkowo pozwala się "inteligentnie sterować" (fot. Comech) Do wnętrza domu idealnym rozwiązaniem jest możliwie nisko opuszczony żyrandol...
Jasne jak prąd
Tajemnica płaszcza i... powietrza
Kominek powinien wyglądać estetycznie, ale dla skuteczności ogrzewania najważniejsze jest jego wnętrze (fot. Varmsen) Tak działa system DGP z wentylatorem (a), a tak system konwekcyjny (b) Kominek z płaszczem wodnym (fot. Lechma – Systemy Kominowe)Skoro już w domu jest (czy będzie) kominek, to wcale nie musi mieć wyłącznie walorów dekoracyjnych Kominek może być nie tylko...
Tajemnica płaszcza i... powietrza
Bez grzejników na ścianach
Rury ogrzewania wodnego zbiegają się w rozdzielaczu (fot. Wieland) W miejscach, gdzie znajdują się przewody grzewcze nie wolno ustawiać mebli zasłaniających podłogę (fot. Elektra)Ogrzewanie podłogowe ma teoretycznie same zalety – zapewnia najlepszy dla człowieka rozkład temperatury w pomieszczeniach (zgodnie z regułą – ciepłe nogi, zimna głowa), z domu znikają grzejniki, a instalacja uchodzi za...
Bez grzejników na ścianach
Ile zapłaciliśmy za ostatnią zimę
Ile płaciliśmy za ogrzanie domów 2005/2006 r.? Sezon grzewczy trwał 7 miesięcy – od października (niektórzy zaczęli ogrzewać we wrześniu) do kwietnia. Ze względu na mrozy sięgające -20, -25°C, był to poważny sprawdzian dla naszych domów i systemów grzewczych. Odwiedziliśmy domy o zbliżonej powierzchni, w województwie mazowieckim, żeby...
Ile zapłaciliśmy za ostatnią zimę
Z pompą ciepła może być źle, a nawet wspaniale
Ogrzewanie podłogowe wymusza stosowanie posadzki z płytek ceramicznych. Dużą powierzchnię kotłowni zajmuje 500-litrowy zbiornik c.w.u. (z przodu) oraz zbiornik buforowy 200 l Pompa ciepła to... po prostu lodówka wykorzystana w odwrotnym celu, czyli do grzania Kominek miał dogrzewać dom, ale w praktyce grzeje już tylko... sercaPo artykule o pompach ciepła w ostatnim BD, emocje Czytelników sięgnęły zenitu....
Z pompą ciepła może być źle, a nawet wspaniale
Żebro, panel, rurka...
Przy zakupie grzejnika musimy wiedzieć, jaka jest planowana moc grzewcza – od tego zależy jego wielkość (fot. Eurotherm) Na termostacie pokojowym są wyświetlane wszystkie potrzebne informacje (fot. Honeywell) Grzejnikowe zawory termostatyczne pozwalają precyzyjnie ustawić temperaturę w jednym pomieszczeniu (fot. Comap)Spośród wielu sposobów ogrzewania pomieszczeń nadal najpopularniejsze są instalacje z grzejnikami c.o. Ich wybór...
Żebro, panel, rurka...
Kocioł w ruch...
Wbudowany w ten kocioł zasobnik jest tak skonstruowany, że uniemożliwia rozwój bakterii Legionelli (fot. Baxi Roca Calefaccion) Kotły kondensacyjne gazowe są produkowane także jako wiszące fot. Viessmann) Kocioł retortowy jest przeznaczony do spalania opału o małej granulacji (fot. Buderus) – z prawej schemat palnika (rys. wg Silesia) Podgrzewacze przepływowe często są wyposażone we własne baterie (fot. Elektromet) Podgrzewacze pojemnościowe to niekiedy...
Kocioł w ruch...
Paliwo, ale jakie?
Tabela 1. Koszty pozyskania energii oraz sprawność urządzeń grzewczych.Przy wyborze sposobu ogrzewania domu, najpierw powinniśmy zdecydować, z jakiego rodzaju paliwa będziemy korzystać. Następnie, w jakim systemie ciepło będzie rozprowadzane i przekazywane do pomieszczeń. Nie bez znaczenia – i ze względu na cenę, i sposób pracy – w analizie tematu będzie też wybór kotła, o ile...
Paliwo, ale jakie?
Paliwo, ale jakie?
Tabela 1. Koszty pozyskania energii oraz sprawność urządzeń grzewczych.Przy wyborze sposobu ogrzewania domu, najpierw powinniśmy zdecydować, z jakiego rodzaju paliwa będziemy korzystać. Następnie, w jakim systemie ciepło będzie rozprowadzane i przekazywane do pomieszczeń. Nie bez znaczenia – i ze względu na cenę, i sposób pracy – w analizie tematu będzie też wybór kotła, o ile...
Paliwo, ale jakie?
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz