Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2006
Zapraszamy do środka, ale nie wszystkich...
Drzwi trzeba dopasować do zewnętrznych elementów domu (fot. Tomstol) Drzwi ze skrzydłami poszerzającymi wejście (fot. Natura) Kiedy lewe, a kiedy prawe? (fot. Boryszew, Humdrex)Drzwi zewnętrzne można z pełnym przekonaniem nazwać drzwiami specjalnego przeznaczenia. A to za sprawą zadań, jakie mają do spełnienia, bo bycie eleganckim wejściem do domu jest tylko jednym z wielu. Drzwi zewnętrzne...
Drzwi trzeba dopasować do zewnętrznych elementów domu (fot. Tomstol)
Drzwi ze skrzydłami poszerzającymi wejście (fot. Natura)
Kiedy lewe, a kiedy prawe? (fot. Boryszew, Humdrex)

Drzwi zewnętrzne można z pełnym przekonaniem nazwać drzwiami specjalnego przeznaczenia. A to za sprawą zadań, jakie mają do spełnienia, bo bycie eleganckim wejściem do domu jest tylko jednym z wielu.

Drzwi zewnętrzne powinny być też mocne, szczelne (również akustycznie) i ciepłe. Są bowiem elementem wmontowanym w zewnętrzną ścianę i nie mogą znacząco osłabiać jej parametrów. A długo pozostaną ładne i będą działać bezawaryjnie, gdy będą także odporne na działanie czynników atmosferycznych (zmiany temperatury, opady, promienie słoneczne).

 

Jak wybierać

 

Podstawowy standard parametrów gotowych drzwi zewnętrznych gwarantują ich producenci. Wtedy wybiera się z oferty takie, które najlepiej spełniają wszystkie stawiane przez nas wymagania. Kupując je na zamówienie można dobrać elementy konstrukcji, wykończenie oraz wyposażenie 1. Można na przykład zamówić dowolny rodzaj wykończenia powierzchni, inne obicie z zewnątrz i od wewnątrz, z wyglądu zabytkowe lub obite skórą, kolor całych drzwi albo niektórych ich płaszczyzn, nietypowe wymiary oraz wybrany zamek czy wzmocnienia. Takie drzwi mogą być droższe o 30-40% od standardowych. Bogaty wybór możliwych wzorów i kolorów ułatwia dobranie drzwi do stylu domu.

 

Drzwi powinny być proporcjonalne do wielkości domu 2 i pasować do architektury budynku. Mogą współgrać z wykończeniem ścian lub wyróżniać się na zasadzie przemyślanego kontrastu. Na jasnym gładkim tynku dobrze wyglądają drzwi o ciepłej barwie, a na chropowatym i cegle klinkierowej – proste, bez dekoracji. Do nowoczesnej elewacji pasują chłodne drzwi z metalu lub szkła, a jeśli wokół są linie poziome, lepsze będą drzwi z pionowym wzorem.

 

Kolor i wykończenie można też dopasować do stylistyki okien – do białych okien białe drzwi, do drewnianych – w takim samym kolorze drewna. Zwykle warto również powtórzyć kształt okien (lub jego elementy), na przykład grubość ramy, gęstość i układ szprosów.

 

Przepisy określają, że drzwi wejściowe jednoskrzydłowe muszą mieć szerokość co najmniej 0,9 m i wysokość co najmniej 2 m (ale nie więcej niż 2,2 m dla drzwi standardowych). Dla drzwi dwuskrzydłowych przepisy wypowiadają się tylko co do jednego skrzydła (0,9 m), drugie może mieć dowolną szerokość. Drzwi wykonywane na zamówienie mogą mieć dowolnie większe wymiary.

 

Ciężar drzwi zależy od ich grubości (zazwyczaj 4,5-6,5 cm) i od rodzaju materiału – najcięższe są te wykończone drewnem. Najlżejsze typowe drzwi zewnętrzne bez wzmocnień ważą około 20 kg. Antywłamaniowe wyposażone w stalową ramę z kratownicą lub pionowymi wzmocnieniami mogą ważyć ponad 100 kg.

 

Do wyboru drzwi, oprócz ich wymiarów, potrzebna będzie jeszcze wiedza na temat, które mają być „lewe”, a które „prawe”. Jeśli patrzymy na drzwi od strony zawiasów, to te mające je po lewej stronie są „lewe”, a te po prawej – „prawe” 3. W drzwiach dwuskrzydłowych trzeba określić, z której strony ma być zawieszone skrzydło otwierane.

 

Z tym rozróżnieniem ściśle jest związany problem, czy drzwi mają się otwierać do środka pomieszczenia, czy na zewnątrz. Drzwi otwierane do wewnątrz – nie tylko skrzydło, ale przede wszystkim zawiasy – są mniej narażone na działanie warunków atmosferycznych. Rozwiązanie takie jest też bardziej praktyczne, bo przy ich otwieraniu nie uderzymy kogoś stojącego za nimi.

 

Z kolei drzwi otwierane na zewnątrz są szczelniejsze, gdyż wiejący wiatr dociska je do ościeżnicy. Z otwieraniem mogą być jednak problemy zimą, gdyż nawiany śnieg może utrudnić ich ruch.

 

Ciepłe i ciche

 

Wspomnieliśmy wcześniej, że drzwi zewnętrzne muszą mieć określone parametry, które nie obniżą jakości ściany, w której zostaną zamontowane. Najważniejsza jest ich izolacyjność cieplna. Według normy, współczynnik przenikania ciepła U drzwi wejściowych powinien być nie większy niż 2,6 W/(m2K). O ich izolacyjności decyduje masa skrzydła oraz warstwa ocieplenia umieszczonego w ramie, najczęściej wełny mineralnej, styropianu lub pianki poliuretanowej. Dobrą izolacyjność – od 1,2 do 2 W/(m2K) – mają drzwi drewniane ocieplone styropianem albo z płyty warstwowej izolowanej pianką poliuretanową. W drzwiach z PVC izolacją jest pianka poliuretanowa (wkładki termoizolacyjne umieszczane są również w profilach), co na pewno pozytywnie wpływa na ich izolacyjność cieplną – 1,3-2,5 W/(m2K). Drzwi aluminiowe mają, zależnie od rodzaju ocieplenia skrzydła – współczynnik U od 1,1 do 2,5 W/(m2K). Te z tzw. ciepłymi profilami mają wkładki z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym. Drzwi stalowe ociepla się pianką poliuretanową lub wełną mineralną i mogą mieć U nawet mniejsze od 1,0.

 

Dobrze jest również, a szczególnie gdy dom stoi w hałaśliwej okolicy, by drzwi izolowały wnętrze również akustycznie. I w tym przypadku izolacja cieplna pełni również funkcję bufora dla dźwięków. Dodatkowo można zamontować panele wygłuszające, a w drzwiach z przeszkleniami szyby zespolone. Za najbardziej dźwiękoszczelne uznaje się drzwi z PVC z panelami wygłuszającymi, dobrą izolacyjność akustyczną mają też drzwi aluminiowe oraz drewniane wyciszają.

 

Na szczelność drzwi wejściowych duży wpływ ma próg. Może to być profil aluminiowy, kątownik stalowy lub odpowiednio ukształtowana gumowa uszczelka. W drzwiach z PVC i aluminium oferowane są także progi ze szczotką, zderzakiem, uszczelką lub okapnikiem. Można też zamontować listwę z uszczelkami z gumy syntetycznej, termoplastycznego tworzywa lub silikonu. Podczas ruchu drzwi obracają się i w ten sposób dociskają do szczeliny między skrzydłem a ościeżnicą. Niektórzy producenci oferują drzwi z progiem o regulowanej wysokości, dzięki czemu dolna krawędź dopasowuje się do płaszczyzny podłogi, a uszczelka dokładnie do niej przylega. Korzystniejsze są jednak drzwi ze stałym progiem, bowiem ruchomy osłabia konstrukcję ościeżnicy.

Dorota Czernek

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Zapraszamy do środka, ale nie wszystkich...
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje