Kotły i podgrzewacze

Kotły i podgrzewacze

Efektywna i ekonomiczna praca domowego układu grzewczego zależy głównie od tego, jakie źródła energii się wybierze, czy prawidłowo wyliczy się zapotrzebowanie na ciepło w konkretnym budynku, a następnie adekwatnie do niego dobierze urządzenia i instalację.

Wybór paliwa dostarczającego ciepła dla naszego domu narzuca kolejne decyzje dotyczące rodzaju kotła, czy też sposobu wykonania instalacji. Postawienie na gaz ziemny, gaz płynny lub olej opałowy oznacza wykonanie w budynku instalacji centralnego ogrzewania wodnego z grzejnikami albo z tak zwaną – podłogówką (oba rozwiązania można również łączyć).

 

Decyzja o wyborze prądu, to z kolei konieczność zamontowania w pomieszczeniach grzejników elektrycznych lub pieców akumulacyjnych, ewentualnie kotła elektrycznego. Jasne jest więc, że zagadnienie ogrzewania należy przemyśleć bardzo gruntownie, gdyż jakiekolwiek późniejsze zmiany (np. przejście z grzejników elektrycznych na centralne ogrzewanie wodne) będą wiązały się między innymi z dużymi kosztami, koniecznością przeróbek budowlanych oraz kuciem ścian i podłóg. Trzeba również pamiętać, że umiejscowienie urządzeń grzewczych (kotła, grzejników, zbiornika na paliwo i składu opału) musi być naniesione na projekt. Decyzję w jaki sposób ogrzewać dom, należy zatem podjąć jak najwcześniej, najlepiej przed zleceniem wykonania projektu.

WYBÓR PALIWA

Gaz ziemny. To bardzo korzystny wybór jeśli w pobliżu domu przebiega miejska sieć gazowa. Zaletą gazu jest stosunkowo niska cena. Trzeba jednak pamiętać, że to może się akurat szybko zmienić w związku z trudną sytuacją polityczno- -gospodarczą w Europie i na świecie. Inną ważną zaletą gazu jako nośnika energii jest brak konieczności magazynowania, a tym samym płacenia za napełnienie zbiornika w momencie dostawy. Rachunki za gaz ziemny reguluje się według wysokości zużycia, średnio co 2 miesiące.

 

Gaz płynny. Spalanie tego nośnika energii jest bezzapachowe, a powstające spaliny są znacznie czyściejsze niż te, które powstają przy spalaniu oleju. Paliwo przechowuje się w zbiornikach naziemnych lub podziemnych (muszą być usytuowane poza domem). W razie jakiegokolwiek wycieku powstaje więc znacznie mniejsze zagrożenie niż w przypadku oleju opałowego magazynowanego w budynku. Instalacje na gaz płynny mają jeszcze jedną ważną zaletę. Jeżeli w okolicy zostanie ułożona sieć gazowa, to przejście z gazu płynnego na ziemny nie wymaga wymiany kotła.

Redakcja BD
fot. Viessmann

Pozostałe artykuły z tego numeru
Kostka brukowa
Kostka brukowa znakomicie nadaje się do utwardzania podjazdów, tarasów, chodników wokół domu czy ścieżek w ogrodzie. Dzięki ogromnej różnorodności kolorów, kształtów, faktur oraz materiałów, z jakich może być zrobiona, stwarza praktycznie nieograniczone możliwości kształtowania powierzchni. Nawierzchnia z kostki jest trwała, estetyczna i łatwa w pielęgnacji. W razie potrzeby można także szybko ją naprawić lub zdemontować.
Kostka brukowa
Bramy i ogrodzenia
Ogrodzenie wokół posesji zapewnia nam prywatność, a brama wjazdowa z napędem – komfort codziennego użytkowania. Do wyboru mamy wiele rozwiązań, materiałów, ale pamiętajmy, że jest to inwestycja na lata i warto ją najpierw dokładnie zaplanować.
Bramy i ogrodzenia
Ogród zimowy
Dobudowanie ogrodu zimowego to bardzo dobry pomysł na zwiększenie powierzchni domu. Dzięki takiemu pomieszczeniu zyskamy miejsce, w którym będziemy mogli się relaksować, spożywać posiłki czy uprawiać egzotyczną roślinność.
Ogród zimowy
Drzwi wewnętrzne
Drzwi wewnętrzne są szczególnym rodzajem przegrody: dzielą i jednocześnie łączą pomieszczenia, izolują je akustycznie i termicznie, a także stanowią istotny element wnętrza.
Drzwi wewnętrzne
Schody
Jeśli w naszym domu mają być schody, musimy zadecydować o tym gdzie będą umieszczone i ile miejsca możemy na nie przeznaczyć. W nowoczesnych projektach coraz rzadziej spotyka się klatkę schodową. Zazwyczaj architekci umieszczają schody w holu lub w salonie.
Schody
Podłogi
Sposób wykonania podłogi zależy do tego, w jakiej części budynku się ona znajduje – na gruncie, na stropie czy w nieogrzewanej piwnicy. Konkretne wymagania mogą też wynikać z konstrukcji stropu, charakteru pomieszczenia lub zastosowania ogrzewania podłogowego.
Podłogi
Ściany działowe
Ściany działowe, wraz z wewnętrznymi ścianami konstrukcyjnymi, dzielą wnętrza na poszczególne pomieszczenia. Jednak w odróżnieniu od konstrukcyjnych nie przenoszą prawie żadnych obciążeń, więc mogą mieć delikatniejszą budowę. Muszą wytrzymać jedynie ciężar swój oraz zawieszonych przedmiotów (szafek, regałów).
Ściany działowe
Ściany wewnętrzne
Ściany i sufity zajmują największe powierzchnie w domu, dlatego sposób ich wykończenia ma ogromny wpływ na jego wygląd. Nie zależy jednak tylko od osobistych preferencji. Duże znaczenie ma również jakość i technika wykonania ścian. Generalnie im gładsza jest ich powierzchnia, tym większe pole do popisu będziemy mieć na tym etapie.
Ściany wewnętrzne
Planowanie kuchni
Przy planowaniu kuchni nie ma idealnej recepty, bo każdy ma różne oczekiwania. Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna i wygodna. Stworzenie takiego wnętrza wcale nie jest łatwe. Przypatrzmy się zatem zasadom urządzania stref: gotowania, jadalnianej, porządkowej, a także podstawowym wytycznym, co do rozmieszczenia poszczególnych urządzeń. Wybierzmy szafki, blaty i sprzęt. Zastanówmy się nad tym, co położyć na podłodze, a co na ścianach i jak rozplanować oświetlenie i gniazdka. Wreszcie pomyślmy o kolorach i dekoracjach. I przede wszystkim poszukajmy plusów i minusów kuchni otwartych i zamkniętych.
Planowanie kuchni
Planowanie łazienki
Dużą łazienkę urządzić łatwiej, nie znaczy to jednak, że jej projekt nie musi być skrzętnie opracowany. Unikajmy takiego ustawienia, gdzie wszystkie sprzęty znajdują się pod ścianą, a środek jest wolny. Warto w tym pomieszczeniu zaaranżować kąciki. Ten z prysznicem służy porannemu myciu, z wanną – relaksującej, wieczornej kąpieli. Warto toaletę zainstalować tak, aby z pomieszczenia mogła korzystać jeszcze jedna osoba. Może oddzielić ją murkiem?
Planowanie łazienki
Kosztorys - Wykańczanie
Według założeń kosztorysu redakcyjnego prace wykończeniowe powinny zamknąć się w kwocie ok. 84 000 zł
Kosztorys - Wykańczanie
Dylematy inwestora - Wykańczanie
Za nami wykonanie stanu surowego i prace instalacyjne. Dom ma już konkretny kształt, teraz czas na jego wykończenie. Na tym etapie budowy trzeba rozstrzygnąć kilka dylematów. Najważniejsze dotyczą wykończenia ścian i podłóg oraz wyboru schodów i drzwi.
Dylematy inwestora - Wykańczanie
Instalacje elektryczne
Przyłącze dla domu jednorodzinnego powinno być wykonane jako trójfazowe. Daje to możliwość wykorzystania urządzeń o dużym poborze mocy i większą pewność zasilania, bo niejednokrotnie zdarzają się awarie sieci, podczas których zostaje wyłączona tylko jedna faza. Mając przyłącze trójfazowe, mamy większą szansę na to, że przynajmniej część obwodów w domu będzie nadal funkcjonować.
Instalacje elektryczne
Zabezpieczenia antywłamaniowe
W nowych domach alarm pojawia się coraz częściej. Instalację tworzą czujniki, urządzenia sterujące, centrala i sygnalizator, czyli syrena. Jeżeli instalację zaplanujemy na etapie budowy domu, to jej elementy można połączyć przewodami ukrytymi pod tynkiem. Jeśli chcemy założyć ją później, możemy wybrać droższe urządzenia bezprzewodowe.
Zabezpieczenia antywłamaniowe
Kominy i kominki
Komin to element budynku służący do odprowadzenia gazów, powstających w procesie spalania, i zużytego powietrza. Zależnie od wymagań, może być pojedynczy, metalowy (do odprowadzania np. tylko spalin z kotła) bądź w formie masywnej, wielokanałowej konstrukcji (zgrupowanie przewodów o różnym przeznaczeniu).
Kominy i kominki
Instalacja wodna
W domowych instalacjach można zastosować rozdzielaczowy lub trójnikowy sposób doprowadzenia wody użytkowej do urządzeń sanitarnych. Wybór systemu zależy właściwie od rozmieszczenia poszczególnych przyborów i odległości między nimi.
Instalacja wodna
Woda w domu
Woda płynąca z kranu powinna być czysta, smaczna, bezwonna i bezbarwna. Jeżeli taka nie jest, trzeba ją w odpowiedni sposób uzdatnić. Metodę oczyszczania najlepiej przewidzieć już na etapie projektowania i budowy domu.
Woda w domu
Kanalizacja
Domowa instalacja kanalizacyjna niemal zawsze projektowana jest jako grawitacyjna – ścieki spływają w niej pod własnym ciężarem. Jednak nawet drobne z pozoru błędy wykonawcze wystarczą, by kanalizacja działała niewłaściwie.
Kanalizacja
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Wybór grzejników ściennych lub ogrzewania podłogowego to jeden z najważniejszych, jakie musimy podjąć, decydując o instalacjach w domu. Każde z rozwiązań ma swoich zwolenników. Połączenie wodnego ogrzewania podłogowego z grzejnikami nie jest łatwym zadaniem, jednak takie właśnie instalacje stosuje się coraz częściej.
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Pompy ciepła
Na inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) decyduje się niewielki odsetek budujących nowe domy, a przecież ich zastosowanie może zmniejszyć wydatki na jego ogrzewanie, czy też generalnie – utrzymanie. Korzyści ekologiczne to dodatkowa przesłanka.
Pompy ciepła
Koszty przygotowania c.w.u.
Nowe domy zużywają coraz mniej ciepła – mamy lepiej izolowane ściany, okna, wentylację z rekuperatorem. Jednak ilość energii potrzebna do podgrzania ciepłej wody użytkowej się nie zmienia. Jednak i tu można oszczędzić.
Koszty przygotowania c.w.u.
Wentylacja i klimatyzacja
Budując swój pierwszy dom raczej nie zostaniemy ekspertami od wentylacji i klimatyzacji. Jednak warto znać podstawowe zasady funkcjonowania tych systemów. Dzięki temu zorientujemy się, gdy coś na naszej budowie będzie nie tak. Wówczas konsultacja ze specjalistą pozwoli uniknąć późniejszych kłopotliwych i kosztownych poprawek w gotowym domu.
Wentylacja i klimatyzacja
Kosztorys - Instalacje
Według redakcyjnego kosztorysu wyniosą ok. 53 000 zł
Kosztorys - Instalacje
Dylematy inwestora - Instalacje
Instalacje są trochę jak układ pokarmowy czy nerwowy w organizmie człowieka. Ukryte pod tynkiem dostarczają do domu wodę, energię, powietrze, pozwalają na sterowanie jego różnymi funkcjami – włączaniem światła, otwieraniem bramy... Inwestorzy poświęcają im mniej uwagi niż np. wykończeniom, a szkoda, bo prawidłowo rozplanowane i wykonane instalacje istotnie wpływają na komfort życia i jego koszty.
Dylematy inwestora - Instalacje
Bramy garażowe
Rodzaj bramy, którą będziemy montować w garażu, najlepiej wybrać już na etapie budowy domu. Do danego otworu i podjazdu da się bowiem dopasować tylko określone typy produktów. Wbrew pozorom zakup nie jest zadaniem prostym. Brama powinna bowiem spełniać szereg wymagań. Poza komfortem i bezpieczeństwem użytkowania garażu, istotne jest też zminimalizowanie strat ciepła w tym pomieszczeniu, a także zabezpieczenie go przed włamaniem.
Bramy garażowe
Drzwi zewnętrzne
Drzwi wejściowe mają dobrze chronić przed deszczem i zimnem, hałasem i złodziejami. Powinny się lekko otwierać i dobrze wyglądać. A żeby tak było, niestety, nie mogą być zbyt tanie…
Drzwi zewnętrzne
Żaluzje, markizy i rolety
Osłony przeciwsłoneczne w upalne dni chronią dom przed przegrzewaniem (tym samym pozwalają oszczędzać energię elektryczną, zużywaną przez klimatyzatory). Opuszczone na noc, zapobiegają wychładzaniu się wnętrz zimą. Warto zainwestować w produkty z napędem elektrycznym – z uwagi na wygodę ich obsługi. Trzeba jednak pamiętać o doprowadzeniu doń zasilania i przewodów sygnałowych (sterujących).
Żaluzje, markizy i rolety
Okna i parapety
Wybór okien to niełatwe zadanie, tym bardziej, że w obecnie budowanych domach przeszklonych powierzchni jest coraz więcej. Dają dużo światła, ale są przyczyną przegrzewania się wnętrz latem. Dlatego zdecydowanie warto, kupując okna, od razu dobrać rodzaj osłon zewnętrznych. Choć w projekcie domu ustalony jest rodzaj, kolor oraz wartość współczynnika U okien, to tak naprawdę dopiero tuż przed wyborem dostawcy i złożeniem zamówienia, większość inwestorów wnikliwie pochyla się nad tą kwestią.
Okna i parapety
Konstrukcja dachu, pokrycia i rynny
Ponadczasowa dachówka ceramiczna, lekka blachodachówka, a może łatwy w obróbce i montażu gont? Wybierając pokrycie dachowe najważniejsze jest dopasowanie materiału do konstrukcji dachu.
Konstrukcja dachu, pokrycia i rynny
Termoizolacje
Budując swój dom musimy zadecydować, co wybrać, do ocieplenia ścian, dachu lub podłogi. To ważny wybór, bo w przeciwieństwie do wielu innych elementów domu izolację cieplną zmienić bardzo trudno lub jest to wręcz niemożliwe. Wełna mineralna i styropian mają praktycznie te same właściwości izolacyjne, ale różnią się wieloma cechami.
Termoizolacje
Stropy
Strop usztywnia budynek, utrudnia przepływ hałasu między piętrami, a niekiedy też ucieczkę ciepła. Musi być nie tylko odpowiednio wytrzymały, ale też sztywny, aby za bardzo się nie uginał i nie drgał. Zatem wybór odpowiedniej konstrukcji należy przede wszystkim do projektanta.
Stropy
Ściany
Dobór technologii i materiałów do budowy ścian i stropów wpływa nie tylko na trwałość, ciepłochronność i komfort mieszkania w domu, ale również w znacznym stopniu na czas realizacji i koszty całej inwestycji. Poza względami użytkowymi istotny jest gust inwestorów oraz dopasowanie elewacji (co za tym idzie – całej technologii wznoszenia ścian) do architektury budynku.
Ściany
Fundamenty
Fundament to najważniejsza część każdego budynku, na nim opiera się bowiem ściany, strop i dach. Od jego wykonania zaczyna się budowę własnego domu. Ważne by dostosować rodzaj fundamentu do gruntu na działce i przewidywanych obciążeń oraz zabezpieczyć go przed wilgocią z gruntu oraz ograniczyć straty ciepła.
Fundamenty
Kosztorys - Stan surowy
Łączny koszt zasadniczych elementów stanu surowego to około 160 000 zł
Kosztorys - Stan surowy
Dylematy inwestora - Budujemy!
Stan surowy, w porównaniu z innymi etapami budowy, stawia się błyskawicznie. W najpopularniejszej technologii murowanej już po kilku tygodniach, na pustej wcześniej działce, stoją mury. Po paru następnych budynek jest zadaszony. Przed końcem sezonu roboty doprowadza się do stanu surowego otwartego (gotowe są mury i dach) lub zamkniętego (dochodzą jeszcze okna i drzwi).
Dylematy inwestora - Budujemy!
Dylematy inwestora - Nim ruszymy z budową
Początkiem drogi do własnego domu wcale nie jest rozpoczęcie budowy. Jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty czekają nas wydatki, formalności i stres przy podejmowaniu decyzji, które naprawdę zaważą na naszym życiu. Trzeba bowiem znaleźć i kupić działkę oraz wybrać projekt domu.
Dylematy inwestora - Nim ruszymy z budową
Dylematy inwestora - Nim ruszymy z budową
Początkiem drogi do własnego domu wcale nie jest rozpoczęcie budowy. Jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty czekają nas wydatki, formalności i stres przy podejmowaniu decyzji, które naprawdę zaważą na naszym życiu. Trzeba bowiem znaleźć i kupić działkę oraz wybrać projekt domu.
Dylematy inwestora - Nim ruszymy z budową
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe