Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2017
Dylematy inwestora - Nim ruszymy z budową

Początkiem drogi do własnego domu wcale nie jest rozpoczęcie budowy. Jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty czekają nas wydatki, formalności i stres przy podejmowaniu decyzji, które naprawdę zaważą na naszym życiu. Trzeba bowiem znaleźć i kupić działkę oraz wybrać projekt domu.

Szczęściarze dostają parcelę w prezencie albo ją dziedziczą – choć wtedy nie mają wpływu na lokalizację. Pozostali wertują ogłoszenia, bądź ruszają w teren w poszukiwaniu swojego kawałka ziemi. W międzyczasie studiują katalogi z setkami projektów gotowych. Ich przeglądanie to dobry pomysł, bo pozwala na precyzyjne określenie własnych potrzeb. Nie należy się jednak zbytnio przywiązywać do wizerunku wymarzonej siedziby – właściwa kolejność jest taka: najpierw kupujemy działkę, a potem wybieramy projekt domu, który spełnia nasze oczekiwania i pasuje do tej konkretnej parceli.

DZIAŁKA IDEALNA

Najważniejsze kryteria, jakie powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze działki, to jej lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Oraz możliwość wybudowania na niej domu, który odpowiada naszym potrzebom i aspiracjom. Kupując ziemię, kierujmy się raczej rozumem niż sercem, żebyśmy – zwiedzeni urodą miejsca – nie przeoczyli jego ewentualnych wad.

 

Utarło się, że idealna działka budowlana to kwadrat lub zbliżony do kwadratu prostokąt o powierzchni około 1000 m2. Da się na niej posadowić w zasadzie dowolny dom, gdy na podobnej, ale będącej wąskim prostokątem, wybudowanie parterowej siedziby może być niemożliwe. Najbardziej poszukiwane są posesje z wjazdem od północy, co pozwala na urządzenie od południa ogrodu i dobrze nasłonecznionego salonu. Idealna parcela jest płaska, z dobrymi warunkami gruntowymi. Położona w zasięgu potrzebnych sieci (prąd, woda, gaz, kanalizacja) i w ładnym sąsiedztwie. Blisko publicznej komunikacji (przystanku autobusowego lub stacji kolejki), szkoły (jeżeli mamy dzieci), sklepu i apteki. Niestety, takich okazji nie ma wiele. Kształtne i jednocześnie przystępne cenowo posesje można znaleźć w małych miejscowościach lub daleko od centrów większych miast. Im bliżej do centrum i im większa metropolia, tym cena ziemi wyższa. Dlatego, gdy zależy nam na dobrej lokalizacji, a nie mamy grubego portfela, rozważmy zakup działki mniejszej, często również "trudniejszej" – wąskiej, ze spadkiem, złymi warunkami gruntowymi.

Redakcja BD
fot. Fotolia

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny