Styl energetyczny

Bawi się kolorami, ale wykorzystuje również ich działanie na nasze zmysły i samopoczucie. Pobudza i dodaje optymizmu. Wnętrze urządzone energetycznymi barwami to dobry towarzysz na co dzień.


Wpływ kolorów na nasz nastrój nie jest tajemnicą. Na jego znajomości opiera się nurt wnętrzarski, w którym kolor jest głównym narzędziem kreowania atmosfery. A skąd nazwa „energetyczny”? Bo dobierając paletę, która będzie nam nieprzerwanie towarzyszyć, nie szukamy przecież odcieni przygnębiających i tłumiących witalność.

 

Kolory mają wielką moc, dlatego warto się zastanowić, czy nasz ulubiony zestaw odzieżowy sprawdzi się równie dobrze na ścianach i suficie. Najskuteczniejszym sposobem na zachowanie równowagi pomiędzy pozytywnym a opresyjnym działaniem barw, jest ustalenie dla nich bazy – rodzaju spinającej aranżację wizualnej klamry, która pozwoli uniknąć wrażenia kalejdoskopu i zachować we wnętrzu harmonię. Taką bazą najczęściej bywa biel, ale równie godna uwagi jest szarość, na tle której wszystkie pozostałe barwy zyskują niezwykłą soczystość i głębię.

 

A jakie kolory wybrać do ról pierwszoplanowych? W strefie wejściowej i dziennej dobrym pomysłem będą akcenty dodającego przestrzenności błękitu albo pobudzającej żółcieni, która napawa optymizmem i wprowadza do domu słońce. W pomieszczeniach, w których długo przebywamy – na przykład w salonie – jej nadmiar może męczyć, dlatego dawka powinna być zrównoważona. Energię żółtego koloru doskonale stonuje jasna zieleń – kolor natury o silnych właściwościach relaksujących. Zieleń ma korzystny wpływ nie tylko na naszą psychikę, ale i na fizjologię: reguluje ciśnienie krwi i obniża napięcie mięśniowe. Z kolei czerwień – barwa walki – motywuje i pobudza do działania. Należy ją jednak dawkować ostrożnie, bo w większych porcjach może działać drażniąco. Najlepiej sprawdzi się jako kolor detali: pojedynczych mebli, dekoracji czy lamp.

fot. Dekoral

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny