Styl skandynawski

Ulubiony przez Polaków: ciepły, świetlisty, bezpretensjonalnie prosty. W dodatku niezbyt kosztowny. Świetny efekt można uzyskać już za niewielkie pieniądze; wystarczy trochę wyobraźni.


Dotarł do nas z północy Europy i zadomowił się na dobre. Zainicjowany przez wielkich architektów: Fina Aalto, Duńczyków Jacobsena i Utzona, rozwinął skrzydła pół wieku temu, a Polskę zaczął podbijać w czasach transformacji ustrojowej. I podbił skuteczniej niż Szwedzi w XVII wieku. Zaledwie w kilka lat od startu pierwszej meblowej sieciówki zza Bałtyku styl skandynawski wyparł z naszych domów sztuczne plusze, politury i meblościanki. Polacy go pokochali i do dziś, mimo przygodnych flirtów z innymi nurtami, darzą wielką sympatią.

 

Dla nas, Słowian dom to rodzina, a w tym nurcie symbolika rodzinna jest szczególnie mocno zakorzeniona. To ze Szwecji i Norwegii przyszła do nas moda na proste, zwieńczone drewnianą belką kominki – żywą ilustrację ciepła domowego ogniska. A jeśli kominek, to przy nim masywny fotel z przyjemnym w dotyku obiciem. Styl skandynawski hołubi nas miękkimi przyjaznymi tkaninami i naturalnymi materiałami. Rodzime odmiany drewna, lniana tapicerka, wełniane pledy, którymi miło owinąć stopy w zimowy wieczór, duże kubki parującej herbaty z malinami, prostota dekoracji – wszystko to przenosi nas w sielskie klimaty „Dzieci z Bullerbyn”. Najmłodsi cieszą się tu zresztą szczególnymi prawami. W skandynawskim wnętrzu ich rysunki wypierają ze ścian dzieła sztuki, a reprodukcje słynnych mistrzów obiektywu zastępują galerie rodzinnych fotografii.

 

Bardzo ważna rola w aranżacji północnoeuropejskiej przypada światłu. Dla mieszkańców strefy subpolarnej każdy promień słońca jest na wagę złota, stąd paleta kolorów: świetlistych beżów, żółcieni i tonów bladopopielatych. Jasne płaszczyzny odbijając światło powiększają wnętrza i wypełniają je pogodnym nastrojem, niezależnie od aury za oknem.

fot. Decoroom.eu

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny