Styl toskański

Wakacyjny nastrój, piękne widoki i leniwie mijające godziny – z tym kojarzy nam się styl toskański, pełen słońca, ciepła, naturalnych materiałów i przyjaznych form, nierozerwalnie związanych z pejzażem Południa.


Jego ojczyzną są słoneczne Włochy – ich malarskie krajobrazy z soczyście zielonymi wzgórzami, urokliwymi miasteczkami, w których czas zatrzymał się kilkaset lat temu i nadbrzeżnymi skałami zanurzonymi w Morzu Tyrreńskim. Styl toskański naśladuje prostotę, wdzięk i malowniczość włoskiej prowincji.

 

Kanwą tego nurtu są naturalne materiały: surowe deski, kamień lub terakota na podłodze, niewykończone drewno framug i mebli, a także len oraz bawełna - tkaniny bez syntetycznych domieszek. Taki zestaw stworzy niezobowiązujący, swobodny i przytulny klimat. Równie istotna jest kolorystyka. We wnętrzu toskańskim można z powodzeniem zastosować wszystkie odcienie z palety pasteli. Chłodniejsze spośród nich – szarość, błękit czy fiolet – warto ocieplić białymi lub kremowymi dodatkami. Niezrównane są tu oczywiście wszelkie warianty żółcienia, od bladej cytryny po tony zbliżone do morelowego; ta rodzina kolorów zawsze wnosi do domu optymizm i słońce.

 

Charakterystyczne dla stylu jest także wykorzystywanie chromatycznych zestawów barw, czyli kilku odcieni tego samego koloru. Jaśniejsze elementy wyglądają wówczas na nieco spłowiałe, co jest efektem bardzo oczekiwanym.

fot. Benjamin Moore

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny