Pop art

Czerpie garściami z kultury masowej, nobilitując jej ikony do rangi najważniejszych motywów dekoracyjnych we wnętrzu. To styl adresowany głównie do ludzi młodych, bez wahania manifestujących własną indywidualność i poczucie humoru.


Narodził się w latach 60. XX wieku, a jego kolebką były Wielka Brytania i Stany Zjednoczone – kraje, w których najdynamiczniej rozwijała się wtedy popkultura. To od niej pop art – styl czerpiący inspirację ze świata mass mediów i z bogatego arsenału przedmiotów codziennego użytku – wziął swoją nazwę.

 

Niebagatelne znaczenie dla jego rozwoju miały ruchy kontrkulturowe i słynny rok 1968. To wówczas dyktat w dziedzinie mody przejęła młodzież, podążająca za elitą ekscentrycznych artystów. Pop art stał się manifestem pokolenia, dalekim echem buntu kontestujących konsumpcyjny styl życia bitników, choć paradoksalnie to właśnie dobra konsumpcyjne i wizerunki bohaterów masowej wyobraźni stały się jego głównymi podmiotami. Ale ten nurt niesie ze sobą pokaźną dawkę przekory i poczucia humoru; to propozycja dla tych, których stać na autoironię.

 

Elementy pop artu możemy zaszczepić na wielu rodzajach gruntu. W każdym przypadku jego symbole – motywy komiksowe, plakatowe i graffiti lub stylizowane portrety gwiazd estrady i kina – powinny być wyraźnie wyeksponowane i koncentrować na sobie uwagę. Ponieważ istotą popartowskiej estetyki często ocierającej się o kicz jest subtelna prowokacja, krzykliwość dekoracji warto zrównoważyć stonowanym tłem. Surowa kolorystyka i faktura materiałów wykończeniowych uwydatnią wymowę przekazu. 

fot. Wineo

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny