Styl rustykalny

Sielski i uroczy, przywołuje wspomnienia wiejskich wakacji i zapach świeżego chleba. Łagodzi cywilizacyjne dolegliwości, uspokaja gonitwę myśli. W domu urządzonym w stylu rustykalnym poczujemy się jak na wczasach pod gruszą.


Istotą tego stylu jest surowa prostota, swojskość i przytulność. Tu nic nie kłóci się z naturą ani nie wybija na pierwszy plan. Kolory nie konkurują, meble nie próbują przyćmić się nawzajem. Liczy się atmosfera. A w polskiej tradycji atmosfera to przede wszystkim drewno, i to w rodzimym wydaniu. Zapominamy o egzotycznych merbau, iroko czy zebrano, a uśmiechamy się do dębu, jesionu, olchy i brzozy.

 

Z tych założeń wynika obowiązująca sympatyków rustykalnych klimatów kolorystyka: stonowana, oparta na chromatycznych połączeniach odcieni. Duet beżu i brązu, przez stylistów wnętrz odradzany zwykle jako opatrzony i monotonny, w tym jednym nurcie ma szczególną rację bytu; wszak drewno obiema tymi barwami obdarzyła sama natura.

 

Meble rustykalne to oczywiście wszelkie egzemplarze zdolne wylegitymować się wiejskim rodowodem, a także cała plejada modeli stylizowanych. Przy doborze sprzętów nie należy popadać w nadmierną dekoracyjność, by wnętrze, w założeniach wzorowane na chłopskiej izbie, nie upodobniło się nadmiernie do typowego włościańskiego dworu. Współczesny rustykalny szyk to przede wszystkim prostota: surowe drewniane stoły na kozłach lub krzyżakach, masywne zydle i belkowane sklepienia. Ciekawy efekt daje także drewno o odcieniu „przygaszonym” szarą bejcą; taki zabieg uszlachetnia wystrój, przełamując jego plebejskość odrobiną rasowej patyny.

fot. Quick Step

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny