Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 7-8/2011
Instalacja odgromowa i przeciwprzepięciowa
Piorun uderzający w dom wytwarza ogromne napięcie, zagrażające domownikom, budynkowi oraz sprzętowi elektronicznemu podłączonemu do domowej instalacji elektrycznej. Straty wynikające ze skutków uderzenia pioruna są niekiedy o wiele wyższe od kosztów zainstalowania profesjonalnej ochrony. O swoich doświadczeniach z montażu i posiadania instalacji odgromowej i przeciwprzepięciowej opowiadają członkowie Klubu Budujących Dom i nasi czytelnicy.

Uziom otokowy
Uziom otokowy
Wielu właścicieli murowanych budynków niesłusznie lekceważy zabezpieczenia przed uderzeniem pioruna. Tymczasem nawet murowane domy z niepalnymi pokryciami na dachu nie zapewniają im pełnej ochrony, szczególnie gdy stoją samotnie na polu lub wzniesieniu, z dala od wysokich drzew albo w pobliżu zbiorników wodnych. Praktyka wykazuje jednak (patrz wypowiedzi właścicieli domów), że również tam zdarzają się przykre w skutkach uderzenia pioruna bezpośrednio w zabudowania albo ich bliższą lub dalszą okolicę.

 

Nie wszyscy użytkownicy domów jednorodzinnych wiedzą, że podczas gwałtownych wyładowań atmosferycznych w domowej instalacji elektrycznej powstają przepięcia, wielokrotnie przekraczające napięcie, jakim zasilany jest domowy sprzęt, dlatego są dla nich tak niebezpieczne. Wyjątkowo wrażliwe na przepięcia są komputery, telewizory, programatory sprzętu AGD oraz sterowniki kotłów grzewczych, pomp ciepła, instalacji solarnych, bram wjazdowych, itp. Ich naprawa lub w gorszym przypadku wymiana całych urządzeń zawsze wiąże się z wysokimi kosztami.

 

Aby zniwelować wszelkie zagrożenia związane z gwałtownymi burzami oraz przepięciami w sieci elektrycznej, warto zabezpieczyć budynek już podczas jego budowy, a w starych domach – uzupełnić lub zmodernizować istniejącą instalację elektryczną i odgromową.

RODZAJE INSTALACJI

Przed uderzeniami pioruna najlepiej jest zabezpieczyć dom w dwojaki sposób:

 

1. Instalacją odgromową, montowaną na zewnątrz budynku. W domach jednorodzinnych tego rodzaju instalacja nie jest obowiązkowa. Przepisy nakazują jej montaż tylko:
– w budynkach zlokalizowanych w miejscach narażonych na wyładowania atmosferyczne (np. przy zbiornikach wodnych, na wzgórzach);
– w budynkach stojących w zabudowie rozproszonej, a jednocześnie wyższych niż 15 m i o powierzchni większej niż 500 m2.

 

2. Ochroną przeciwprzepięciową, montowaną wewnątrz budynku. Tego rodzaju ochrona jest obowiązkowa, jednak przepisy nie wskazują, jakie mają to być urządzenia i jaki poziom ochrony mają zapewnić. Najczęściej stosuje się ograniczniki przeciwprzepięciowe typu B, C, D lub B+C.

 

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja odgromowa powinna zabezpieczyć budynek przed najczęstszymi skutkami uderzenia pioruna, jakimi są: pożar, uszkodzenia poszycia dachu i kominów, pęknięcia w murach i ścianach wewnętrznych, wyrwanie kabli elektrycznych, puszek i gniazd. Jednak nie ochroni wewnętrznej instalacji elektrycznej i podłączonych do niej urządzeń przed tak zwanymi przepięciami wyładowczymi. Tylko specjalna ochrona przeciwprzepięciowa 2- lub 3-stopniowa spełni to ważne zadanie. Skoro każda z tych dwóch rodzajów instalacji zabezpiecza przed innymi skutkami uderzenia pioruna, w wielu przypadkach nie warto nadmiernie oszczędzać i od razu zamontować oba rodzaje. Najlepiej zasięgnąć rady doświadczonych w tej dziedzinie specjalistów – elektryków z uprawnieniami. To oni powinni ocenić stopień ewentualnego zagrożenia i określić zakres prawidłowej ochrony dla konkretnego budynku.

 

Lilianna Jampolska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 7-8/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny