Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2011
Ściany i podłoga w salonie
Planując aranżację salonu, rozważamy dobór mebli, tekstyliów i ozdób. A przecież nie tylko one urządzają wnętrze. Doskonałym „narzędziem kreacji” są także ściany i podłoga. Kolory, faktury, przenikające się desenie – jeśli tylko chcemy, możemy uczynić je motywem przewodnim wystroju.

Salonowy casting

Płaszczyzny i głębia - Ściany i podłoga w salonie
(fot. Witex)
Projektowanie wnętrza od podstaw to dziś prawdziwa uczta dla wyobraźni. Najpierw – obsada, która, podobnie jak w filmie, gwarantuje połowę sukcesu. Przydzielając role poszczególnym elementom aranżacji, zacznijmy od podłogi i ścian. Możliwości wyboru materiałów, faktur i kolorów pozwalają myśleć dziś o nich, jako o głównych aktorach salonowego spektaklu.

 

A zatem fantazja w ruch! Na początek standard: ściany ubrane w biel lub delikatne pastele i drewniana podłoga. Ładnie? Oczywiście, bo przecież harmonijnie i klasycznie. Taka oprawa będzie doskonała dla tradycyjnych mebli. A teraz kilka ćwiczeń. Wyobraźmy sobie ten sam salon z posadzką z rozbielonych szerokich desek i ścianami w ciemnym matowym odcieniu. Jeszcze ciekawiej! A może opatrzoną martwą naturę czy jelenia na rykowisku warto zastąpić ścianą jak obraz… Może naszym nieuświadomionym pragnieniem jest podłoga jak tafla szkła, w której ulubione meble przeglądają się niczym w lustrze?

 

Każdy z pomysłów może stać się wizualnym kluczem do naszego wnętrza. Spektakularne rozwiązania należy jednak stosować z umiarem. Jeśli dekoracyjna, pokryta połyskliwym ornamentem ściana – to jedna, wybrana. Jeżeli błyszcząca podłoga – to w matowym stonowanym otoczeniu. Jeśli wyrazista fototapeta – to reszta dyskretna i „asystująca”. A ponieważ ściany i podłoga to elementy, których nie wymienia się łatwo i często, warto poprosić o poradę projektanta wnętrz.

 

Agnieszka Rezler

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2011”

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje