Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2011
Planujemy łazienkę
Łazienka to nie tylko miejsce na higienę i pielęgnację, ale także na relaks i regenerację. Spędzamy w niej przeciętnie 1–2 godziny dziennie. Jej wystrój i wyposażenie zaplanujmy więc tak, by wyzwalały w nas dobry nastrój.

Podstawy komfortu

Ergonomia w zgodzie z estetyką - Planujemy łazienkę
(fot. Praktiker)
Łazienka powinna sprawiać wrażenie uporządkowanej i schludnej, a oprócz tego mieć niepowtarzalny klimat nacechowany osobowością jej użytkowników. O klimacie łazienkowego wnętrza decyduje stylistyka sprzętów, ich wzór, kolor, materiał oraz wykończenie ścian i podłóg. Nie mniej ważne jest harmonijne zestawienie poszczególnych elementów.

 

Wnętrze łazienki może być skąpane w kolorach lub stonowane, minimalistyczne albo o śmiałym charakterze. Stylowe to oczywiście meble na eleganckich nóżkach, umywalka na postumencie czy staroświeckie mosiężne baterie. Zdobienia pozostaną jednak na swoim miejscu, nie wkraczając na pierwszy plan. We wnętrzu nowoczesnym liczy się oryginalność! Nic nie stoi na przeszkodzie, by podłoga i ściany były wykończone takim samym materiałem. Jeśli płytki, to oczywiście o ciekawych wzorach i w nietypowych formatach.

Wnętrze z duszą

Nie wszystko we wnętrzu musi być podporządkowane temu samemu stylowi, co więcej – wystarczy jeden element, na którym skupi się cała uwaga, np. stylowa wanna, barokowa złocona rama lustra czy baterie o futurystycznym designie (dwa wyraźne akcenty to nieraz za dużo, bo zbytnio ze sobą konkurują).

 

A co jest modne? Ostatnio coraz częściej stawiamy w łazience niewielkie rzeźby, wieszamy obrazy, nowoczesne plakaty i przyklejamy naklejki ścienne. Kwieciste wzory zastępujemy egzotycznymi. Łazienka to miejsce, w którym przede wszystkim my sami powinniśmy czuć się komfortowo. Kierujmy się przede wszystkim własnymi upodobaniami, a nie modą. Pozwólmy sobie na odrobinę szaleństwa i realizujmy niestandardowe pomysły! Współczesne wzornictwo pozwala przy niewielkim nakładzie środków tworzyć niezwykle oryginalne wnętrza. Bardziej odważni mogą oprzeć aranżację łazienki na czerni. Czarne ściany, najlepiej z połyskujących płytek, można rozjaśnić białą ceramiką. W roli głównej możemy też umieścić drobiazgi przywiezione z różnych zakątków świata, np. afrykańskie rzeźby, a nawet znalezione muszle czy kamyki. Ustawione w podświetlonej wnęce lub na półce będą oryginalną ozdobą przywołującą miłe wspomnienia. Jeśli boimy się ryzyka, najbezpieczniej jest wybierać do urządzanego wnętrza elementy ponadczasowe, o uniwersalnej formie.

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2011”

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje