Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2011

Meble kuchenne

Urządzają kuchnię. Zadziwiają kolorystyką i stylem, a ich modułowa budowa pobudza wyobraźnię. Ale przede wszystkim pomagają nam utrzymać porządek. Meble kuchenne mają dziś wiele zadań. I ze wszystkich wywiązują się znakomicie!

Co jest modne?

Sekrety dobrej formy - Meble kuchenne
(fot. Blum)
Wśród kuchennych nurtów meblarskich każdy znajdzie coś dla siebie. A czym dziś zabłysnąć? Indywidualnością. Dlatego na pierwszy plan wysuwają się rozwiązania, w których wyraźnie widoczna jest nieskrępowana schematami inwencja. Na topie utrzymuje się miksowanie stylów. Białe, lakierowane na wysoki połysk szafki o bezuchwytowych frontach, które ma w ofercie każdy szanujący się producent, będą wyglądały wyjątkowo efektownie, jeśli zestawimy je ze stołem i krzesłami wyszperanymi na targu staroci. Podobnej urody doda im staromodny żyrandol z barwionego szkła.

 

W przypadku frontów kolorowych warto pobawić się w łączenie barw. Utworzone w ten sposób podziały – pionowe, poziome czy o formie szachownicy – wpłyną na odbiór przestrzenny wnętrza; zabudowa może wydać się szersza, wyższa, a nawet „trójwymiarowa”. Spektakularny efekt przy niewielkich kosztach uzyskamy stosując naklejki meblowe. Możemy wybrać ornament klasycznie dekoracyjny – np. roślinny – ale także bardziej przewrotny i dowcipny: napis, postać ludzką lub zwierzęcą, kontur słynnej metropolii.

 

Choć barwne laminaty zdobyły sobie ogromną rzeszę zwolenników, drewno nie wychodzi z mody. Zmienia się tylko sposób jego wykorzystania i wachlarz gatunków. Efektowne są zestawienia frontów fornirowanych z innymi materiałami: stalą, lakierowanym MDF czy szkłem. Popularności nie tracą odmiany egzotyczne; ich gamę co sezon wzbogacają nowe odkrycia stylistów: frake, khaya czy heban makasar. Z egzotyką konkurują też coraz śmielej oryginalne gatunki europejskie: brzozowa czeczotka, grusza szwajcarska i wiele innych. Obok oklein naturalnych pojawiły się też bardziej graficzne i wyraziste forniry modyfikowane.

 

Agnieszka Rezler

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2011”

Pozostałe artykuły