Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2011
Oświetlenie w salonie
Nabiera znaczenia po zmroku. Wtedy w gronie aranżacyjnych środków wyrazu wysuwa się na pierwszy plan: decyduje o wrażeniach wizualnych, nastroju i kolorycie wnętrza. Światło – ulotne, ale bardzo istotne tworzywo architektoniczne.

Świet(l)ny projekt

Kreacje niematerialne - Oświetlenie w salonie
(fot. Technolux)
Planując oświetlenie musimy zdecydować, jakiej rangi zadania chcemy mu przydzielić. W tej dziedzinie skromność nie popłaca. Nie warto ograniczać projektu do jednego punktu świetlnego pod centralny żyrandol i dwóch „wyjść” pod kinkiety. Nie czarujmy się – to zbyt mało. A właśnie czarów możemy oczekiwać od światła, które ma magiczną moc kreowania przestrzeni.

 

W dodatku czary te nie są zbyt kosztowne; inwestycja w bogatą instalację elektryczną wciąż należy do skromniejszych pozycji w budżecie budowy. Rachunki… cóż, wystarczy dobrać odpowiednie źródła światła – ekonomiczne i energooszczędne, choć będą droższe od tradycyjnych żarówek.

 

W sferę poważnych inwestycji przenosi nas za to decyzja o objęciu domu systemem „inteligentnym”, którego jednym z elementów jest instalacja oświetleniowa. Koszty zrównoważą jednak oszczędności eksploatacyjne i przyszły komfort. Korzystając z systemów zintegrowanych, możemy zapewnić sobie niezmienne natężenie światła (dostosowane do światła naturalnego), które zwłaszcza podczas wykonywanej w domu pracy zapewni zdrowie oczom.

 

Podział instalacji na wiele obwodów pozwoli kreować rozmaite plany świetlne, a zintegrowanie ich z innymi domowymi instalacjami – audiowizualną czy sterowania osłonami okiennymi – umożliwi niemal bezobsługową wymianę scenografii. W dodatku pomaga chronić dom podczas wyjazdów, symulując obecność gospodarzy: światła w pomieszczeniach mogą się zapalać, ściemniać i rozjaśniać zgodnie z zaprogramowanym cyklem lub na polecenie przekazane przez internet za pomocą laptopa czy telefonu komórkowego.

 

Agnieszka Rezler

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2011”

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje