Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2011
Oświetlenie w salonie
Nabiera znaczenia po zmroku. Wtedy w gronie aranżacyjnych środków wyrazu wysuwa się na pierwszy plan: decyduje o wrażeniach wizualnych, nastroju i kolorycie wnętrza. Światło – ulotne, ale bardzo istotne tworzywo architektoniczne.

Świet(l)ny projekt

Kreacje niematerialne - Oświetlenie w salonie
(fot. Technolux)
Planując oświetlenie musimy zdecydować, jakiej rangi zadania chcemy mu przydzielić. W tej dziedzinie skromność nie popłaca. Nie warto ograniczać projektu do jednego punktu świetlnego pod centralny żyrandol i dwóch „wyjść” pod kinkiety. Nie czarujmy się – to zbyt mało. A właśnie czarów możemy oczekiwać od światła, które ma magiczną moc kreowania przestrzeni.

 

W dodatku czary te nie są zbyt kosztowne; inwestycja w bogatą instalację elektryczną wciąż należy do skromniejszych pozycji w budżecie budowy. Rachunki… cóż, wystarczy dobrać odpowiednie źródła światła – ekonomiczne i energooszczędne, choć będą droższe od tradycyjnych żarówek.

 

W sferę poważnych inwestycji przenosi nas za to decyzja o objęciu domu systemem „inteligentnym”, którego jednym z elementów jest instalacja oświetleniowa. Koszty zrównoważą jednak oszczędności eksploatacyjne i przyszły komfort. Korzystając z systemów zintegrowanych, możemy zapewnić sobie niezmienne natężenie światła (dostosowane do światła naturalnego), które zwłaszcza podczas wykonywanej w domu pracy zapewni zdrowie oczom.

 

Podział instalacji na wiele obwodów pozwoli kreować rozmaite plany świetlne, a zintegrowanie ich z innymi domowymi instalacjami – audiowizualną czy sterowania osłonami okiennymi – umożliwi niemal bezobsługową wymianę scenografii. W dodatku pomaga chronić dom podczas wyjazdów, symulując obecność gospodarzy: światła w pomieszczeniach mogą się zapalać, ściemniać i rozjaśniać zgodnie z zaprogramowanym cyklem lub na polecenie przekazane przez internet za pomocą laptopa czy telefonu komórkowego.

 

Agnieszka Rezler

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2011”

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny