Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2011

Sauna, łaźnia, kabina IR

Kąpiel w gorącym powietrzu wpisuje się w filozofię wellness, bo staje się stylem życia i zapewnia dobre samopoczucie oraz zdrowie. Korzyści, jakie niesie terapia ciepłem, długo można by wyliczać, a znane są ludziom od tysiącleci.

Zdrowe grzanie - Sauna, łaźnia, kabina IR
(fot. Klafs)
Kąpiel parowa to czysta przyjemność, korzystamy więc z niej coraz częściej. Powoli zadomawia się w przestrzeni łazienkowej, a że ma zbawienne działanie na naszą kondycję – łączy przyjemne z pożytecznym. Nie da się zaprzeczyć, że poprawia odporność, oczyszcza organizm z toksyn i przynosi ulgę obolałym stawom i napiętym mięśniom. Ale to nie koniec zalet, bo przyspiesza także metabolizm, pobudza układ krążenia i oczyszcza organizm poprzez skórę. Dla wielu z nas wielkim atutem kąpieli w gorącym powietrzu jest oczywiście to, że bezpośrednio po wysiłku pobudza spalanie kalorii, a oprócz tego świetnie przygotowuje skórę do zabiegów pielęgnacyjnych.

Wczoraj i dziś

Tradycyjna sauna to pomieszczenie z drewna z umieszczonym wewnątrz piecem pozwalającym uzyskać saunę suchą lub mokrą dzięki parze powstającej przez polewanie rozgrzanych kamieni wodą. Natomiast łaźnia parowa to pomieszczenie najczęściej wykończone ceramiką, z agregatem parowym znajdującym się na zewnątrz, wdmuchującym parę do środka. Choć rozwiązania te są nadal praktykowane, dziś wszystko to może zastąpić jedna nowoczesna kabina. Nie jest tania – jej cena może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, zapewnia jednak niemal wszystkie rodzaje kąpieli w gorącym powietrzu. Dzięki generatorowi pary możemy nawet zażywać relaksu w oparach ziół czy olejków eterycznych.

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym „Wnętrza 2011”

Pozostałe artykuły