Rodzaje osłon przeciwsłonecznych do okien fasadowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Rodzaje osłon przeciwsłonecznych do okien fasadowych

Najlepiej o ochronie przed nadmiernym nasłonecznieniem pomyśleć już przy zamawianiu okien, by w trakcie jednego montażu wyposażyć w nie dom. Duża część producentów przeszkleń oferuje kompleksowe wyposażenie budynku w okna razem z osłonami. Dla komfortu i wygody ich obsługi, dobrze jest od razu pomyśleć o sposobie sterowania nimi.

  • Rolety zewnętrzne

Najlepiej, jeśli decyzję o założeniu takich osłon podjęliśmy na etapie projektowania domu. Przy niektórych ich wersjach trzeba bowiem przygotować otwory okienne i zastosować odpowiedni kształt nadproża, w którym zaplanowano skrzynki. Tak jest w przypadku rolet do zabudowy (podtynkowych). Skrzynki tego rodzaju wyrobów osadza się w specjalnie uformowanym nadprożu, ociepla od czoła, następnie zakrywa tynkiem. Klapa rewizyjna znajduje się na dole skrzynki.

Jeżeli nie przewidziano rolet na etapie projektu, ale chcemy je kupić razem z przeszkleniami, wtedy dobiera się rolety naokienne. Także w tym przypadku, skrzynki można ukryć pod tynkiem. Przy zamawianiu okien, pamiętać jednak należy o pomniejszeniu ich wymiarów o wysokość skrzynki. Najpierw przytwierdza się skrzynkę do górnej części ościeżnicy (używając specjalnych profili), potem wraz z oknem mocuje w otworze okiennym, na końcu ociepla i tynkuje. Klapa rewizyjna dostępna jest od strony wnętrz.

W budynku z przeszkleniami i wykończoną elewacja zakłada się rolety elewacyjne, przyczepiane do ramy okna lub do muru.

Rolety zewnętrzne
Rolety zewnętrzne chronią wnętrze domu nie tylko przed słońcem latem, ale również przed ucieczką ciepła zimą. (fot. Aluprof)

  • Żaluzje

Zbudowane są z poziomych lameli (w kształcie litery c albo z), wykonanych na ogół z aluminium pokrytego lakierem. Montuje się je do ramy okna, bezpośrednio do ściany bądź do konstrukcji fasady. Górną część zamocowania takiej bariery zasłania elewacja lub element maskujący, tzw. blenda. Łopotaniu na wietrze wyrobów zapobiegają sztywne prowadnice boczne lub linki ze stali nierdzewnej. Nie stanowią istotnego obciążenia konstrukcji budynku. Ilość promieni słońca wpadających do wnętrz zależy od kąta ustawienia lameli.

W żaluzjach fasadowych kąt nachylenia lamelek można dowolnie ustawiać, regulując dopływ promieni słonecznych. (fot. Krispol)
  • Markizy

Produkty montowane na oknach pionowych na ogół są wykonane z siatki lub włókna szklanego. Występują w formie jednoczęściowej - markizy, bądź jako markizorolety - składające się z dwóch płaszczyzn (dolną można odchylić, oprzeć na ruchomych belkach i utworzyć daszek nad częścią okna). Niektóre modele mogą pełnić funkcję moskitiery.

Markizy i markizorolety wyposażone w moskitierę mogą dodatkowo chronić wnętrza przed insektami. (fot. Fakro)

  • Sterowanie

Osłony na niewielkich oknach (lekkie) można obsługiwać ręcznie nawijarką z korbą. Te na większych przeszkleniach (ciężkie) lepiej od razy wyposażyć w silnik elektryczny. W przypadku rolet, silnik montuje się w kasecie. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie do tego instalacji elektrycznej. Najlepiej zrobić to jeszcze podczas budowy domu i układania elektryki.

Z uwagi na przerwy w dostawie prądu, osłony drzwi tarasowych powinny się otwierać również ręcznie. Można nimi zarządzać pojedynczo lub centralnie - wszystkimi naraz, włącznikiem zamontowanym na ścianie lub pilotem.

Mniej kłopotliwe do wykonania jest sterowanie radiowe, bo nie trzeba układać przewodów sygnałowych. Sterownik bezprzewodowy uruchamia się pilotem. Osłony można także podłączyć do inteligentnego systemu zarządzania budynkiem i zaprogramować scenariusze ich pracy, dopasowane do trybu życia i wymagań domowników.

Osłony przeciwsłoneczne dla okien fasadowych i tarasu
Najbardziej wygodne jest sterowanie drogą radiową. Wówczas wystarczy doprowadzić do napędu tylko przewód zasilający. (fot. MS więcej niż OKNA)

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Aluprof

Dodaj komentarz

time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA