Rodzaje osłon przeciwsłonecznych do okien fasadowych
Rodzaje osłon przeciwsłonecznych do okien fasadowych
Najlepiej o ochronie przed nadmiernym nasłonecznieniem pomyśleć już przy zamawianiu okien, by w trakcie jednego montażu wyposażyć w nie dom. Duża część producentów przeszkleń oferuje kompleksowe wyposażenie budynku w okna razem z osłonami. Dla komfortu i wygody ich obsługi, dobrze jest od razu pomyśleć o sposobie sterowania nimi.
Joanna Dąbrowska
Data publikacji: 2020-05-29
Data aktualizacji: 2020-05-29
Najlepiej, jeśli decyzję o założeniu takich osłon podjęliśmy na etapie projektowania domu. Przy niektórych ich wersjach trzeba bowiem przygotować otwory okienne i zastosować odpowiedni kształt nadproża, w którym zaplanowano skrzynki. Tak jest w przypadku rolet do zabudowy (podtynkowych). Skrzynki tego rodzaju wyrobów osadza się w specjalnie uformowanym nadprożu, ociepla od czoła, następnie zakrywa tynkiem. Klapa rewizyjna znajduje się na dole skrzynki.
Jeżeli nie przewidziano rolet na etapie projektu, ale chcemy je kupić razem z przeszkleniami, wtedy dobiera się rolety naokienne. Także w tym przypadku, skrzynki można ukryć pod tynkiem. Przy zamawianiu okien, pamiętać jednak należy o pomniejszeniu ich wymiarów o wysokość skrzynki. Najpierw przytwierdza się skrzynkę do górnej części ościeżnicy (używając specjalnych profili), potem wraz z oknem mocuje w otworze okiennym, na końcu ociepla i tynkuje. Klapa rewizyjna dostępna jest od strony wnętrz.
W budynku z przeszkleniami i wykończoną elewacja zakłada się rolety elewacyjne, przyczepiane do ramy okna lub do muru.
Rolety zewnętrzne chronią wnętrze domu nie tylko przed słońcem latem, ale również przed ucieczką ciepła zimą. (fot. Aluprof)
Żaluzje
Zbudowane są z poziomych lameli (w kształcie litery c albo z), wykonanych na ogół z aluminium pokrytego lakierem. Montuje się je do ramy okna, bezpośrednio do ściany bądź do konstrukcji fasady. Górną część zamocowania takiej bariery zasłania elewacja lub element maskujący, tzw. blenda. Łopotaniu na wietrze wyrobów zapobiegają sztywne prowadnice boczne lub linki ze stali nierdzewnej. Nie stanowią istotnego obciążenia konstrukcji budynku. Ilość promieni słońca wpadających do wnętrz zależy od kąta ustawienia lameli.
W żaluzjach fasadowych kąt nachylenia lamelek można dowolnie ustawiać, regulując dopływ promieni słonecznych. (fot. Krispol)
Markizy
Produkty montowane na oknach pionowych na ogół są wykonane z siatki lub włókna szklanego. Występują w formie jednoczęściowej - markizy, bądź jako markizorolety - składające się z dwóch płaszczyzn (dolną można odchylić, oprzeć na ruchomych belkach i utworzyć daszek nad częścią okna). Niektóre modele mogą pełnić funkcję moskitiery.
Markizy i markizorolety wyposażone w moskitierę mogą dodatkowo chronić wnętrza przed insektami. (fot. Fakro)
Sterowanie
Osłony na niewielkich oknach (lekkie) można obsługiwać ręcznie nawijarką z korbą. Te na większych przeszkleniach (ciężkie) lepiej od razy wyposażyć w silnik elektryczny. W przypadku rolet, silnik montuje się w kasecie. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie do tego instalacji elektrycznej. Najlepiej zrobić to jeszcze podczas budowy domu i układania elektryki.
Z uwagi na przerwy w dostawie prądu, osłony drzwi tarasowych powinny się otwierać również ręcznie. Można nimi zarządzać pojedynczo lub centralnie - wszystkimi naraz, włącznikiem zamontowanym na ścianie lub pilotem.
Mniej kłopotliwe do wykonania jest sterowanie radiowe, bo nie trzeba układać przewodów sygnałowych. Sterownik bezprzewodowy uruchamia się pilotem. Osłony można także podłączyć do inteligentnego systemu zarządzania budynkiem i zaprogramować scenariusze ich pracy, dopasowane do trybu życia i wymagań domowników.
Najbardziej wygodne jest sterowanie drogą radiową. Wówczas wystarczy doprowadzić do napędu tylko przewód zasilający. (fot. MS więcej niż OKNA)
W prasie budowlano-wnętrzarskiej od początku drogi zawodowej. W miesięczniku „Budujemy Dom” pracuję od kilkunastu lat. Moja ulubiona tematyka to architektura i aranżacja wnętrz. Śledzę trendy i nowości rynkowe. Cenię sobie kontakt z naturą. Kocham jazdę na nartach i pływanie kajakiem. W wolnym czasie spełniam marzenia podróżnicze - bliskie i dalekie.