W łazience drewniana rama okna dachowego od strony wnętrza pokryła się nalotem, mimo prawidłowego wietrzenia pomieszczenia. W takich miejscach warto kupić okna przewidziane do łazienek, kuchni - mówi Patrycja, czytelniczka Budujemy Dom.
Parametry domu: powierzchnia - część Patrycji 180 m2, część ojca 120 m2; dwukondygnacyjny; dach o nachyleniu 45° pokryty blachodachówką.
Liczba i lokalizacja okien: 10 sztuk, ze wszystkich stron budynku. W dobudowanej łazience wstawiliśmy jedno, w sypialni małżeńskiej 3 sztuki oraz po 2 okna w pokojach synów. U Karola obok siebie, u Maksa naprzeciwko.
Parametry okien dachowych: wykonane z klejonego warstwowo drewna sosnowego, polakierowanego lakierem bezbarwnym; obrotowe; 8 szt. 89 × 110 cm, producent Velux oraz 2 szt. 80 × 110 cm z firmy Fakro.
Akcesoria okienne: 2 standardowe rolety wewnętrzne, materiałowe w kolorze jasny beż, zamontowane w gabinecie w części domu ojca.
Montaż okien dachowych: podczas wykańczania dachu. Rolety wewnętrzne założyliśmy samodzielnie.
W dobudowanej części domu umieszczono 8 okien dachowych
Decyzja: wspólnie z mężem 10 lat temu rozbudowaliśmy dom mojego taty. Stary dom miał dwie lukarny i dwa okna dachowe od strony wschodu. Pozostawiliśmy je, bo nie było sensu naruszać zanadto konstrukcji dachu. W naszej części domu istniejąca wcześniej lukarna skierowana jest na północ i doświetla schody na poddasze. W rozbudowanej części poddasza zastosowaliśmy tylko okna dachowe, zdecydowaliśmy się na okna Velux. Jest to znana firma, godna zaufania i umożliwiająca nam późniejsze dokupienie akcesoriów okiennych.
W gabinecie w oknach zamontowano rolety wewnętrzne
Mimo grzejnika pod oknem i prawidłowego wietrzenia, rama okna w łazience pokryła się nalotem
Zatrzask i nawiewnik na górnej ramie okna
Okna dachowe - rady i przestrogi:
Kupiliśmy typowy i popularny model okna. Mieliśmy ochotę zastosować okna niestandardowe, np. z balkonem, ale były potwornie drogie. Mając dzieci, chodziło też o ich bezpieczeństwo. Szkoda, że z powodu ograniczonego budżetu na rozbudowę domu nie mogliśmy skorzystać z ciekawszych rozwiązań. Dobrze, że nasz model okna można obrócić i ustawić w pionie, co ułatwia umycie szyb z obu stron. Okna mogłyby być jednak dłuższe, by wpadało przez nie więcej światła.
Pokój bez widoku jest pustym pokojem. Dlatego interweniowaliśmy, gdy monterzy zaczęli je obsadzać wyżej, niż obecnie się znajdują. Zależało nam na kontakcie wzrokowym z otoczeniem, tym bardziej, że dom otaczają łąki oraz park krajobrazowy. To piękniejsze widoki, niż samo niebo. Nie chcieliśmy, tak jak wielu znajomych, popełnić błędu, umieszczając okna zbyt wysoko. Ma to również znaczenie czysto funkcjonalne - operowanie klamką/zatrzaskiem powinno być dla wszystkich wygodne. Podobnie jak łatwy dostęp do nawiewnika.
Ogólnie jesteśmy zadowoleni z zastosowanych w dachu okien. W pokojach nie ma z nimi żadnych problemów. Jedynie w łazience drewniana rama okna dachowego od strony wnętrza pokryła się nalotem, mimo prawidłowego wietrzenia pomieszczenia. Rama nadaje się do renowacji i ponownego polakierowania. Ewidentnie nie wytrzymuje parowania i zwiększonej wilgotności. W takich miejscach warto kupić okna przewidziane do łazienek, kuchni.
Kiedy w zimie okna zasypie śnieg, na poddaszu jest ciemno! Przestrzegam przed otwieraniem wtedy okien dachowych, ponieważ można zniszczyć uszczelki. Zazwyczaj przymarzają do ościeżnicy.
Mimo fabrycznie zamontowanych zaczepów, na razie nie zastosowaliśmy rolet wewnętrznych. Ma je tylko ojciec. Zamiast rolet, na ścianach wokół wykuszy okiennych co roku przypinamy siatki przeciwko owadom. Ale nie są to specjalne moskitiery, oferowane przez producenta, tylko zwykłe siatki na rzep, kupione w hipermarkecie. Komary i muchy doskwierają nam bardziej niż słońce. Dach pokryty blachodachówką bardzo się nagrzewa, co przekłada się też na całe poddasze. Mając siatki, możemy otworzyć okna na przestrzał i to pomaga. Choć czarne moskitiery mogłyby stanowić osłonę przeciwsłoneczną, stosujemy białe, by nie zacieniać dodatkowo wnętrz w pochmurne dni.
"Rozrzucenie" okien w pomieszczeniu okazało się lepsze, niż zamontowanie ich obok siebie.
Możliwość obrócenia okna ułatwia jego mycie
Koszty okien dachowych i montażu:
okna około 5000 zł;
montaż w cenie obróbki dachu.
Redaktor: Lilianna Jampolska Na zdjęciu otwierającym: Nisko osadzone okna dają atrakcyjne widoki. Grzejnik zamontowano pod oknami
Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.
Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.
Okno w lazience ma złą obróbkę tylko i wylacznie dlatego nie radzi sobie z wilgocią. Okno pokryte PVC to tylko spowolni proces gnicia a efekt będzie taki sam po 3 latach.