W napędach bramy brakuje integracji z systemem domu inteligentnego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
W napędach bramy brakuje integracji z systemem domu inteligentnego

Do garażu wolno stojącego oraz w bryle domu wybraliśmy identyczny model bramy segmentowej z najlepszymi parametrami technicznymi i z wyższej półki cenowej - mówią Karolina i Piotr, którzy bramy garażowe użytkują od 2015 r.

Garaż: w bryle domu o powierzchni 21 m2 (ogrzewany) i w wolno stojącym domku gościnnym 39 m2 (na razie nieogrzewany).

Bramy garażowe:

  • 2 szt., segmentowe, górne; ten sam model 2400 × 2300 mm i 4500 × 2300 cm; z przetłoczonej blachy, pomalowanej metodą proszkową na kolor antracyt (z palety RAL 7016), ocieplenie z pianki PU grubości 60 mm.
  • Wyposażenie - zamki, fotokomórki, akumulatory awaryjnego zasilania.
  • Napęd - 2 szt., firmowe, z mechanizmem łańcuchowym, siła uciągu 600 i 700 N.
  • Sterowanie - piloty.

Decyzja: Piotr - W wiejskich siedliskach podoba mi się czworokątna zabudowa, otaczająca wewnętrzne podwórko. Żeby stworzyć namiastkę takiego układu, w głębi działki zbudowałem wolno stojący garaż na mój samochód i motocykl. Garaż w głównym budynku ma tylko jedno miejsce parkingowe na auto żony. Do obu budynków wybrałem identyczny model bramy segmentowej z najlepszymi parametrami technicznymi i z wyższej półki cenowej.

Wytypowałem go z rozmysłem, ponieważ potrzebowałem wyrobów ze świetną termoizolacją oraz fabrycznym zabezpieczeniem segmentów przed odkształcaniem się pod wpływem gorąca - wiedziałem, że przy ekspozycji na południe blacha w kolorze antracyt, będzie się bardzo silnie nagrzewać na słońcu. Z tego powodu zamówiłem "ciepłe" skrzydła ze wzmocnioną konstrukcją segmentów. Ponieważ jestem inżynierem elektronikiem, sam wybrałem napędy z wieloma funkcjami.

Brama segmentowa w wolno stojącym garażu
W obu garażach zamontowano taki sam "ciepły" model bramy segmentowej, tylko w innych wymiarach.

Bramy segmentowe - rady i przestrogi:

  • PiotrDziś kupiłbym napędy innego producenta, istniejących nie mogę w sposób wielofunkcyjny zintegrować z bezprzewodowym systemem domu inteligentnego, z którego korzystamy. Zdalnie działa jedynie operacja otwórz-zamknij, lecz chciałbym, aby np. układ inteligentny informował mnie każdorazowo, czy aktualnie użytkowana brama zamknęła się do końca. Kiedy obecne napędy się zepsują, kupię nowe, zwracając baczną uwagę na ten aspekt. Standardowe funkcje nie zawodzą. Między innymi wykrywają przeszkody, jednak żeby zwiększyć bezpieczeństwo, zamówiłem fotokomórki, jako ponadstandardowe dodatkowo płatne wyposażenie. Zdecydowałem się też na zabezpieczenie wrót kontaktronami i podłączenie do systemu alarmowego. Każdy napęd wyposażyłem w akumulator awaryjnego zasilania, który ma umożliwiać wykonanie kilku cykli otwórz/zamknij bez zasilania elektrycznego, lecz nasze starczają tylko na 1 cykl.
  • Karolina: Na bramy producent udzielił gwarancji na 10 lat, na napędy 5 lat, co już na wstępie przekonywało do ich wysokiej jakości. Oba zamknięcia w garażach są "ciepłe", szczelne i bezawaryjne. Przez 6 lat użytkowania obyło się bez przeglądów i konserwacji. Kiedy nie ma prądu, funkcja awaryjnego otwierania pozwala mi łatwo uruchomić wrota. Model o minimalistycznym wyglądzie dobrze pasuje do prostej bryły domu - przy tak bogatej ofercie producenta, nie mieliśmy kłopotu z dopasowaniem designu.

Koszty bram garażowych:

  • dwie bramy segmentowe z napędem i montażem 13 400 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Instrukcja montażu segmentowej bramy garażowej
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA