Kiedy warto wykonać drenaż?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2018-11-09 11:12:00
Kiedy warto wykonać drenaż?

W domach podpiwniczonych stawianych na gruntach, gdzie okresowo występuje podwyższenie poziomu wód gruntowych lub układ warstw geologicznych uniemożliwia szybkie wsiąkanie wody opadowej, należy wykonać drenaż opaskowy na poziomie ławy fundamentowej.

Przekrój przez drenaż opaskowy
 Przekrój przez drenaż opaskowy

W domach podpiwniczonych stawianych na gruntach, gdzie okresowo występuje podwyższenie poziomu wód gruntowych lub układ warstw geologicznych uniemożliwia szybkie wsiąkanie wody opadowej, należy wykonać drenaż opaskowy na poziomie ławy fundamentowej.

 Drenaż opaskowy
 Drenaż opaskowy.
1, 2, 3 – rura drenarska;
4 – studzienka drenarska rewizyjna;
5 – studzienka drenarska;
6 – rura kanalizacyjna (rys. Wavin)

Jednak wykonanie drenażu będzie tylko wtedy uzasadnione, jeśli istnieje możliwość odprowadzenia zbieranej przez niego wody poza obręb działki lub do głębszych warstw gruntu. Najlepiej, jeśli odprowadzenie odbywa się samoczynnie, na zasadzie grawitacyjnego przepływu wody, ale niekiedy konieczne może być zainstalowanie pompy przetłaczającej wodę do odprowadzenia znajdującego się na wyższym poziomie.

Nie ma natomiast sensu instalowanie drenażu wokół domu niepodpiwniczonego, gdyż nawet wysoki, stale utrzymujący się poziom wód gruntowych w żaden sposób nie zagraża fundamentom ani budynkowi. Jednak dość często wykonawcy proponują wykonanie drenażu w takich domach, co naraża inwestora na niepotrzebne dodatkowe koszty.

Zupełnie inną funkcję pełni drenaż odwadniający teren samej działki, układany na całym obszarze, którego zadaniem jest osuszenie jej powierzchni i może być wykonywany niezależnie od rodzaju budynku.

Redakcja BD

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

24 Maj 2017, 19:41

11 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał: w praktyce niżej niż płyta fundamentowa i w bezpośrednim sąsiedztwie ścian piwnicy. Czy nie ma niebezpieczeństwa w takim wypadku w niektórych gruntach wymywania podłoża spod płyty i to w miejscu ...

Drenaż opaskowy układa się poniżej poziomu izolacji p.wodnej piwnicy - w praktyce niżej niż płyta fundamentowa i w bezpośrednim sąsiedztwie ścian piwnicy. Wymaga dobory rodzaju materiały filtracyjnego zależnie od własności gruntu (żwir, geowłóknina, otulina rur). Oczywiście ...

time image

Gość Robert

24 Maj 2017, 06:51

A jak powinien wyglądać drenaż opaskowy w przypadku podpiwniczonego domu posadowionego na płycie fundamentowej wylanej na warstwie chudego betonu? W jakiej odległości od konstrukcji budynku i na jakiej głębokości?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny