Pręty gwintowane - kiedy i gdzie kupować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pręty gwintowane - kiedy i gdzie kupować?

Pręty gwintowane to często używane wyroby hutnicze, znajdujące zastosowanie w rozmaitych sytuacjach. Wykorzystywane są w różnych konstrukcjach, maszynach oraz mechanizmach, często stanowiąc jedną z najważniejszych części. Mają postać podłużnych walców, pokrytych regularnym gwintem. Są odporne na oddziaływanie sił fizycznych - wstrząsy, uderzenia, wygięcia.

aktualizacja: 2020-08-31 10:58:23

Zastosowanie prętów gwintowanych

Pręty gwintowane to elementy dość proste w swojej budowie. Mimo to pełnią kluczową funkcję w przypadku wielu konstrukcji, do których budowy są używane. Przykładowo, w branży budowlanej korzysta się z prętów gwintowanych do łączenia różnych części budynków - zarówno w pionie, jak i poziomie. Dzięki temu konstruowana budowla staje się stabilna, niezależnie od jej rozmiarów i wysokości.

Ponadto, pręty znajdują zastosowanie w różnego typu instalacjach podwieszanych oraz elementach wyposażenia wewnątrz budowli. Mowa między innymi o systemach wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń, których rozbudowane struktury wymagają odpowiedniej stabilizacji. Niekiedy także pręty gwintowane stosuje się w instalacjach hydraulicznych lub sieciach elektrycznych, a także - do podwieszania sufitów.

Mówiąc wprost - z prętów gwintowanych korzysta się wszędzie tam, gdzie występuje potrzeba ustabilizowania danej konstrukcji lub instalacji.

Rodzaje dostępnych prętów gwintowanych

Wśród dostępnych na naszym rynku prętów gwintowanych znaleźć możemy kilka najważniejszych rodzajów. Różnią się one przede wszystkim kilkoma podstawowymi cechami.

Do najważniejszych należą średnica danego pręta. Średnica wynosić może od 2 do nawet 200 milimetrów, choć znaleźć możemy także pręty o mniejszej lub większej średnicy.

Rodzaj zastosowanego materiału to kolejne istotne kryterium. Oczywiście, w tworzeniu prętów gwintowanych korzysta się wyłącznie ze stali najlepszego gatunku. Do wyboru mamy przede wszystkim stopy stali nierdzewnej, a także kwasoodpornej. Wybór konkretnego rodzaju zależy od nas - i od tego, gdzie dany pręt będzie używany i na jakie niekorzystne oddziaływania będzie narażony. W przypadku prętów używanych do tworzenia konstrukcji wewnątrz pomieszczeń, możemy zdecydować się na pręty wykonane ze stali zwykłej.

Rodzaj gwintu to kolejna ważna cecha. Pręty mogą być wyposażone w różne typy gwintu, oznaczane najczęściej za pomocą ustandaryzowanej miary metrycznej (wyrażonej za pomocą współczynnika M). Ponadto, gwinty mogą różnić się ze względu na sposób ich skręcania, skos, przeznaczenie oraz kształt.

Gdzie kupować pręty gwintowane?

W pręty gwintowane zaopatrzyć się możesz zarówno stacjonarnie, jak i w internecie. Stanowią standardowe wyposażenie wielu marketów budowlanych oraz sklepów dla majsterkowiczów. Wśród dostawców działających w internecie, szczególnie warta polecenia jest oferta Kristal, dostępna pod adresem: kristal.net.pl. Korzystają z niej zarówno przedsiębiorcy - prowadzący własne biznesy w branży budowlanej lub remontowej - a także prywatni odbiorcy, dokonujący remontów na własną rękę.

Oprócz prętów gwintowanych, w ofercie Kristal znajdują się także inne elementy często wykorzystywane w branży budowlanej, takie jak śruby, nakrętki, podkładki, wkręty, nity, sworznie, wpusty, cybanty oraz liczne.

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje