Pręty gwintowane - kiedy i gdzie kupować?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Pręty gwintowane - kiedy i gdzie kupować?

Pręty gwintowane to często używane wyroby hutnicze, znajdujące zastosowanie w rozmaitych sytuacjach. Wykorzystywane są w różnych konstrukcjach, maszynach oraz mechanizmach, często stanowiąc jedną z najważniejszych części. Mają postać podłużnych walców, pokrytych regularnym gwintem. Są odporne na oddziaływanie sił fizycznych - wstrząsy, uderzenia, wygięcia.

aktualizacja: 2020-08-31 10:58:23

Zastosowanie prętów gwintowanych

Pręty gwintowane to elementy dość proste w swojej budowie. Mimo to pełnią kluczową funkcję w przypadku wielu konstrukcji, do których budowy są używane. Przykładowo, w branży budowlanej korzysta się z prętów gwintowanych do łączenia różnych części budynków - zarówno w pionie, jak i poziomie. Dzięki temu konstruowana budowla staje się stabilna, niezależnie od jej rozmiarów i wysokości.

Ponadto, pręty znajdują zastosowanie w różnego typu instalacjach podwieszanych oraz elementach wyposażenia wewnątrz budowli. Mowa między innymi o systemach wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń, których rozbudowane struktury wymagają odpowiedniej stabilizacji. Niekiedy także pręty gwintowane stosuje się w instalacjach hydraulicznych lub sieciach elektrycznych, a także - do podwieszania sufitów.

Mówiąc wprost - z prętów gwintowanych korzysta się wszędzie tam, gdzie występuje potrzeba ustabilizowania danej konstrukcji lub instalacji.

Rodzaje dostępnych prętów gwintowanych

Wśród dostępnych na naszym rynku prętów gwintowanych znaleźć możemy kilka najważniejszych rodzajów. Różnią się one przede wszystkim kilkoma podstawowymi cechami.

Do najważniejszych należą średnica danego pręta. Średnica wynosić może od 2 do nawet 200 milimetrów, choć znaleźć możemy także pręty o mniejszej lub większej średnicy.

Rodzaj zastosowanego materiału to kolejne istotne kryterium. Oczywiście, w tworzeniu prętów gwintowanych korzysta się wyłącznie ze stali najlepszego gatunku. Do wyboru mamy przede wszystkim stopy stali nierdzewnej, a także kwasoodpornej. Wybór konkretnego rodzaju zależy od nas - i od tego, gdzie dany pręt będzie używany i na jakie niekorzystne oddziaływania będzie narażony. W przypadku prętów używanych do tworzenia konstrukcji wewnątrz pomieszczeń, możemy zdecydować się na pręty wykonane ze stali zwykłej.

Rodzaj gwintu to kolejna ważna cecha. Pręty mogą być wyposażone w różne typy gwintu, oznaczane najczęściej za pomocą ustandaryzowanej miary metrycznej (wyrażonej za pomocą współczynnika M). Ponadto, gwinty mogą różnić się ze względu na sposób ich skręcania, skos, przeznaczenie oraz kształt.

Gdzie kupować pręty gwintowane?

W pręty gwintowane zaopatrzyć się możesz zarówno stacjonarnie, jak i w internecie. Stanowią standardowe wyposażenie wielu marketów budowlanych oraz sklepów dla majsterkowiczów. Wśród dostawców działających w internecie, szczególnie warta polecenia jest oferta Kristal, dostępna pod adresem: kristal.net.pl. Korzystają z niej zarówno przedsiębiorcy - prowadzący własne biznesy w branży budowlanej lub remontowej - a także prywatni odbiorcy, dokonujący remontów na własną rękę.

Oprócz prętów gwintowanych, w ofercie Kristal znajdują się także inne elementy często wykorzystywane w branży budowlanej, takie jak śruby, nakrętki, podkładki, wkręty, nity, sworznie, wpusty, cybanty oraz liczne.

fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!