CEMEX udostępnił ścieżkę edukacyjną w Żwirowni Bierawa

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
CEMEX udostępnił ścieżkę edukacyjną w Żwirowni Bierawa

Blisko 50 gatunków ptaków, dziki, sarny i borsuki - m.in. takie zwierzęta można spotkać w pobliżu Żwirowni Bierawa (woj. opolskie). Na co dzień kopalnia jest czynnym zakładem wydobywczym, od teraz będzie także miejscem edukacji ekologicznej. Niezwykłe walory przyrodnicze tego miejsca mamy szansę poznać dzięki nowo otwartej ścieżce edukacyjnej, przygotowanej przez CEMEX Polska - właściciela Żwirowni - we współpracy z Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie i stowarzyszeniem Ruch Inicjatyw Społeczno-Ekologicznych Przytulia.

aktualizacja: 2017-09-27 10:35:01

Ścieżka "Bierawa - kopalnia przywrócona naturze", została oficjalnie otwarta 26 września 2017 r. Składa się na nią 10 tablic, rozmieszczonych wokół zbiorników poeksploatacyjnych, w bezpośrednim sąsiedztwie przepływającej obok Odry. Dzięki tablicom dowiemy się, w jaki sposób przyroda koegzystuje z działalnością wydobywczą i samoistnie wkracza na wyeksploatowane obszary. Tereny przekształcone w wyniku działalności górniczej kreują dobre warunki do rozwoju siedlisk dla licznych gatunków roślin i zwierząt.

Poszczególne tablice są poświęcone m.in. występującym w Żwirowni ptakom, ssakom i płazom, charakterystycznym roślinom czy też śladom i tropom, na które można się natknąć podczas spacerów po okolicy - opowiada dr Anna Śliwińska-Wyrzychowska z wydziału Matematyczno-Przyrodniczego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. - Nietypową atrakcją ścieżki jest obecność "czarnych dębów" - drewna kopalnego wydobytego ze złoża - dodaje.

Celem pomysłodawców ścieżki było stworzenie miejsca do prowadzenia zorganizowanej edukacji ekologicznej w terenie. W ramach projektu nauczyciele lokalnych szkół otrzymali materiały dydaktyczne zawierające zestaw zadań z zakresu biologii i geografii, umożliwiające odbycie lekcji na łonie natury.

Dzieci na ścieżce edukacyjnej w Żwirowni Bierawa

Chcemy, by ścieżka służyła przede wszystkim lokalnej społeczności. Z myślą o naszych sąsiadach postanowiliśmy wyeksponować walory przyrodnicze terenu, na którym działa zakład - mówi Monika Wosik, Dyrektor ds. Ochrony Środowiska w CEMEX Polska. - To doskonałe miejsce do podziwiania świata przyrody i uczenia się szacunku do natury. Tym cenniejsze będzie dla młodych ludzi i ich wychowawców - zapewnia.

Ścieżka jest dostępna nieodpłatnie wyłącznie dla grup zorganizowanych. Z uwagi na prowadzone w jej sąsiedztwie wydobycie kruszywa zwiedzanie ścieżki wymaga uprzedniego zgłoszenia.

Żwirownia Bierawa to już druga kopalnia należąca do CEMEX Polska, na terenie której powstała ścieżka edukacyjna. Pierwszy zrekultywowany obiekt przystosowany do prowadzenia działalności edukacyjnej to kamieniołom Lipówka pod Częstochową. Ogólnodostępna ścieżka przyrodnicza "Kopalnia przywrócona naturze" powstała tam w 2013 roku. Więcej informacji na jej temat wraz ze szczegółowym przewodnikiem można znaleźć na stronie http://www.cemex.pl/kamieniolom-lipowka.aspx

O Żwirowni Bierawa

Kopalnia żwiru Bierawa znajduje się 10 km na południe od Kędzierzyna-Koźla. Są w niej produkowane piaski i żwiry płukane. Żwirownia zaopatruje w kruszywa klientów CEMEX Polska z rejonu Górnego Śląska, Kędzierzyna-Koźla i Opola. Zakład dysponuje m.in. zapleczem laboratoryjnym umożliwiającym wykonywanie podstawowych badań produkowanych kruszyw.

 

Firma powiązana:
CEMEX Polska Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje