Jaki styropian jest najlepszy do izolacji fundamentów?
Jaki styropian jest najlepszy do izolacji fundamentów?
Do izolacji fundamentów należy bezwzględnie używać specjalistycznych materiałów ociepleniowych przeznaczonych do stosowania w strefie przyziemia. Konsekwencje złych decyzji ujawniają się najczęściej po kilku latach, a ich usunięcie jest trudne, kosztowne i często wiąże się z koniecznością remontu wilgotnych lub zagrzybionych ścian.
Data publikacji: 2023-08-09
Data aktualizacji: 2024-08-01
Ocieplenie fundamentów jest ciągle narażone na wilgoć przenikającą z gruntu. Jeżeli ocieplenie przesiąknie wilgocią, to utraci swoje właściwości termoizolacyjne i nie uchroni fundamentów przed utratą ciepła. Co więcej, podczas mrozów, wilgotna izolacja może się rozsypać, ponieważ rozsadzi ją zamarzająca wewnątrz woda.
Ocieplenie fundamentu musi być wytrzymałe mechanicznie, ponieważ przez wiele lat eksploatacji, na warstwę ocieplenia napiera ciężar gruntu. Pod ociepleniem znajduje się szczelna warstwa hydroizolacyjna muru fundamentowego. Ważnym zadaniem docieplenia fundamentu jest ochrona wrażliwej hydroizolacji przed przebiciem i innymi uszkodzeniami mechanicznymi, które mogłyby doprowadzić do nieszczelności i zawilgocenia ścian.
W przypadku docieplania płyt fundamentowych, wytrzymałość mechaniczna jest szczególnie ważna, ponieważ cały ciężar budynku spoczywa na izolacji termicznej, która jest położona pod płytą.
Wiele materiałów izolacyjnych, które dobrze sprawdzają się na fasadach, nie nadaje się do izolacji fundamentów, ponieważ oddziaływanie wilgoci i obciążenia mechaniczne, prowadzą do ich degradacji. Tylko materiały dedykowane do izolacji fundamentów, zapewnią trwałą i skuteczną ochronę podziemnych części budynku przed utratą ciepła i wilgocią.
Jednym z materiałów stworzonych specjalnie do ocieplania fundamentów jest swissporXPS, który wyróżnia się minimalną nasiąkliwością, wysoką wytrzymałością mechaniczną i jest odporny na przemarzanie.
Termoizolacja fundamentu, to tylko jedna z funkcji warstwy ociepleniowej tej części budynku. Warstwa ociepleniowa chroni fundament przed wilgocią, przemarzaniem oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi. Wybrany materiał izolacyjny musi cechować się odpowiednimi wartościami parametrów krytycznych, określających jego odporność na wilgoć WL(T), oraz o wytrzymałość mechaniczną CS(10/Y). Pamiętaj, że decydująca jest wartość tych parametrów, a nie sam fakt ich zadeklarowania. Wartości parametrów możesz znaleźć na etykiecie lub w Deklaracji Własności Użytkowych.
system fundamentowy Swisspor
Wybierając materiał do ocieplania fundamentów, zawsze warto postawić na zaufane i specjalistyczne produkty, aby zapewnić skuteczną ochronę budynku przed wilgocią i stratami ciepła i uchronić się przed przykrymi niespodziankami w przyszłości.
Parametr WL(T): nasiąkliwość przy długotrwałym zanurzeniu. WL(T) określa nasiąkliwość w procentach. Im jest niższa tym lepiej. Na przykład 0,7% jest pięć razy lepsza niż 3,5%.
Parametr CS(10/Y): naprężenie ściskające / wytrzymałość na ściskanie. CS jest wyrażone w kPa i opisuje wytrzymałość mechaniczną. Im jest większa tym lepiej. Na przykład 300 kPa jest trzykrotnie lepsza niż 100 kPa.