Wybór najkorzystniejszego rozwiązania zależy od wielu czynników takich, jak rodzaj gruntu, głębokość posadowienia budynku, szerokość i wysokość ław fundamentowych, poziom wody gruntowej, rodzaju materiałów, z których wykonano podłogę i ściany piwnic itd. Decydujące zdanie powinien mieć zatem projektant.
a) Podłoga równo z wierzchem ław fundamentowych
Najłatwiejszy i najbezpieczniejszy sposób polega na usunięciu wierzchnich warstw podłogowych i pogłębieniu piwnicy najwyżej do wierzchu ław fundamentowych (a). Wtedy nie naruszy się skonsolidowanego gruntu znajdującego się pomiędzy fundamentami, który jest rodzajem rozpory zabezpieczającej ściany przed przesunięciem do wnętrza budynku. Poza tym, uzyska się równą podłogę na całej powierzchni pomieszczenia. Jednak w niewielu domach takie rozwiązanie jest możliwe.
b) Podłoga poniżej wierzchu ław fundamentowych
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Polistyren ekstrudowany XPS a Hydropian - podobieństwa i...
Co jest potrzebne do produkcji cementu?
Folia kubełkowa - gdzie jest niezbędna, jak stosować?...
Dowiedz się więcej
- Jak produkty z linii AQUAFIN® sprawdzają się w hydroizolacji budynku?
- Multifunkcjonalna hydroizolacja MB2K
- Hydroizolacje reaktywne - lepsza alternatywa dla mas bitumicznych
- Jaki system hydroizolacji fundamentów sprawdzi się w najtrudniejszych warunkach gruntowo-wodnych?
W zależności od metody pogłębienia piwnicy oraz warunków gruntowo-wodnych konieczne będzie wykonanie nowej izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej. Do tego zwykle wykorzystuje się papę termozgrzewalną, ponieważ łatwo ją połączyć z izolacją poziomą pod ścianami fundamentowymi, którą najczęściej stanowi papa asfaltowa. Przy okazji warto jeszcze ułożyć izolację termiczną podłogi na gruncie.
c) Lokalne zagłębienie w podłodze piwnicy - przykład bezpiecznego usytuowania