Kazałem tynkować elewację podczas deszczowej pogody - i to był błąd!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kazałem tynkować elewację podczas deszczowej pogody - i to był błąd!

Po ślubie córki spieszyło mi się z tynkowaniem rozbudowanego domu i popełniłem błąd - niepotrzebnie naciskałem na prowadzenie prac przy deszczowej pogodzie. Ekipa ostrzegała, że warunki są nieodpowiednie, lecz nie zważałem na nie - mówi Mietek, który wraz z Czesią są Członkami Klubu Budujących Dom, a elewację układali w 2011 r.

Dom:

  • Dwukondygnacyjny, pow. 332 m2. 
  • Ściany - stare - z bloczków betonowych i z ceramicznych pustaków + pustka powietrzna; nowe - trójwarstwowe, z ceramicznych pustaków, styropianu i cegły (dziurawki lub klinkierowej).

Elewacje:

  • Nowe - cieniowana cegła klinkierowa; tynk mineralny, faktura baranek 1,5 mm, pomalowany farbą fasadową; okładzina listwowa z blachy stalowej o gr. 0,7 mm, z powłoką cynkową i lakierowymi powłokami poliestrowymi. 
  • Parapety - z PVC. 
  • Cokół - wykończony okładziną klinkierową.

Decyzja: Czesia - stary dom "klocek" z 1982 r. miał mury z bloczków betonowych i na zewnątrz z pustaków ceramicznych, które otynkowaliśmy tynkiem tradycyjnym, a piętro obłożyliśmy białym sidingiem. W 2011 r. zarządziliśmy rozbudowę oraz lifting bryły i fasady. Sama zaprojektowałam elementy elewacji, starając się ukryć, że dom został powiększony.

Z nowej części chciałam mieć szeroką panoramę na ogród, stąd wzięło się mocno przeszklone z trzech stron skrzydło z salonem-oranżerią. Zastosowałam tu duże "ciepłe" okna o wysokości całych kondygnacji, a spore fragmenty ścian zaplanowałam z cegły klinkierowej. Tam, gdzie jej nie ma, pojawiają się nowoczesna okładzina listwowa z blachy i tynk mineralny. Kolor cieniowanej bordowo-srebrnej cegły dobrałam do koloru okien i blachy.

Pomysł na użycie tej ostatniej zrodził się podczas wykańczania tzw. ogniomuru na płaskim stropodachu. Pomyślałam, że taki nowocześniejszy siding, tyle że wykonany z metalu, nada nowoczesny sznyt elewacjom. I tak się stało. Podoba mi się mój miks starego z nowym, bo daje spokój, harmonię i pasuje do ogrodu.

Dobudowane skrzydło wykończone tynkiem, okładziną z blachy i cegłą klinkierową
Przeciwległe dobudowane skrzydło wykończono tynkiem, okładziną z blachy i cegłą klinkierową.
Fragment elewacji pomalowany na biało

Elewacja dobudowanej części domu - rady i przestrogi:

Mietek: Po ślubie córki spieszyło mi się z tynkowaniem rozbudowanego domu i popełniłem błąd - niepotrzebnie naciskałem na prowadzenie prac przy deszczowej pogodzie. Ekipa ostrzegała, że warunki są nieodpowiednie, lecz nie zważałem na nie. Efekt - tynki mineralne kładzione maszynowo zjeżdżały, potem w kilku miejscach powierzchniowo popękały, tworząc pajęczynkę. Przestrzegam więc przed pójściem w moje ślady!

Poprosiłem o tynki możliwie najbardziej gładkie, żeby nie trzymały kurzu, i to było dobre posunięcie. Pomalowano je farbą na biało. Ja też uważam, że udały się elewacje z blachy. Trzej dekarze w ciągu trzech dni przytwierdzili blaszane elementy według instrukcji polskiego producenta, czyli na ruszcie-podkładzie z listew drewnianych. Rozpoczynali od dołu, używając specjalnej monterskiej listwy startowej i dalej odpowiednich listew - podziałowych, krawędziowych i innych.

Robota szła szybko, bo posiadali specjalistyczne narzędzia. Kiedy zostało trochę listew, nie zwróciłem ich sprzedawcy, tylko na prośbę żony zleciłem obłożenie nimi nieplanowanego fragmentu ściany. Polecam ten materiał, wygląda nowocześnie, nie brudzi się, nie blaknie.

Elewacja w dobudowanej części domu
Fragment elewacji

Elewacja dobudowanej części domu - koszty:

  • klinkier 4500 zł, 
  • blacha elewacyjna 3090 zł i robocizna (z obróbką ogniomurów) 4000 zł, 
  • maszynowe tynki mineralne z ułożeniem 3500 zł i farba fasadowa 1000 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Na elewacjach w nowym skrzydle domu królują cegła klinkierowa, blaszana okładzina listwowa i duże przeszklenia.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Janek

28 Lip 2019, 07:49

Ja bym cię nie słuchał,do wykonawcy należy ocena możliwości prowadzenia dalszych prac. Namowa inwestora może skutkować spartoleniem roboty,a ew poprawki ten najczęściej przerzuci na wykonawcę.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zastosowanie elastycznych okładzin imitujących beton
Zastosowanie elastycznych okładzin imitujących beton
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny