Dociekliwy Inwestor: - Chciałbym zapytać o jedną rzecz, która mnie nieco zaskoczyła. Dlaczego więźby wykonuje się z drewna? Czy nie ma lepszych, nowocześniejszych materiałów? Wydaje mi się to archaiczne, tak jakby nic się nie zmieniło od kilkuset lat. Szczególnie jeśli zestawić to np. z oknami, o których rozmawialiśmy ostatnio. Tam są specjalne szyby, powłoki, wypełnienie gazem szlachetnym. Niemal kosmiczna technologia. A tu, wychodzi na to, że cieśla pracuje tak samo, jak 100 lat temu.
Majster Guru: - Częściowo ma pan rację, lecz nie do końca. Proszę zauważyć, z czego są ramy w tych supernowoczesnych oknach?
- Najczęściej z PVC lub drewna…
- No właśnie. Drewno to po prostu świetny materiał konstrukcyjny. Przy tym łatwy do obróbki i względnie tani. Na dodatek ma dosyć dobre właściwości termoizolacyjne, a po właściwym zaimpregnowaniu - jest trwały. Stosuje się inne materiały w konstrukcji dachów, np. stal. Jednak jej trudniejsze cięcie, łączenie, czy wreszcie kłopoty z eliminacją mostków cieplnych powodują, że w domach jednorodzinnych używa się jej sporadycznie.
Praca cieśli zaś się zmieniła. I nie mam na myśli tylko rozpowszechnienia elektronarzędzi. Tradycyjne połączenia ciesielskie - na czopy i gniazda, które trzeba było wyżłobić w drewnie - wybiera się coraz rzadziej, bo są bardzo pracochłonne i wymagają dużych przekrojów elementów. Zastępują je rozmaite łączniki stalowe: płytki, kątowniki, pierścienie zębate, czy wreszcie zwykłe połączenia na gwoździe.
Tradycyjne złącza wykonywano praktycznie bez użycia stali. Belki o dużych przekrojach z drewna pełnego zastępuje się też coraz częściej prefabrykowanymi z drewna klejonego, np. dwuteowymi czy drewniano-stalowymi. Jak pan widzi, czas nie stoi w miejscu. Jednakże drewno wciąż jest popularne i jeszcze długo będzie, tym bardziej, że jest surowcem odnawialnym.
Na pytania odpowiadał: Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Eraga