Kiedy i czym warto izolować rury instalacji domowych?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Kiedy i czym warto izolować rury instalacji domowych?

Izolacje cieplne rur w instalacjach domowych zakładane są przede wszystkim na przewodach, przez które płynie ciepła woda, a więc na rurach c.o. i c.w.u.

aktualizacja: 2022-02-16 11:00:36

Izolacje cieplne rur w instalacjach domowych zakładane są przede wszystkim na przewodach, przez które płynie ciepła woda, a więc na rurach c.o. i c.w.u. Zmniejszamy w ten sposób tzw. straty przesyłowe ciepła, choć przy prowadzeniu rur wewnątrz ocieplonego domu są one niewielkie nawet bez ocieplenia - przenikające ciepło i tak pozostaje w domu, a rury pełnią funkcję dodatkowego "grzejnika".

Natomiast w instalacjach c.w.u. ochrona cieplna zapobiega szybkiemu wychładzaniu się wody, gdy z niej nie korzystamy, dzięki czemu nie trzeba długo czekać na uzyskanie właściwej temperatury wody wypływającej z kranu. W instalacjach c.w.u. z cyrkulacją izolacja cieplna zmniejsza zużycie energii, potrzebnej do podtrzymania temperatury wody w obiegu. Oczywiście wszystkie odcinki rur przebiegające przez nieogrzewane pomieszczenia, a także układane w bruzdach ścian jednowarstwowych powinny być ocieplane.

Do izolacji wykorzystuje się otuliny ze spienionego polietylenu o średnicy dostosowanej do przekroju rury. Wzdłużne rozcięcia otulin umożliwiają założenie ich na rury po zmontowaniu instalacji, a następnie sklejenie taśmą samoprzylepną.

Niezależnie od funkcji izolacyjnej, otuliny te mogą pełnić rolę osłon umożliwiających wydłużanie się rur, a także chronią przed bezpośrednim kontaktem z zaprawą czy betonem. Izolacje cieplne montowane są również na rurach zimnej wody, biegnących w pomieszczeniach, gdzie mogą być narażone na zamarznięcie lub wykraplanie się pary wodnej na ich powierzchni.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Armacell

Zdaniem naszych Czytelników

20 Feb 2023, 22:16

Od izolacji polietylenem od dawna się odchodzi. Fakt, ze nadal są to najtańsze izolacje ale nawet ich estetyka pozostawia wiele do życzenia. Na zdjęciu mamy izolacje kauczukowe. Są odporne na wyższe temperatury a i z woda lodową świetnie sobie radzą. Są dużo elastyczniejsze i ...

20 Feb 2023, 21:53

Pod warunkiem że ma się ocieploną piwnicę, bo zwykle źródło ciepła tam się znajduje. Ja mam zaizolowane właśnie takimi otulinami już ponad 10 lat. Jedyny minus, może akurat tych co ja kupiłem, to że po kilku latach robią się luźne, czyli podejrzewam od temperatury się utylizują. ...

Gość julek

20 Feb 2023, 20:15

Nie ma najmniejszego sensu robic tego wewnątrz.

Gość Michał

20 Feb 2023, 11:57

A jak ktoś chce uniknąć tego "dodatkowego grzejnika" w postaci rur poprowadzonych wewnątrz pomieszczenia to co ma robić? Takie otuliny wystarczą?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!