Porady
- Wszystkie
- Stan surowy zamknięty
- Domy i konstrukcje
- Surowce podstawowe
- Fundamenty, ściany, stropy
- Izolacje termiczne i akustyczne
- Hydroizolacje
- Dachy i rynny
- Okna, drzwi, bramy, oranżerie
- Akcesoria do okien i drzwi
- Rolety, kraty rolowane, markizy, żaluzje, okiennice
- Instalacje
- Materiały do instalacji
- Instalacje grzewcze
- Instalacje wodociągowe
- Kanalizacja i odwodnienie
- Wentylacja, klimatyzacja
- Systemy kominowe, kominki i piece
- Centralne odkurzanie
- Instalacje elektryczne
- Dom bezpieczny i inteligentny
- Wykańczanie i urządzanie
- Chemia budowlana
- Okładziny ścienne, podłogowe, elewacje
- Podłogi i posadzki
- Systemy suchej zabudowy
- Schody i balustrady
- Oświetlenie
- Wyposażenie wnętrz
- Wokół domu
- Narzędzia
- Ogniwa fotowoltaiczne

Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora
W niektórych przypadkach, ogrzewanie elektryczne może być jedyną opcją, zwłaszcza gdy brak jest dostępu do instalacji gazowej, a przestrzeń na działce nie pozwala na umieszczenie dużego zbiornika na gaz płynny czy olej opałowy. Ograniczenia ekologiczne lub prawne mogą również wykluczać użycie pieców i kotłów na paliwa stałe. W takich sytuacjach, energia elektryczna staje się głównym źródłem ciepła.

Ile prądu zużywa klimatyzator w trybie grzania i czym różni się od powietrznej pompy ciepła?
Zużycie prądu przez klimatyzator z funkcją grzania zależy od kilku czynników, w tym od mocy urządzenia, współczynnika SEER, klasy efektywności energetycznej oraz czasu i intensywności użytkowania. Jeśli zaś mowa o powietrznej pompie ciepła...

Istotna rola termostatów w ogrzewaniu podłogowym
Termostaty są istotnym elementem systemów grzewczych, w tym instalacji ogrzewania podłogowego. Można je przyrównać do mózgu systemu grzewczego - odpowiadają bowiem za jego włączanie i wyłączanie oraz pozwalają użytkownikowi kontrolować temperaturę w pomieszczeniach.

No Frost czy chłodzenie statyczne? Lodówki tego typu to wybawienie
Lodówki różnią się między sobą nie tylko funkcją No Frost i chłodzeniem statycznym. Dzieli się je na różne kategorie w zależności od sposobu schładzania żywności: statyczne, statyczne z wentylatorem, No Frost (inaczej Total No Frost) i tryb Frost Free (No Partial Frost). Zobaczmy, który typ najlepiej pasuje do Państwa potrzeb.

Sterowanie podłogówką na miarę XXI wieku
Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najczęściej stosowanych systemów grzewczych. Jego walorami są m.in. wygoda, komfort oraz możliwe do osiągnięcia oszczędności. Aby taki system działał właściwie i spełniał oczekiwania użytkownika w zakresie temperatury, musi posiadać odpowiednie akcesoria do sterowania, zapewniające m.in. łatwość obsługi. Obecnie najbardziej popularna i funkcjonalna jest automatyka do zarządzania ogrzewaniem. Trudno się dziwić - wszak inteligentne systemy ogrzewania są już standardem w domach XXI wieku.

Dach bez pęknięć i dziur. Tak w prostych krokach naprawisz papę
Wiosna to świetny czas na dokonanie wszystkich niezbędnych prac na dachu. Warto wykorzystać ten moment, aby z jednej strony naprawić usterki, a drugiej – wykonać renowację pokrycia z papy, aby zapewnić jego szczelność i trwałość na kolejne lata.

Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu
Wedle obowiązującego w Polsce prawa opłatom podlegają powierzchnie liczące powyżej 3500 m2, czynne biologicznie w minimum 30%. Jako tereny biologiczne uważa się nie tylko powierzchnie nietknięte ludzką ręką, ale każda powierzchnia, która pozwala wsiąkać wodzie w glebę. Chodzi o 30% terenu bez zabudowań, chodników, podjazdów itp.

W 3 prostych krokach zabezpieczysz drewno na lata. Wystarczy odrobina lazury
Mimo wielu alternatyw drewno wciąż cieszy się dużą popularnością wśród projektantów i miłośników klasycznego designu. Walory estetyczne, bliski kontakt z naturą czy funkcjonalne zalety zdają się sprawiać, że ten materiał jest ponadczasowy oraz pasuje do każdego wnętrza. Aby drewno służyło nam przez lata należy właściwie je zabezpieczyć. W tym celu posłużyliśmy się lazurami firmy V33, które ochronią surowiec przez trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Wymiana okien za grosze. Tak uzyskasz dofinansowanie
W 2019 roku weszła w życie ustawa, zgodnie z którą właścicielom domów jednorodzinnych przysługuje ulga podatkowa na wydatki związane z termomodernizacją.

Twój ogród będzie zachwycać. Oto jak stworzysz idealną rabatę
Rabaty w ogrodzie to jeden z najpiękniejszych elementów przydomowej aranżacji przestrzeni. To, jak urządzisz rabatę przed domem czy jaką kompozycję utworzysz w ogródku, zależy od uwarunkowań terenu, rodzaju gleby i Twoich upodobań. Pamiętaj jednak, by dopasować gatunki roślin zgodnie z warunkami panującymi w miejscu, gdzie ulokujesz rabatę, a także z uwzględnieniem swoich umiejętności w ogrodnictwie oraz dyspozycyjności.

Magazyny energii - jakie są koszty, możliwości i potrzeby?
Magazyny kojarzą nam się z pomieszczeniami, służącymi do przechowywania towarów. Mówiąc o magazynach energii mamy jednak na myśli specjalny akumulator, nadający się do połączenia z inwerterem. Jego zadaniem jest gromadzenie energii wyprodukowanej z paneli fotowoltaicznych po to, by móc z niej skorzystać wtedy, gdy instalacja jej nie produkuje lub produkuje zbyt mało. Magazyny energii pozwalają zatem użytkownikowi zatrzymać energię, zamiast oddawać ją do sieci. Ile kosztuje takie urządzenie i jakie są jego możliwości?

Czy warto zainwestować w magazyn energii, czy może lepiej poczekać?
Pytania o opłacalność magazynów energii spędzają sen z powiek wielu inwestorom i osobom prywatnym, które w poszukiwaniu najbardziej efektywnych rozwiązań próbują zrozumieć sens magazynowania energii. Znakiem zapytania staje się zakup owych magazynów w sytuacji, gdy ich ceny nie są niestety małe, a potencjalne oszczędności związane z użytkowaniem tańszej energii nie dla wszystkich są oczywiste. Spróbujmy zatem rozwiać kilka wątpliwości.

Jakie rury najlepiej stosować w instalacji wentylacji mechanicznej?
Ekspert twierdzi, że trudno jest jednoznacznie określić, który system kanałów jest najlepszy. Każde z dostępnych na rynku rozwiązań ma swoje zalety i mniejsze lub większe wady. Cena, szybkość montażu, izolacyjność itp.

Izolacja kanału rekuperacji - jaką wybrać?
Zarówno kanały czerpne jak i wyrzutowe, które przechodzą przez nieogrzewane pomieszczenia, powinny posiadać izolację. Można ją wykonać samodzielnie, jednak wartą rozważenia alternatywą są gotowe kanały preizolowane, a dokładniej stalowe kanały wyposażone w otulinę kauczukową lub izolowane wełną mineralną a także rury EPP ze spienionego polipropylenu.

Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć?
Budujesz dom? Pewnie szukasz informacji jak mają wyglądać instalacje sanitarne – jedna z kluczowych rzeczy w Twoim domu. Chciałbyś wiedzieć jak je zaprojektować, na co zwrócić uwagę, w ogóle – jak się za to zabrać. Problem poszukiwań to nadmiar wiedzy rozrzuconej w różnych miejscach. Ciężko wszystko zebrać w całość. Przedstawiamy kompletną porcję wiedzy w jednym miejscu. Wiedzy w najbardziej przyjaznej formie – filmów pokazujących krok po kroku każde rozwiązanie.