Czy można używać pękniętej płyty indukcyjnej?

Płyta indukcyjna to urządzenie, które zyskało popularność dzięki szybkiemu czasowi nagrzewania. Jest szybka, estetyczna i bezpieczna. Aby jednak cieszyć się jej funkcjonalnością przez długie lata, warto znać kilka zasad jej użytkowania, które zapobiegną uszkodzeniu ceramicznej powierzchni. Pęknięcie płyty indukcyjnej to poważny problem, dlatego w tym artykule podpowiemy, jak uniknąć uszkodzenia płyty indukcyjnej i co zrobić, gdy dojdzie do pęknięcia.

Czy można używać pękniętej płyty indukcyjnej?
SOLGAZ Płyty gazowe - gaz pod szkłem, płyty gazowe z palnikami, płyty inukcyjne, piekarniki gazowe i elektryczne, okapy
Dane kontaktowe:
515 020 420
Towarowa 28A 58-100 Świdnica

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Pęknięcie płyty indukcyjnej - jakie mogą być przyczyny?

Awaria płyty indukcyjnej może przydarzyć się każdemu. Podobnie jak każde urządzenie, może ulec uszkodzeniu na skutek wpływu czynników mechanicznych lub technicznych. Najbardziej widocznym elementem płyty jest witroceramika, która stanowi górną powłokę płyty grzewczej i jest częścią eksploatacyjną urządzenia. Dlatego do produkcji płyty indukcyjnej Si2T użyto wysokiej jakości komponentów, w tym płyty ceramicznej wykonanej z najwyższej jakości barwionego, wielowarstwowego szkła hartowanego.

Szkło witroceramiczne jest z założenia bardzo odporne na uderzenia, ale może się porysować lub uszkodzić mechanicznie. Zazwyczaj potrzebne jest bardzo mocne uderzenie lub ostra krawędź, aby szkło pękło. Specyfikacja techniczna wszystkich płyt ceramicznych dostępnych na rynku jest podobna, niezależnie od producenta. Najbardziej narażone na uszkodzenia są punkty skrajne i narożniki. Może się zdarzyć, że rzucimy klucz francuski na środek płyty z wysokości 1 metra i nic się nie stanie, ale gdy mocniej uderzymy garnkiem w róg płyty, dojdzie do pęknięcia.

Jak utrzymać płytę indukcyjną w dobrym stanie?

  • Używaj tylko naczyń przeznaczonych do gotowania na płytach indukcyjnych.
  • Uważaj, aby na nagrzane pola grzejne nie dostały się np. cukier, kwasek cytrynowy czy tworzywa sztuczne, w stanie stałym i płynnym. Mogą trwale uszkodzić strukturę ceramiki. Jeśli jedna z tych substancji dostanie się na gorące pole, nie wyłączaj płyty i zeskrob ją na ciepło ostrym skrobakiem, zachowując ostrożność.
  • Szyba ceramiczna płyty jest odporna na gwałtowne zmiany temperatury, ale upadające na nią z wysokości przedmioty mogą spowodować pęknięcia i odpryski.
  • Miejsce instalacji płyty indukcyjnej w kuchni jest również istotne. Bezpieczniej jest zrezygnować z umieszczenia płyty pod szafkami, ponieważ upuszczenie przechowywanych tam przedmiotów może uszkodzić ceramikę w płycie indukcyjnej. Płyta zamontowana blisko zlewu również nie jest dobrym pomysłem. Przypadkowe zalanie może doprowadzić do zablokowania panelu sterowania, zwarcia i ostatecznie do pęknięcia.
  • Czyszczenie i konserwacja płyty powinny odbywać się zgodnie z instrukcjami producenta.
  • Płyty indukcyjne mają wiele zalet, dlatego stały się stałym elementem wielu kuchni. Jednak to również sprzęt, który wymaga ostrożności, aby nie uszkodzić go przypadkowo i nie doprowadzić do sytuacji, w której nie będziemy mieli na czym gotować.
Płyta indukcyjna oferuje szybkie gotowanie, prezentuje się estetycznie i zapewnia bezpieczeństwo użytkowania
Płyta indukcyjna oferuje szybkie gotowanie, prezentuje się estetycznie i zapewnia bezpieczeństwo użytkowania

Czy można używać pękniętej płyty indukcyjnej?

Jeśli Twoja płyta indukcyjna jest uszkodzona, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy nadal możesz z niej korzystać. Niestety, nawet małe pęknięcie lub ubytek powinien skutkować wyłączeniem urządzenia z użytku. Pęknięcie indukcji może być wynikiem kilku różnych sytuacji, najczęściej jest to spowodowane upadkiem twardych, ciężkich lub ostrych przedmiotów.

W przypadku pęknięcia powierzchni płyty, należy natychmiast wyłączyć zasilanie i nie używać płyty w tym stanie, aby uniknąć porażenia prądem elektrycznym. Należy odłączyć płytę od zasilania elektrycznego za pomocą bezpiecznika i zgłosić ten fakt do autoryzowanego serwisu producenta.

Jak naprawić płytę indukcyjną?

Szkło witroceramiczne, które jest montowane w płytach indukcyjnych, jest jednym z elementów eksploatacyjnych. Witroceramika jest trwała, ale niestety nie jest niezniszczalna. Ten typ materiału jest najczęściej narażony na uszkodzenia mechaniczne. Jedyną właściwą opcją w przypadku takiej awarii nie jest naprawa pękniętej płyty indukcyjnej, ale wymiana ceramiki. Elementy eksploatacyjne indukcji, takie jak ceramika, zazwyczaj nie są objęte gwarancją, a ich wymiana wiąże się z dodatkowymi kosztami i płatnym serwisem.

Należy unikać używania pękniętej płyty indukcyjnej, ale to nie oznacza, że nie można nic zrobić. W przypadku płyt indukcyjnych lub gazowych bez płomieni z palnikami ukrytymi pod ceramiką, możliwa jest wymiana samego szkła. Płyty są konstruowane modułowo, więc istnieje opcja skorzystania z serwisowej wymiany ceramiki.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wymiana pękniętej płyty indukcyjnej przez autoryzowany serwis producenta.

źródło i zdjęcia: SOLGAZ