To oczywiste, że najlepszy chodnik prowadzący do domu zbudujemy z kostek i płyt betonowych. Te materiały są superwytrzymałe, a do tego charakteryzują się nienaganną estetyką i inspirującym designem. Podpowiadamy, które z nich najlepiej wybrać do aranżacji chodników i alejek przed domem.
Minimalna grubość nawierzchni do budowy chodnika na posesji
Możliwości jest wiele, bo wybór płyt dostępnych na rynku jest naprawdę szeroki. Co roku w ofertach wiodących producentów przybywa po kilka nowych propozycji. Większość z nich jest stworzona do nowoczesnych aranżacji, choć są również takie, które imponują swoją uniwersalnością i pasują do niemal każdego projektu.
Wybierając płyty czy kostki na chodnik prowadzący od granicy działki do drzwi trzeba wziąć również pod uwagę, że będzie to jedna z najczęściej użytkowanych alejek na naszej posesji.
Dlatego najlepiej do jej budowy wybrać prefabrykaty o grubości min. 6 cm i większej. Sprostają one bez problemu ruchowi pieszemu, ale także nie powinny ulec uszkodzeniu przy lekkim ruchu kołowym. Reszta jest kwestią estetyki i osobistych preferencji.
Przed zakupem należy jednak pamiętać o sprawdzeniu przeznaczenia pyt w deklaracjach właściwości użytkowych produktu. Warto też trzymać się zasady, że chodnik ułożony z płyt czy kostek powinien mieć szerokość co najmniej 120 cm, aby był wygodny w użytkowaniu. Przyjrzyjmy się zatem wybranym rozwiązaniom.
Duże jest piękne
Jednym z praktycznych pomysłów na stworzenie najważniejszego chodnika na posesji jest zbudowanie go z dużych płyt. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić czas, lecz także ograniczyć ilość spoin. Zbudowana z nich alejka jest bardziej komfortowa dla użytkowników, a poza tym „cichsza” wtedy, gdy ciągniemy po niej walizkę na kółkach. Duże płyty są również supermodne i znajdują częste zastosowanie przy domach w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy japońskim!
Szczególną popularnością cieszą się te w odcieniach szarości, takie jak tegoroczna nowość czyli Polbruk Bosso. To minimalistyczna płyta o kształcie kwadratu o boku 60 cm. Występuje ona w odcieniu melanżowo szarym - nerino oraz dwóch pełnych kolorach - stalowym i grafitowym.
Ciekawym pomysłem jest też wykonanie chodnika z Bosso, ale w kształcie trapezu, który jest bardzo modny w tym roku. Bosso Trapez występuje w takich samych kolorach, jak kwadratowa wersja płyty. Jego atutem jest niesamowity wzór powstający po ułożeniu nawierzchni, który przypomina nieco diament lub geometryczne wazony.
Obie płyty (kwadrat i trapez) są dostępne w dwóch grubościach 4,5 i 8 cm. Pierwsza przeznaczona jest do ruchu pieszego czyli będzie idealna na chodnik, natomiast druga jest gotowa na obciążenia lekkiego ruchu samochodowego.
Płytą, która może się pochwalić nieco mniejszym, ale nadal dość dużym rozmiarem, jest też Polbruk MultiComplex. Występuje ona w trzech wersjach: 20x40, 40x40 i 60x40 cm. MultiComplex to dwa pełne kolory - bazaltowy i stalowy, a także pięć melanży - nerino, ivory, latte, cortado i masala.
Szarości sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach, beże i brązy będą pasować do projektów w stylu klasycznym, zaś intensywny brązowo-beżowy kolor masala - nawet do kompozycji o charakterze śródziemnomorskim. MultiComplex ma grubość 6 cm i nadaje się do wykorzystania w ruchu pieszym na chodnikach i alejkach. Duże płyty to jednak nie wszystko, istnieją również rozwiązania pośrednie.
Super prostokąt w kolorze „inez”
Takim właśnie jest Polbruk Urbanika 60. To przykład długiej i wąskiej płyty, która posiada długość 60 cm i szerokość 20 cm. Jej atutem są dwie faktury - gładka oraz płukana, a także po kilka wersji kolorystycznych każdej z nich.
W wersji gładkiej znajdziemy zarówno pełne szarości, takie jak stalowy, grafitowy i szary, jak i melanże - nerino oraz onyx. Z kolei w wersji płukanej, oprócz podstawowego szarego i grafitowego, do wyboru są również dwa niesamowicie ciekawe odcienie szarości.
Pierwszy z nich to inez. Powierzchnia Urbaniki w tym kolorze wygląda niczym usypana z drobniutkiego, siwego piasku. Drugi natomiast to ardo, czyli „drobnoziarnista” wersja koloru grafitowego.
Urbanika ze względu na swoje wymiary i tonację kolorystyczną zapewnia dość duże możliwości aranżacyjne. Ciekawym pomysłem jest na przykład zestawienie w jednym projekcie nawierzchni płyt jasnych z ciemniejszymi, umieszczonymi na bokach.
Płyty Urbanika 60 można ułożyć tradycyjnie, ale także metodą step by step, czyli w odstępach, wypełniając przestrzeń pomiędzy płytami drobnymi kamieniami. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie na chodnik prowadzący od granicy działki do drzwi wejściowych domu, a raczej na ogrodową alejkę.
Urbanika 60 ma grubość 8 cm i może być też stosowana na podjeździe. To dobra wiadomość dla zwolenników minimalizmu, którzy nie lubią łączenia różnych kostek czy płyt, bo preferują jednolitą powierzchnię. Urbanika 60 pozwala zachować spójność chodników w strefie wejściowej i podjazdu, a przy tym prezentuje się niezwykle elegancko.
Małe, ale bardzo zróżnicowane
Chodnik od furtki aż do drzwi domu ułożymy również z niewielkich kostek. Choć będzie wymagało to nieco więcej cierpliwości i czasu, to warto rozważyć również taką ewentualność. Świetnie nadaje się do tego na przykład Polbruk Napoli. Występuje ona w trzech rozmiarach 7x14, 14x14 oraz 21x14 cm.
Choć to „mikrus” w porównaniu z poprzednimi propozycjami, to trzeba przyznać, że jest to kostka wyjątkowo uniwersalna. Dostosujemy ją do niemal każdego stylu, gdyż występuje aż w 13 wersjach kolorystycznych! Jedenaście z nich to propozycje o fakturze gładkiej, zaś dwie występują w fakturze płukanej. Mamy tu świetnie pasujące do stylu nowoczesnego, skandynawskiego czy japońskiego kolory szarości, takie jak: nerino, onyx, szary i grafitowy.
Przy czym dwa ostatnie występują również w wersji płukanej. Znajdziemy tu także kolory, które idealnie wkomponują się w styl rustykalny czy śródziemnomorski. Wśród nich są ciemne brązy, takie jak brązowy, masala, hawaii czy nieco jaśniejsze - galia, barwy jesieni i cortado. W kompozycjach w stylu klasycznym doskonale sprawdzą się również beże, jak np. latte.
Mnogość kolorów Napoli stwarza olbrzymie możliwości, jeśli chodzi o komponowanie ścieżek. Duża dostępność barw położonych blisko siebie na palecie kolorów zachęca do eksperymentów i tworzenia ciekawych zestawień czy wzorów geometrycznych z różnokolorowych kostek.
Napoli sprawdzi są również idealnie przy budowie krętych ścieżek, które z łatwością wykonamy z mniejszych elementów układanych z przesunięciem. Jest ona dostępna w kilku grubościach: 4, 6 i 8 cm, co sprawia, że można ją również wykorzystać na podjedzie.
Kostek i płyt betonowych, z których zbudujemy nawierzchnię alejki prowadzącej od furtki do drzwi domu, jest naprawdę wiele. Dzięki temu bez problemu znajdziemy rozwiązania, które będą nie tylko funkcjonalne i estetyczne, ale będą też świetnie współgrać z resztą aranżacji.
źródło i zdjęcia: Polbruk S.A.