PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Nawierzchnia przed domem nie musi być nudna! Sposoby na spektakularne obejście

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Nawierzchnia przed domem nie musi być nijaka. Wręcz przeciwnie - może zachwycać kolorem, sposobem ułożenia i pomysłowością aranżacji przestrzeni wokół niej. Przedstawiamy sposoby na stworzenie spektakularnego obejścia z klasą - aranżacje z kostką betonową i płytami, które wyróżniają się na tle innych.

Nawierzchnie wykonane z elementów betonowych już dawno przestały być szare i nudne. Jeśli dobierzemy odpowiednio kształty, kolory oraz sposoby układania płyt i kostek, możemy osiągnąć rewelacyjne efekty wizualne, a rezultat końcowy może być naprawdę zaskakujący i spektakularny.

Czasy, w których rodzaje prefabrykatów betonowych ograniczały się do prostokątnych lub kwadratowych kostek czy płyt, są już dawno za nami. Rynek kostek i płyt betonowych w ostatnich dziesięcioleciach bardzo się zmienił.

Jest to podyktowane wciąż ewoluującymi potrzebami klientów, którzy dziś oczekują nowych i ciekawych rozwiązań wzbogacających aranżacje przydomowych przestrzeni, a nie tylko, jak dawniej, materiału, z którego można po prostu ułożyć alejki czy chodniki.

Oczywiście parametry techniczne betonowych elementów, takie jak trwałość, odporność, antypoślizgowość czy grubość są nadal ważne, jednak, kiedy projektujemy otoczenie domu, coraz częściej stawiamy na nietuzinkowy design. Można go uzyskać na dwa sposoby: poprzez wybór niesztampowo wyglądających płyty lub przez ułożenie ich w niestandardowy sposób.

Nawierzchnia przed domem nie musi być nudna!
Płyta Polbruk Metrik - jej niestandardowe ułożenie tworzy oryginalną mozaikę 

Płyta w kształcie plastra miodu

Gotowym pomysłem na oryginalne nawierzchnie alejek czy tarasów wokół domu, oczywiście w zależności od stylu posesji, jest zastosowanie płyt np. Polbruk Exa lub Petra.

Exa to modne i nieco ekstrawaganckie rozwiązanie, które w szczególności sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach. Swoją popularność zawdzięcza wyglądowi nawiązującemu do plastra miodu to kształt, który tuż obok trapezu, jest jednym z najmodniejszych w nowoczesnych projektach.

Exa to jednak coś więcej niż klasyczny heksagon - jest jego unowocześnioną wersją. Dzięki różnej długości boków, płyta nabrała dynamicznego designu i niesztampowego charakteru. 

Jej atutem jest również kolor taupe, który stanowi połączenie kolorów mokka ze stalowym oraz białym. To barwy szczególnie pożądane w nowoczesnych aranżacjach.

Płyta Polbruk Exa w kształcie plastra miodu
Płyta Polbruk Exa w kształcie plastra miodu

Exa, ze względu na swoją grubość wynoszącą 4,5 cm, jest rozwiązaniem przewidzianym do budowy nawierzchni tarasowych oraz alejek do ruchu pieszego.

Ułożymy z niej zarówno duże powierzchnie, klasyczne ścieżki, jak i alejki powstałe metodą step by step. Wszystko to za sprawą dość dużych wymiarów pojedynczego elementu, które wynoszą 56 cm x 43 cm.

Chodnik skalny przypominający spękaną ziemię

Płytą z charakterem jest również Polbruk Petra, choć sprawdza się w całkowicie innych aranżacjach niż Exa. Powstała z inspiracji skalnym miastem w Jordanii - wyglądem przypomina skalny chodnik lub spękaną od suszy ziemię.

Dzięki trzem dostępnym kolorom - alpen, onyx i sahara - Petra wpisuje się idealnie w kompozycje w stylu śródziemnomorskim oraz rustykalnym. Przypomina naturalny kamień, więc jej szare odcienie będą pasowały także do aranżacji w stylu skandynawskim czy japońskim.

Petra jest uniwersalna nie tylko ze względu na design, ale również na grubość, która wynosi 8 cm. Dzięki temu zbudujemy z niej nie tylko taras i alejki, ale również podjazd do garażu.

Płyta Polbruk Petra będzie pasowała do aranżacji w stylach śródziemnomorskim, rustykalnym, skandynawskim i japońskim
Płyta Polbruk Petra będzie pasowała do aranżacji w stylach śródziemnomorskim, rustykalnym, skandynawskim i japońskim

Płyta betonowa w dużym rozmiarze

Ciekawy efekt uzyskamy również poprzez układanie płyt w niecodzienny sposób. Najlepiej do tego celu posłużą płyty, które mają proste i geometryczne kształty, takie jak Polbruk Magna oraz Metrik - obydwie zostały zaprojektowane z myślą o nowoczesnych aranżacjach, dlatego oprócz ascetycznego designu cechuje je modna kolorystyka.

Magna to rozwiązanie dla miłośników dużych formatów. Występuje w wielkościach 75 cm x 100 cm oraz 50 cm x 75 cm. To jedna z większych płyt dostępnych na rynku. Z płyt Magna można stworzyć niestandardową nawierzchnię m.in. dzięki standardowemu ułożeniu metodą step by step.

Płyta Polbruk Magna jest jedną z większych płyt betonowych na rynku
Płyta Polbruk Magna jest jedną z większych płyt betonowych na rynku - można ją ułożyć w niestandardowy sposób, np. metodą step by step, i stworzyć estetyczną opaskę wokół domu

Odstęp pomiędzy płytami nie powinien być długi na odległość ludzkiego kroku, jak to najczęściej bywa przy wyborze tej metody, ale kilkunastocentymetrowy. Taki zabieg umożliwi wykorzystanie przestrzeni pomiędzy płytami i wypełnienie ich drobnym kruszywem lub otoczakami.

Alternatywą jest obsianie tych powierzchni trawą. Efekt wizualny mamy murowany - pomiędzy płytami powstają powierzchnie bioaktywne. Dekoracyjne, ekologiczne fugi z kamieni prezentują się bardzo atrakcyjnie. Takie ułożenie płyt zapewnia ciekawy efekt w strefie wejściowej, ale jest też dobrym rozwiązaniem do budowy alejek i opaski wokół domu.

Jodełka na tarasie

Inną równie ciekawą propozycją ułożenia płyt jest jodełka, która po latach powróciła do łask i stała się znów obowiązującym trendem. Jest znana już od starożytności - w ten sposób często budowano nawierzchnię rzymskich dróg. Dziś jodełka to czysty design, ale nie każda dostępna na rynku kostka czy płyta nadaje się do układania tego wzoru.

Najlepsze będą takie elementy, jak Polbruk Metrik o wymiarze 28 cm x 7 cm, w których jeden bok jest znacznie dłuższy od drugiego. Wtedy wzór będzie bardziej czytelny.

Kostka brukowa Metrik jest dostępna w czterech szarościach - trzy z nich to kolory jednolite (biały, bazaltowy i stalowy). Natomiast ostatni to melanż bieli, szarości i czerni, czyli kolor nerino. Każda z nich będzie pasowała do nowoczesnych aranżacji, ale również do stylu skandynawskiego czy japońskiego.

Kostka brukowa Polbruk Metrik
Kostka brukowa Polbruk Metrik

Wyjątkowy kolor płyt betonowych

Na uwagę zasługuje jeszcze jeden aspekt, który ma duży wpływ na charakter otoczenia domu, a mianowicie kolorystyka. Przy pomocy kolorów można wizualnie zmieniać proporcje przestrzeni lub eksponować jej wybrane fragmenty.

Kolorem zdecydowanie wyróżniającym się na rynku wśród innych jest korten, czyli barwa rdzawej blachy w żywej i zdecydowanej tonacji oraz lekko industrialnym charakterze, nawiązująca do modnej w architekturze stali kortenowskiej.

Właśnie w tym kolorze jest dostępna kostka Metrik. Ułożenie jej w jodełkę gwarantuje zatem podwójnie oryginalny efekt!

Oprócz powszechnych i uniwersalnych szarości coraz popularniejsze stają się też beże i brązy. Do tej grupy należą takie barwy, jak latte, ivory czy cortado. W tych kolorach dostępne są wielkoformatowe płyty Lamell oraz MultiComplex.

Kostka Polbruk MultiComplex
Kostka Polbruk MultiComplex

Beton i zieleń - duet idealny

Projekt otoczenia domu, w którym wykorzystano elementy betonowe, należy uzupełnić o intensywnie zieloną roślinność. Pięknie prezentują się zadbane trawniki z równą, nisko przystrzyżoną trawą czy trawy ozdobne. Doskonałym wyborem są zawsze rośliny zimozielone, takie jak różaneczniki, bukszpany czy jukki ogrodowe.

Dobrym rozwiązaniem są też kwitnące hortensje, laurowiśnie czy pachnąca lawenda i szałwia. Rośliny zawsze powinny być dobrane do stylu posesji i jej otoczenia. Zieleń w połączeniu z kostkami lub płytami betonowymi pozwala stworzyć ogród nowoczesny i romantyczny.

Płyty betonowe wokół domu już dawno przestały być tylko koniecznym elementem służącym do budowy alejek, podjazdu czy tarasu. Dziś, dzięki ich unikatowemu i modnemu designowi lub ciekawym sposobom układania, dodają przestrzeni nietuzinkowego charakteru i intrygującego wyglądu, i umożliwiają tworzenie niesamowitych aranżacji.

Źródło i zdjęcia: Polbruk S.A.

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze październik 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum