Zastosowanie betonowych donic, palisad, obrzeży oraz murków to doskonały sposób na uporządkowanie zieleni w ogrodzie i w strefie wejściowej. Z pomocą betonowych elementów małej architektury możemy również w łatwy sposób wzbogacić projekt aranżacji przestrzeni. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Pomimo faktu, że strefa wejścia i ogród mają nieco inne funkcje, betonowe elementy sprawdzają się idealnie w każdej z tych przestrzeni. Przede wszystkim dlatego, że beton jest niesłychanie pożądanym materiałem wykończeniowym w nowoczesnych aranżacjach.
Jego neutralna kolorystyka, utrzymana w odcieniach szarości, w zestawieniu z żywą zielenią pozwala uzyskać tak ceniony we współczesnej architekturze efekt kontrastu. Elementy betonowe mają również tę istotną zaletę, że sprawdzają się zarówno na dużych przestrzeniach, jak i na mniejszych. Zobaczmy, które z nich najlepiej zastosować w strefie wejścia.
Zielona strefa wejściowa
Strefa wejściowa to zazwyczaj część posesji, która znajduje się najbliżej ulicy. W jej granicach umiejscowione są zwykle podjazd, ścieżka prowadząca z chodnika pod same drzwi oraz niewielka przestrzeń zielona. Najczęściej jest to krótko przystrzyżony trawnik, aczkolwiek zdarza się, że w strefie wejściowej można znaleźć także kwiaty i drzewa.
Żeby oddzielić je od miejsc, w których przemieszczają się ludzie i pojazdy, a tym samym uchronić przed przypadkowym uszkodzeniem, warto zastosować obrzeża lub palisady. W ten sposób można stworzyć oryginalną rabatę lub osłonę.
Do jej budowy można wykorzystać na przykład moduł L-ka Tigela w kształcie litery „L”, który zapewnia duże możliwości aranżacyjne. W zależności od tego, na którym boku go ułożymy, możemy uzyskać rabaty lub donice o niższych lub wyższych krawędziach. Perfekcyjnie w roli granicy pomiędzy pasem zieleni a chodnikiem czy podjazdem sprawdzają się też palisady, takie jak Zen czy Hestra.
Pomocne w tym przypadku będą w szczególności niższe elementy o wysokości 30 cm, 40 cm i 60 cm. Obydwa te produkty są gotowymi rozwiązaniami, zaprojektowanymi z myślą o nowoczesnych aranżacjach - są utrzymane w kolorystykach szarości i brązów, a ich faktury podkreślają betonowy charakter.
Rabaty to rozwiązania przewidziane do miejsc, w których dysponujemy znaczną powierzchnią w strefie wejściowej. W sytuacji, gdy jest ona niewielka, jednym sposobem na umieszczenie w niej zielonego akcentu będą donice, takie jak na przykład Tigela.
Swoim kształtem przypominają sześcian, mają minimalistyczną formę i są dostępne w dwóch modnych szarościach: grafitowej i stalowej. Możemy w nich zasadzić zimozielone rośliny, trawy albo… cokolwiek, co się nam tylko zamarzy.
Duży ogród, ogromne możliwości
O wiele ciekawsze możliwości aranżacji zieleni zapewnia ogród. Oczywiście wiele zależy od jego powierzchni - im jest większa, tym bardziej możemy puścić wodze naszej fantazji. Donice, takie jak wspomniana wcześniej Tigela, możemy rozmieścić w ogrodzie nie tylko punktowo, ale zbudujemy z nich także kaskady położone wzdłuż biegu schodów prowadzących na taras.
Z palisad możemy wznieść donice o różnej wysokości i zaakcentować tym samym ważność poszczególnych detali czy roślin w aranżacji. Palisada Hestra to idealna propozycja dla kompozycji zdominowanych przez minimalizm i ascetyzm form, w których pożądany i eksponowany jest betonowy charakter.
Do budowy rabat możemy użyć również murków, takich jak Albero, który doskonale odnajduje się w każdym ogrodzie. Przypomina murki graniczne budowane w średniowieczu na granicy posesji.
Elementy służące do budowy murka Albero przypominają kamień, dlatego można je wykorzystać zarówno w nowoczesnych projektach, w których stawia się na naturalne materiały, jak i w sielskich i rustykalnych aranżacjach, które wspaniale dopełnia.
Hestra i Albero nadają się doskonale nie tylko do budowy rabat i donic. Dzięki nim stworzymy również wizualną granicę pomiędzy strefami w ogrodzie, oddzielimy na przykład przestrzeń przeznaczoną do wypoczynku od ogródka warzywnego czy ziołowego.
Mogą pełnić również funkcję ścianki ogrodowej stanowiącej granicę rabaty w pagórkowatym terenie. Jednak nie we wszystkich ogrodach mamy tak szerokie możliwości aranżacji przestrzeni z użyciem betonowych elementów.
Aranżacja zieleni w miniprzestrzeni
W miniogrodach, które są standardem w bliźniaczej i szeregowej zabudowie domów w dużych miastach, niestety nie zrealizujemy złożonych kompozycji i projektów z uwagi na ograniczoną powierzchnię działek. W tego rodzaju ogrodach do aranżacji zieleni nadają się donice oraz gazony.
Można ich użyć punktowo lub zbudować z nich wertykalne ogrody. Doskonale do wznoszenia takich konstrukcji nadaje się na przykład gazon Abax. To prefabrykowany element o wymiarach 40x60 cm oraz o wysokości 25 cm. Jego charakterystyczną cechą jest paskowany deseń na bokach oraz drobno utwardzana faktura o betonowym wyglądzie.
Abax występuje w trzech kolorach: brązowym, stalowym i grafitowym. Umożliwia budowanie wielokolorowych lub jednolitych murów, które przy odpowiednim doborze roślin potrafią przerodzić się w prawdziwe zielone kaskady.
Jeszcze więcej możliwości kompozycyjnych można uzyskać poprzez wysunięcie wybranych elementów poza lico ściany i stworzenie dodatkowych donic. To sprawia, że kompozycje Abax cechują się dużą oryginalnością, którą można wzbogacić niesztampowymi roślinami.
Elementy betonowe mają szerokie zastosowanie w kształtowaniu zieleni zarówno w niewielkich ogrodach, jak i w dużych. Do dyspozycji mamy cały arsenał betonowych elementów, takich jak donice, palisady, murki czy obrzeża. To, w jaki sposób ich użyjemy, zależy tylko od nas. W połączeniu z odpowiednimi roślinami stworzą unikatową przestrzeń odpowiadającą na nasze potrzeby.
Źródło i zdjęcia: Polbruk