PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Kostka brukowa, tarasy, obrzeża

Jak zaaranżować ścieżkę w ogrodzie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Ścieżki ogrodowe często nadają charakter całej przestrzeni wokół domu. To one decydują o tym, czy nasz ogród będzie zaaranżowany w stylu nowoczesnym, klasycznym, śródziemnomorskim czy innym odpowiadającym naszym gustom. Pokazujemy najciekawsze rozwiązania budowy alejek ogrodowych i materiały, które pasują do poszczególnych stylów architektonicznych.

Mogą być wąskie lub szerokie, proste lub kręte, wykonane z dużych lub małych elementów układanych w jedną płaszczyznę czy też metodą step by step - budowa alejek ogrodowych, bo o nich mowa, to czasem nie lada wyzwanie. Pokażemy, w jaki sposób można je zaaranżować.

Ścieżki można łatwo ułożyć z kostek i płyt betonowych, które należą do najpopularniejszych rozwiązań na rynku. Cieszą się dużym uznaniem, gdyż są to materiały o dużej wytrzymałości, atrakcyjnym wyglądzie i przystępnej cenie.

Dzięki dużej dostępności elementów różniących się między sobą kształtem, wielkością oraz kolorystyką bez problemu dobierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do stylu nawet najbardziej oryginalnie zaprojektowanej posesji. Niektóre z tych elementów są bardzo uniwersalne, inne wyglądają tak, jakby powstały z myślą o konkretnym stylu. Przyjrzyjmy się najciekawszym rozwiązaniom.

Wiele zastosowań kostek betonowych

Niektóre betonowe elementy mogą pasować do bardzo wielu kompozycji. Przykładem są kostki Polbruk Trento i Napoli. Te dwie stosunkowo niewielkie kostki betonowe występują w wielu wersjach kolorystycznych, wymiarach oraz fakturach. Dzięki temu wykonane z nich ścieżki znajdziemy w różnych aranżacjach - począwszy od klasycznych, a skończywszy na nowoczesnych.

Trento to komplet sześciu kostek, z czego najmniejszy element ma wielkość 13,9 cm x 10,4 cm, natomiast największy - 13,9 cm x 20,9 cm. Równie zróżnicowana jest paleta kolorystyczna, która zaczyna się od jasnych szarości, przechodzi przez odcienie żółtego, a kończy się na ciemnych brązach. Do tego dochodzą jeszcze dwie faktury - płukana i gładka.

Kostka Polbruk Trento
Kostka Polbruk Trento

Podobnie wszechstronna jest kostka Napoli, która nie ustępuje Trento pod względem bogactwa wariantów. Występuje w trzech rozmiarach, trzech grubościach, dwóch fakturach i aż w trzynastu wersjach kolorystycznych. To wszystko sprawia, że z tych dwóch kostek zbudujemy ogrodowe ścieżki dopasowane do prawie każdej kompozycji.

Szarości świetnie zaprezentują się w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy japońskim, beże uzupełnią kompozycje klasyczne, zaś żółte oraz brązowe odcienie podkreślą styl śródziemnomorski czy rustykalny. Duża dostępność barw położonych blisko siebie na palecie kolorów zachęca również do eksperymentowania i tworzenia ciekawych zestawień czy wzorów geometrycznych z różnokolorowych kostek.

Olbrzymim atutem Napoli i Trento jest również fakt, że z mniejszych elementów, przy ich odpowiednim przesunięciu, można budować kręte alejki. Kostki jednak nie zawsze muszą być niewielkie, aby umożliwiały ułożenie ciekawie prezentującej się ogrodowej alejki.

Kostka Polbruk Napoli
Kostka Polbruk Napoli

Alejka ogrodowa metodą step by step

Duże płyty są również ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli budujemy z nich alejkę metodą step by step, która polega na układaniu pojedynczych płyt w odległości równej długości jednego kroku. Zwykle jest ona stosowana w projektach nowoczesnych.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać ją również na przykład w aranżacjach w stylu śródziemnomorskim czy rustykalnym. Do wykonania alejki metodą step by step zwykle używa się dość dużych płyt, takich jak Polbruk Exa czy Magna.

Pierwsza z nich ma kształt plastra miodu, czyli heksagonu, który jest świetnie znany i bardzo ceniony w sztuce użytkowej. Exa to swego rodzaju reinterpretacja tej figury geometrycznej. Boki płyty nie są równe, ich długości zostały zróżnicowane, co nadało jej dynamiczny i oryginalny wygląd.

Kostka Polbruk Exa
Kostka Polbruk Exa

Gdy połączymy to z kolorem taupe, który jest mieszanką szarości, beży i bieli, zyskujemy niezwykle interesujące rozwiązanie, które świetnie pasuje do nowoczesnej architektury.

Druga z płyt wyróżnia się z kolei dość unikatową wielkością. Magna to wielkoformatowe elementy o wymiarach: 75 cm x 100 cm i 50 cm x75 cm. Doskonale pasuje do nowoczesnych aranżacji, nie tylko ze względu na swoją wielkoformatowość, ale również na kolorystykę.

Jest dostępna w kolorach nerino (biało-szaro-czarnym) oraz latte. Bez względu na to, na którą z nich padnie wybór, warto pamiętać o tym, że płyty układane metodą step by step najlepiej prezentują się na tle zielonego trawnika. Dzięki niemu uzyskamy tak pożądany we współczesnej architekturze kontrast nawierzchni z ogrodową zielenią.

Kostka Polbruk Magna
Kostka Polbruk Magna

Ścieżka ogrodowa z dużych płyt

Innym pomysłem na alejkę czy chodnik z płyt Exa i Magna jest ułożenie z nich jednolitych nawierzchni. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach. Płyty o niezwykle awangardowych i modnych kształtach mogą nadać wyjątkowy charakter całemu ogrodowi. Ich dynamiczny i nieszablonowy design nadaje nawierzchni ciekawy wygląd, w czym specjalizuje się zwłaszcza Exa.

Jeśli jednak zależy nam na bardziej stonowanych, ale nadal nowoczesnych ścieżkach ogrodowych, warto zwrócić uwagę na płytę MultiComplex. To dość duże, prostokątne płyty o wymiarach 20 cm x 40 cm, 40 cm x 40 cm oraz 60 cm x 40 cm o gładkiej fakturze i w aż sześciu wersjach kolorystycznych.

Do nowoczesnej architektury najlepiej pasują trzy szarości, czyli nerino, stalowy i bazaltowy, zaś do stylu klasycznego - latte, ivory oraz cortado. Natomiast cortado i masala to dobry pomysł na realizację ścieżki w aranżacjach utrzymanych w klimacie śródziemnomorskim. Skoro już przy nim jesteśmy, to istnieje jedna propozycja, która w tym kontekście zasługuje na szczególne wyróżnienie.

Polbruk MultiComplex
Polbruk MultiComplex

Skalne miasto we własnym ogrodzie

To kostka Polbruk Petra inspirowana skalnym miastem w Jordanii, która przypomina popękaną od suszy ziemię. Jej pojedynczy element ma wymiar 36,4 cm x 26,8 cm. Petra występuje w trzech kolorach: sahara, przeznaczony do aranżacji w klimacie śródziemnomorskim, onyx (beż) i alpen (szary).

Zarówno kostka w kolorze onyx, jak i alpen, odnajdą się w aranżacjach w stylu śródziemnomorskim, ale są równie ciekawą propozycją do projektów klasycznych i rustykalnych. Co ciekawe, w niektórych aranżacjach kolory te są ze sobą łączone dla osiągnięcia intrygującego efektu.

Polbruk Petra
Polbruk Petra

Czy ścieżki ogrodowe potrzebują obrzeży?

Ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy budowie ścieżek, są obrzeża. Nie zastosujemy ich przy alejkach układanych metodą step by step, ale już przy pełnych nawierzchniach jak najbardziej.

Obrzeża pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, lecz także oddzielają przestrzeń komunikacyjną od roślinności, stabilizują nawierzchnię i przeciwdziałają rozsuwaniu się jej na boki. Jak je dobrać?

Najlepiej w taki sposób, by były spójne z całym projektem aranżacji. Wybór jest bardzo duży - od obrzeży nowoczesnych, takich jak Flesz, Lingo, czy Treo, aż po klasyczne, takie jak Endo czy Canto.

Obrzeże Polbruk Flesz
Obrzeże Polbruk Flesz

Obrzeża są prawdziwą galanterią ogrodową, która dodaje aranżacjom smaku i sprawia, że możemy jeszcze bardziej uatrakcyjnić wygląd ścieżek wytyczonych w otoczeniu naszego domu.

Pomysłów na budowę alejek jest naprawdę wiele. Jeśli mają być przeznaczone nie tylko dla ruchu pieszego, ale również dla ruchu samochodowego, należy pamiętać o tym, że muszą być zbudowane z elementów o odpowiedniej grubości - równej lub wyższej niż 6 cm.

Przeznaczenie produktów można sprawdzić w Deklaracjach właściwości użytkowych produktów przygotowanych przez każdego producenta.

Źródło i zdjęcia: Polbruk S.A.

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska sierpień 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum