Na ile sposobów można ułożyć nawierzchnie wokół domu?
Choć sposobów układania nawierzchni i dostępnych na rynku materiałów jest wiele, to inwestorzy prywatni oraz deweloperzy najczęściej decydują się na budowę nawierzchni z kostek i płyt betonowych. To idealny wybór, jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek ceny do jakości tego materiału. Prefabrykaty betonowe otwierają również praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne.
Z roku na roku zwiększa się liczba oferowanych produktów różniących się od siebie kształtem, fakturą czy kolorem, dzięki czemu można je zastosować w wielu różnorodnych stylizacjach. Kostki i płyty betonowe ze względu na swoje wymiary i grubość doskonale nadają się do budowy nawierzchni o różnych przeznaczeniach. Jakby tego było mało, można je też układać na wiele sposobów, co daje olbrzymią swobodę kreowania przydomowych nawierzchni!
Grubość chodnika i alejki, a funkcja
Zanim zanurzymy się w świat designu i szerokiej, niczym nieskrępowanej kreacji, trzeba na chwilę przyjrzeć się kwestiom praktycznym. Przy doborze kostek i płyt betonowych bardzo istotna jest ich grubość. Należy pamiętać o jednej prostej zasadzie - im grubszy prefabrykat, tym szersze jego zastosowanie. Elementy cieńsze niż 6 cm nadają się głównie na ścieżki i alejki piesze oraz tarasy, na które nie będziemy wjeżdżać samochodami czy innymi maszynami.
Te o grubości powyżej 6 cm mogą posłużyć do budowy nawierzchni o mieszanym przeznaczeniu. Dopuszcza się na nich ruch samochodów, a przy grubościach 8 i 10 cm – również ciężkich maszyn czy ciężarówek. Przeznaczenie kostek i płyt przed zakupem zawsze warto sprawdzić w deklaracjach właściwości użytkowych produktu.
Jeśli nie będziemy przestrzegać podanych reguł, narazimy nawierzchnię na uszkodzenia, w tym pęknięcia, co na pewno zaburzy jej estetykę. Oprócz grubości nawierzchni ważna jest również metoda jej układania.
Arterie komunikacyjne na terenie posesji
Najważniejszą aleją na terenie posesji jest chodnik prowadzący od furtki do drzwi. Zwykle ma on charakter typowo pieszy. Zaleca się, żeby jego szerokość była nie mniejsza niż 120 do 150 cm. Pozwala to równocześnie i swobodnie korzystać z niego dwóm osobom poruszającym się w przeciwnych kierunkach. Wielu ekspertów uważa, że powinien być on równą i pełną nawierzchnią, gdyż często spełnia również funkcję transportową. T
o właśnie z tej głównej arterii korzystamy, wnosząc do domu (chyba, że ścieżka transportowa prowadzi przez podjazd i garaż) zakupy czy meble lub wjeżdżamy wózkiem, wracając z dzieckiem ze spaceru.
Do tego rodzaju zastosowań doskonale nadaje się prostokątna i smukła kostka betonowa Polbruk Metrik o wymiarze 7x28 cm oraz grubości 6 cm. Posiada ona gładką fakturę i kilka wersji kolorystycznych: nerino, biały, stalowy, bazaltowy i korten, co pozwala dopasować ją stylistycznie do wielu aranżacji. Można ją układać naprzemiennie lub w stylową jodełkę, która jest obecnie niezwykle modna. Alternatywą dla niej, jeśli szukamy płyt o dużym formacie, jest Polbruk Magna. T
o jedna z największych płyt betonowych dostępnych na rynku, która posiada wymiar 100x75 cm i 50x75 cm oraz grubość 8 i 10 cm. Doskonale nadaje się do wykonania jednolitej i pełnej nawierzchni prowadzącej od furtki do drzwi, ale można ją również układać metodą step by step. To metoda, która zakłada, że płyty są lokowane w pewnej odległości od siebie, wyznaczanej przez długość ludzkiego kroku.
Przestrzeń między nimi wypełnia się drobnym żwirkiem lub otoczakami. Metoda ta znajduje zastosowanie w budowie opasek wokół domu, które oprócz odprowadzania wody z okolic fundamentów, mogą służyć także jako deptak prowadzący na przykład ze strefy wejściowej do ogrodu. Formuła step by step sprawdza się również w samym ogrodzie i jest idealna do układania ścieżki przebiegającej przez krótko przystrzyżony trawnik.
W komunikacji liczy się nowoczesny styl!
Oprócz parametrów, które decydują o przeznaczeniu poszczególnych prefabrykatów betonowych do konkretnych zastosowań, czy sposobie ich układania, niezwykle ważne przy budowie alejek wokół domu jest utrzymanie ich spójności estetycznej z innymi elementami otoczenia.
Wiele domów wznoszonych jest obecnie w stylu nowoczesnym, dlatego układane wokół nich nawierzchnie powinny spełniać jego założenia. Preferuje on formy geometryczne, minimalistyczne oraz utrzymane w neutralnych odcieniach - szarości i beży.
Faktury powinny natomiast przypominać beton lub materiały naturalne, takie jak kamień czy drewno. Dlatego ciekawym wyborem na alejkę przy domu, oprócz wcześniej wspomnianych płyt Magna i kostki Metrik, jest deska ogrodowa Polbruk Lira.
Można ją układać opisaną metodą step by step. Lira swoją fakturą i kolorem doskonale imituje naturalne drewno, gdyż posiada tak charakterystyczne dla tego materiału słoje i pęknięcia. Występuje w dwóch naturalnych kolorach: beżowym i ciemnobrązowym.
Obydwa są wyśmienite do stylizacji nowoczesnych i skandynawskich. Doskonale sprawdzają się również w projektach, w których drewno jest materiałem pożądanym, jak np. aranżacje rustykalne czy w stylu śródziemnomorskim.
Śródziemnomorskie alejki nieustannie w modzie
Gdy planujemy aranżację w stylu śródziemnomorskim, warto zwrócić uwagę także na kostkę Polbruk Petra. Powstała ona z inspiracji skalnym miastem w Jordanii, a swoim wyglądem przypomina ziemię spękaną od suszy. Petra występuje w trzech kolorach.
Pierwszy z nich to odcień sahara dedykowany aranżacjom w klimacie śródziemnomorskim. Pozostałe dwa to onyx i alpen, które pasują do projektów klasycznych i rustykalnych. Grubość kostki Petra wynosząca 8 cm sprawia, że można ją zastosować na ciągach komunikacyjnych, gdzie dopuszczamy ruch samochodów, nawet cięższych niż 3,5 tony.
Reasumując, przy planowaniu alejek i ścieżek na terenie posesji, najpierw należy zdecydować, w jaki sposób będą one użytkowane, a następnie dobrać do nich materiały o odpowiednich parametrach i spójnym z całością kompozycji, stylu. W ten sposób ścieżki będą nie tylko funkcjonalne, ale będą także efektownym i atrakcyjnym wizualnie elementem całościowego projektu.
źródło i zdjęcia: Polbruk S.A.