Jak urządzić poddasze z elektrycznymi oknami dachowymi?

Lubimy żyć coraz wygodniej. Otaczamy się zautomatyzowanymi sprzętami, obsługujemy domową instalację grzewczą za pomocą pilota czy smartfona. Stolarka otworowa nie pozostaje w tyle – okna dachowe mają znakomicie przemyślane systemy sterowania elektrycznego. Jakie korzyści przynosi nam taka technologia? Przede wszystkim umożliwia bezproblemową obsługę okien trudno dostępnych, a także zwiększa komfort codziennego użytkowania, pozwalając na zdalne sterowanie. W artykule dowiesz się, jak urządzić poddasze z elektrycznymi oknami dachowymi, by cieszyć się pełnym komfortem i nowoczesnymi rozwiązaniami.

Jak urządzić poddasze z elektrycznymi oknami dachowymi?
Fakro Okna i wyłazy dachowe
www.fakro.pl
Fakro Okna i wyłazy dachowe
Dane kontaktowe:
18 444 04 44
Węgierska 144 A, 33-300 Nowy Sącz
Zobacz firmę w innym dziale: Schody i balustrady

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Co zyskujemy wraz ze zdalnym sterowaniem okien i akcesoriów?

Możliwość zdalnego sterowania otwiera możliwości dla nietypowych projektów architektonicznych i aranżacji. Nie stanowi problemu komponowanie ciekawych zestawień okien, umieszczenie ich w szczycie dachu, nad wysoką klatką schodową czy antresolą.

Korzystanie z rozwiązań inteligentnego domu to podniesienie komfortu życia na znacznie wyższy poziom. Okno FAKRO FTU/CU P5 Z-Wave
Korzystanie z rozwiązań inteligentnego domu to podniesienie komfortu życia na znacznie wyższy poziom. Okno FAKRO FTU/CU P5 Z-Wave

Nie musimy się martwić o to, jak uchylimy skrzydło albo zwiniemy przesłony, bo możemy to zrobić zdalnie. Poza praktyczną funkcjonalnością, sterowanie jest też zwyczajnie wygodne, a to dzisiaj cenny atut. Możemy uchylić lub zamknąć okno i odsłonić bądź zasłonić o poranku roletę nie wstając z łóżka.

Jeśli chcemy zostawić uchylone okno idąc na spacer, to wiemy, że w przypadku deszczu czujniki automatycznie zamkną skrzydło i jesteśmy spokojni o bezpieczeństwo poddasza. Sprawna obsługa okien i ich akcesoriów, również zdalnie, to już nie luksus, ale cenna zaleta ułatwiająca kontrolę nasłonecznienia i wentylacji pomieszczeń.

Warto tu nadmienić, że wysoko umieszczone okna dachowe pozwalają znacznie efektywniej niż fasadowe przewietrzyć dom w upalny dzień czy pozbyć się kuchennych zapachów – stąd warto się na takie rozwiązania decydować.

Okna FAKRO w wersji elektrycznej

Okna z możliwością sterowania mają siłownik i zasilacz, a do ich uruchomienia wystarczy wpięcie jednego przewodu do sieci 230 V –ale trzeba taką możliwość zasilania zapewnić.

Niezależnie od tego, czy kupujemy nowe okna elektryczne, czy mamy  już okna i tylko doposażamy je w sterowniki, czy wreszcie chcemy jedynie zainstalować sterowane elektrycznie dodatki, takie jak rolety albo markizy - musimy doprowadzić do nich prąd z domowej instalacji.

Okno FAKRO FTP-V w wersji Solar wraz z dodatkiem wewnętrznym Solar i markizą Solar tworzy pełen zestaw, który nie wymaga doprowadzenia prądu

Okno FAKRO FTP-V w wersji Solar wraz z dodatkiem wewnętrznym Solar i markizą Solar tworzy pełen zestaw, który nie wymaga doprowadzenia prądu

Jeśli nie przewidzieliśmy tego, a nie chcemy bruzdować wykończonych skosów pod przewody, mamy jeszcze do wyboru opcję okna obrotowego w wersji Solar, wyposażonego w baterię słoneczną. Umieszczony w górnej części ramy panel solarny samodzielnie zasila napęd, bez potrzeby doprowadzania prądu z domu.

Do okna pasują też dodatki zaciemniające – wewnętrzna roleta ARF Solar, zewnętrzna roleta ARZ Komfort Solar lubzewnętrzna markiza AMZ Solar. Wszystkie mają zintegrowane akumulatory i panele solarne, dzięki czemu nie wymagają dodatkowego zasilania z instalacji elektrycznej.

 

Opcje sterowania

Okna dachowe FAKRO możemy obsługiwać zdalnie w bezprzewodowym systemie Z-Wave, za pomocą pilota lub aplikacji, a także w technologii  Wi-Fi. W obu typach sterowania dostępne są również odpowiednie dodatki do okien.

Okna Z-Wave FAKRO polecane są do pomieszczeń, w których okna zamontowane są poza bezpośrednim zasięgiem użytkownika
Okna FTU-V Z-Wave FAKRO polecane są do pomieszczeń, w których okna zamontowane są poza bezpośrednim zasięgiem użytkownika

Dzięki możliwości zainstalowania panelu zarządzania na smartfonie, możemy sterować obsługą okien właściwie z dowolnego miejsca na świecie - będąc na wakacjach sprawdzić, czy wszystko jest zamknięte albo wychodząc z pracy uruchomić uchylanie skrzydeł i wywietrzyć dom przed powrotem.

System radiowy WiFi można łatwo rozbudowywać o kolejne urządzenia, co w dobie rozwiązań „inteligentnych” staje się coraz bardziej popularne.

źródło i zdjęcia: FAKRO

Autor
Aleksander Rembisz
Aleksander Rembisz

Ciągły kontakt z ludźmi to dla mnie prawdziwa przyjemność i naturalne środowisko pracy. Może właśnie dlatego w redakcji czuję się niczym ryba w wodzie. Moja przygoda z pracą w wydawnictwie i budowlaną prasą branżową zaczęła się całkiem niewinnie - ponad 20 lat temu - jeszcze na studiach. I tak oto inżynier budowlany został redaktorem. Początkowo zakres moich obowiązków obejmował przygotowanie do druku wydań branżowych, ale wraz z rozwojem mediów musiałem siłą rzeczy przebranżowić się na copywritera, moderatora forum branżowego i administratora profili redakcyjnych na platformach SM. Znajdziecie mnie na Facebook - Budomisja Złote Porady Budowlańców, Linkedin - Grupa Budujemy Dom, forum.budujemydom.pl, oraz ślad po mnie na portalach budujemydom.pl i budownictwob2b.pl.