Jak otworzyć automatyczną bramę, gdy nie ma prądu?

Automatyczne bramy wjazdowe i garażowe są niezwykle wygodne, ale mogą budzić obawy o to, co zrobić, gdy nagle zabraknie prądu. Na szczęście istnieją sprawdzone metody na ręczne otwarcie bramy w takiej sytuacji. Oto krok po kroku, jak to zrobić:

Jak otworzyć automatyczną bramę, gdy nie ma prądu?
Beninca Napedy do bram wjazdowych i garażowych. Automatyka do użytku rezydencyjnego i przemysłowego. Szlabany, słupki automatyczne RISE
www.beninca.pl

1. Przygotowanie

Przede wszystkim upewnij się, że masz pod ręką klucz awaryjny i instrukcję obsługi bramy. Warto też wcześniej zapoznać się z lokalizacją mechanizmu awaryjnego otwierania, aby w razie potrzeby szybko do niego dotrzeć.

2. Mechanizm odblokowujący

Większość automatycznych bram posiada mechanizm awaryjnego odblokowywania. Najczęściej jest to wkładka patentowa umieszczona w pobliżu napędu, do której dołączony jest specjalny klucz. Przekręcenie klucza pozwala na odblokowanie mechanizmu i ręczne przesunięcie bramy.

3. Odblokowanie za pomocą linki

Niektóre modele bram, na przykład te produkowane przez firmę Beninca, wyposażone są w linkę awaryjną. Pociągnięcie linki, która jest zazwyczaj umieszczona w okolicy silnika, powoduje odblokowanie napędu. Dzięki temu możliwe jest ręczne otwarcie bramy.

4. Ręczne otwieranie bramy

Po odblokowaniu mechanizmu brama powinna dać się przesunąć ręcznie. W przypadku bram przesuwnych należy przesunąć bramę wzdłuż toru, a bramy skrzydłowe należy otworzyć na boki. Upewnij się, że ruchy są płynne, aby nie uszkodzić mechanizmu.

5. Zasilanie awaryjne

Jeśli w Twojej okolicy często zdarzają się przerwy w dostawie prądu, warto zainwestować w system zasilania awaryjnego. Akumulator może podtrzymywać działanie bramy przez kilkanaście godzin, co pozwoli na normalne korzystanie z automatyki nawet podczas awarii zasilania.

6. Powrót zasilania

Gdy zasilanie zostanie przywrócone, pamiętaj, aby ponownie zablokować mechanizm i przywrócić bramę do trybu automatycznego. Zrób to, przekręcając klucz w przeciwną stronę lub ponownie podłączając napęd.

Dodatkowe wskazówki

Otwieranie bramy elektrycznej bez prądu nie jest trudne, jeśli wiesz, jak się do tego zabrać. Zachowaj spokój, postępuj zgodnie z powyższymi wskazówkami, a szybko poradzisz sobie z problemem.

Warto pamiętać przy tym o regularnym sprawdzaniu stanu technicznego bramy i mechanizmu awaryjnego. W awaryjnym otwarciu bramy bardzo przydatna jest instrukcja obsługi, która zawiera instrukcję krok po kroku, w jaki sposób otworzyć bramę pomimo braku zasilania.

źródło i zdjęcie: Beninca

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jakie przygotowania są potrzebne do ręcznego otwarcia bramy automatycznej?

  Upewnij się, że masz pod ręką klucz awaryjny i instrukcję obsługi bramy. Zapoznaj się z lokalizacją mechanizmu awaryjnego otwierania.
 • Jak działa mechanizm odblokowujący w automatycznych bramach?

  Większość bram posiada mechanizm awaryjnego odblokowywania z wkładką patentową, którą odblokowuje się za pomocą specjalnego klucza. Przekręcenie klucza pozwala na ręczne przesunięcie bramy.
 • Jak można odblokować bramę za pomocą linki?

  Niektóre modele, np. firmy Beninca, mają linkę awaryjną, której pociągnięcie powoduje odblokowanie napędu, umożliwiając ręczne otwarcie bramy.
 • Co zrobić po przywróceniu zasilania?

  Po powrocie zasilania należy ponownie zablokować mechanizm i przywrócić bramę do trybu automatycznego, przekręcając klucz w przeciwną stronę lub ponownie podłączając napęd.